Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W trosce o czystość i bezpieczeństwo lasów. Raport Ministerstwa Środowiska

Agata Witek
Zbliża się czas majówek, które chętnie spędzamy na łonie natury. Wielu z nas wybierze się do lasu. Zachowajmy ostrożność, szczególnie przy ładnej pogodzie – polskie lasy są szczególnie narażone na pożary, a większość z nich prowokujemy sami.

- Lasy w Polsce charakteryzują się wysokim zagrożeniem pożarowym, jednym z najwyższych w Europie. Ze względu na opady deszczu w ostatnich dniach sytuacja pożarowa lasów wygląda dobrze. Wystarczy jednak kilka ciepłych dni, aby ściółka w naszych lasach była sucha jak kartka papieru - ostrzega Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Winni są ludzie

Od początku roku w lasach powstało 1825 pożarów, tylko w marcu aż 1056. W tym samym okresie w ubiegłym roku było ich 828. Najwięcej pożarów wybuchło  w województwach mazowieckim (335), śląskim (228) i świętokrzyskim (214). Straty są dotkliwe. Do tej pory wyniosły prawie 1 mln zł.

Za ponad 90% pożarów lasów odpowiadają ludzie. Umyślne podpalenia i nieostrożność z ogniem to tylko niektóre, choć przeważające, przyczyny ich powstawania. Jednym z częstych powodów jest również przenoszenie się ognia z płonących łąk i nieużytków. Proceder wypalania traw w województwie mazowieckim jest bardzo dużym problemem. W tym roku odnotowano już ponad 5 tys. pożarów traw, a w latach 2012-2013 16,5 tys., w których spłonęło ponad 8 tys. ha.

W związku ze skalą problemu, wojewoda mazowiecki razem z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej drugi rok z rzędu prowadzą kampanię społeczną „NIE! dla wpalania traw na Mazowszu”. W kampanię zaangażowani są również policjanci, którym w wyniku wzmożonych działań prewencyjnych, udało się zatrzymać dwóch podpalaczy z Szydłowca. Straż pożarna przygotowała także materiały edukacyjne w postaci plakatów i spotu filmowego. Jak każdej wiosny, także i w tym roku leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w lesie i poza nim.

Dobra kultura rolna

- Sprawcom podpaleń grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia. Zakaz wypalania traw jest również jednym z unijnych "wymogów dobrej kultury rolnej" - przypomniał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

- Ministerstwo Środowiska stara się wspierać działania służące poprawie bezpieczeństwa pożarowego w lasach. Dotychczas na ten cel przekazaliśmy Lasom Państwowym, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, blisko 118 mln zł. Przekazane pieniądze pozwoliły m.in. na wyposażenie nadleśnictw w ok. 300 samochodów służących do zwalczania pożarów, budowę systemów obserwacji naziemnej oraz systemów szybkiego reagowania, a także budowę zbiorników przeciwpożarowych - informuje Maciej Grabowski, minister środowiska.

Czytaj również: 4,5 tysiąca pożarów na Mazowszu. Statystyki są niepokojące

Ministerstwo Środowiska prowadzi również kampanie edukacyjne promujące dobre praktyki w zakresie gospodarki odpadami. - Aby zwiększyć poziom recyklingu i segregacji odpadów przez mieszkańców, konieczny jest nie tylko rozwój niezbędnej infrastruktury, ale też edukacja społeczeństwa. Planowana na 2014 ogólnopolska kampania promująca właściwe postępowanie z odpadami jest kontynuacją dotychczasowych działań edukacyjno–informacyjnych Ministerstwa Środowiska - mówi minister.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto