Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W PKiN odbyły się II targi nurkowe "Podwodna przygoda"

Sonia Tulczyńska
Targi nurkowe "Podwodna przygoda" przez dwa dni gościły w warszawskim PKiN
Targi nurkowe "Podwodna przygoda" przez dwa dni gościły w warszawskim PKiN źródło: targinurkowe.pl
W dniach 5-6 lutego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się targi poświęcone nurkowaniu. Podczas imprezy obecni byli wystawcy i goście z całej Polski, ale nie tylko. Można było przebierać w szerokiej ofercie kursów nurkowania, strojów oraz niezbędnego ekwipunku, a także uczestniczyć w cyklu warsztatów i wykładów powiązanych z tą tematyką. Organizator targów, Maksymilian Allweil zapewnia, że ci którym nie udało się dotrzeć na wydarzenie w tym roku, mają szansę nadrobić zaległości w następnym sezonie.

Targi nurkowe w Warszawie odbyły się po raz drugi. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. - Kiedy w styczniu 2009 roku byliśmy w Dusseldorfie grupą nurków i instruktorów, w ogromnej hali pełnej sprzętu, ofert wyjazdów, ba, nawet stoisk optyków z korekcyjnymi maskami, radość mieszała się z lekką złością - dlaczego musimy jechać pod holenderską granicę, żeby zobaczyć coś, co może być też u nas? Wtedy dojrzała decyzja, żeby zrobić wszystko co się da i zorganizować targi nurkowe z prawdziwego zdarzenia w Polsce - wyjaśnia Maksymilian Allweil.

Dla instruktorów i nie tylko
Podczas tego "nurkowego święta" odbył się cykl specjalistycznych warsztatów oraz spotkań instruktorskich PADI i TDI. Podczas prezentacji firmowych można było zapoznać się z nowościami na rynku oraz skonsultować się ze znawcami sprzętu. Ponadto na jednym ze stoisk można było dokonać bezpłatnego przeglądu automatu oddechowego.

Targi to jednak nie tylko miejsce dla nurkujących i instruktorów nurkowania, ale także dla tych, którzy jeszcze nie rozpoczęli swojej podwodnej przygody. Oprócz stanowisk na których można zapoznać się z ofertami szkoleniowymi, paletą wyjazdów na nurkowiska w Polsce i na świecie, oraz obejrzeć sprzęt nurkowy, istotna była także misja edukacyjna. W ramach "Nurgresu", czyli cyklu wykładów dotyczących wielu aspektów nurkowania rekreacyjnego i technicznego, można było zaczerpnąć wielu nowych informacji i porozmawiać ze specjalistami w tej dziedzinie.

Swoją obecnością targi zaszczycili: Agata Bogusz - freediverka, poczwórna rekordzistka Polski, Dariusz Wilamowski - rekordzista Polski w nurkowaniu głębokim, Tomasz Nitas - rekordzista i instruktor freedivingu, Witold Śmiłowski i Michał Kosut - właściciele Szkoły Instruktorów Nurkowania oraz Maciej Curzydło - Course Director z Centrum Nurkowego Kraken.

Dla osób zainteresowanych "podwodnymi obrazami" przygotowano prawie trzygodzinny maraton filmów nurkowych, podczas którego zaprezentowano kilkanaście pozycji czołowych polskich twórców filmów podwodnych.

Nie trzeba być bogaczem
Dla wszystkich, którzy uważają, że zabawa z nurkowaniem jest zbyt droga, a przez to nieosiągalna, warto przytoczyć historię jednego z uczestników zeszłorocznych targów, Kamila Jaczyńskiego. W ostatnim dniu targów, podczas swojej prezentacji opowiadał o tym, jak został płetwonurkiem. Wspominał, że już od dzieciństwa marzył o nurkowaniu. W jednym z konkursów, które organizowano na zakończenie targów nurkowych, wygrał kurs oraz rejs połączony z nurkowaniem na najpiękniejszych wodach Europy. Kamil zaprezentował film z rejsu w którym uczestniczył wraz z Robertem Skibińskim, który organizuje je już od wielu lat. - Nurkowanie to pasja, ciekawość tego co jest pod wodą - mówi Skibiński - zakładamy butlę na plecy i wskakujemy do wody. Często taki rejs staje się początkiem zajrzenia w siebie, to moment na zwolnienie i zajrzenie w środek siebie. - dodaje.

Targi nurkowe to również okazja dla rodziców. Instruktorka, Małgorzata Raj przedstawiła prezentację, która dotyczyła nurkowania dzieci, więc każdy rodzic mógł przekonać się o bezpieczeństwie oraz zasadach o których trzeba pamiętać, by uniknąć problemów. - Nurkowanie dzieci wpływa wielotorowo ich rozwój. Rozwija nie tylko umiejętności motoryczne, ale również emocjonalne. Zwiększa wiadomości o życiu podwodnym, pozwala na rozwijanie nowych zainteresowań a przede wszystkim daje dużo dobrej i bezpiecznej zabawy - tłumaczyła Małgorzata Raj. Przedstawione zostały również propozycje kursów dla najmłodszych.

Do zobaczenia za rok
- Od momentu poczęcia człowiek znajduje się w wodzie. Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu. (…) Wraz z pierwszym oddechem pod wodą, w człowieku coś się zmienia i od razu zaczynamy inaczej postrzegać rzeczywistość - przypominał w trakcie dwudniowej imprezy Robert Skibiński. Targi nurkowe to nie tylko promocyjne ceny sprzętu do nurkowania, czy bogata oferta wydawnictw książkowych i filmowych. To także inspiracja dla tych, którzy chcieliby w swoim życiu spróbować czegoś nowego.

Sonia Tulczyńska


Zobacz także...
TARGI NURKOWE "PODWODNA PRZYGODA" ZWIASTUN 2011

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: W PKiN odbyły się II targi nurkowe "Podwodna przygoda" - Mazowieckie Nasze Miasto

Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto