Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w barwie baroku

Andrzej Grzegrzółka
Ceglano-bura wschodnia fasada Zamku Królewskiego przetrwa do połowy 2012 r.
Ceglano-bura wschodnia fasada Zamku Królewskiego przetrwa do połowy 2012 r. fot. Marcin Obara
To już pewne - zewnętrzne fasady Zamku Królewskiego zmienią swój wygląd. Już za dwa i pół roku warszawiacy będą mogli podziwiać zamek w oryginalnych, barokowych barwach. - Liczymy, że aura będzie sprzyjająca i prace ruszą wiosną przyszłego roku - mówi "Polsce" Małgorzata Kanownik, rzecznik prasowy Zamku Królewskiego.

Projekt nowej kolorystyki fasady saskiej górującej nad Arkadami Kubickiego, autorstwa Anny Kozłowskiej i Jana Czeczota-Gawraka, nawiązuje do barw, które wschodnia elewacja zamku otrzymała po pożarze w 1767 roku. Aktualna barwa mielonej cegły zostanie zastąpiona szaropiaskową, na bazie piasku wiślanego z jaśniejszymi pasami lizen i pilastrów. Główny zakres prac będą stanowić m.in. prace konserwatorskie przy tynkach i rzeźbach, renowacja balkonów oraz wykonanie systemu iluminacji fasady.

- Barwy zaproponowane przez projektodawców są wynikiem trwających kilkanaście miesięcy analiz i badań, z których wynika, że właśnie te kolory były oryginalnymi barwami elewacji w XVIII wieku - mówi Małgorzata Kanownik i dodaje: - Ponadto szaropiaskowa barwa została odnaleziona podczas prac renowacyjnych na wewnętrznych elewacjach Arkad Kubickiego.

Całkowita wartość projektu przekroczy 20 mln zł, z czego blisko 14 mln będzie dofinansowaniem z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na pozostałą kwotę składa się dofinansowanie przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środki własne Zamku Królewskiego.

Prace mają się zakończyć latem 2012 r. Projekt przewiduje jednak wstrzymanie prac na okres trzeciego i czwartego kwartału 2011 r., czyli przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. - Zamek będzie wykorzystywany na potrzeby prezydencji - tłumaczy Małgorzata Kanownik.

Odrestaurowywane są również fasady zabytkowych stołecznych kościołów. Już za kilka dni zakończy się remont fasady kościoła ss. Wizytek na Krakowskim Przedmieściu. Odnowiona szaro-różowa elewacja będzie identyczna, jak ta na obrazach Canaletta. Ratusz sfinansuje też archiwizację dokumentów i eksponatów znajdujących się w świątyni, a część będzie udostępniona zwiedzającym. W innym zabytkowym kościele - św. Krzyża - trwa naprawa kilkuset zabytkowych szat liturgicznych. Eksponaty pochodzą z XVII i XVIII wieku, a niektóre posiadają nawet sygnaturę krawca królewskiego.

Dofinansowanie ze środków unijnych na kolejny etap remontu otrzymał kościół św. Wincentego na Gocławiu. W tym roku przeprowadzono również remonty elewacji dwóch kościołów na Starym Mieście: św. Anny i św. Marcina.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto