Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na fałszywych rachmistrzów

bw
Fot. Komenda Stołeczna Policji
8 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny. Do drzwi naszych mieszkań będą pukać rachmistrzowie spisowi. Policjanci przypominają, żeby zwracać baczną uwagę na dokumenty, którymi legitymuje się rachmistrz, szczególnie identyfikator. Pod rachmistrzów mogą próbować podszywać się różne osoby, dlatego potwierdzenie wiarygodności rachmistrza jest niezmiernie ważne. Policjanci przestrzegają szczególnie osoby starsze. Dlatego o wszelkich próbach podszywania się pod rachmistrzów prosimy dzwonić na numer alarmowy 112, 997 lub do najbliższej jednostki policji.

Spis internetowy rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 16 czerwca. Formularz możemy wypełniać przez dwa tygodnie od daty pierwszego zalogowania. Kto nie zmieści się w tym terminie, może się spodziewać wizyty lub telefonu od rachmistrza, który uzupełni dane.

Uczestnictwo w spisie internetowym i wywiadzie telefonicznym jest dobrowolne. Natomiast rachmistrzowi spisowemu nie możemy odmówić udzielenia informacji. Grozi za to grzywna.

Czytaj też: 1 kwietnia rozpoczął się Spis Powszechny

Od 8 kwietnia br. ankieterzy zaczną odwiedzać domy, w których przeprowadzą rozszerzoną wersję spisu. Mogą wcześniej umówić się na wizytę, ale nie jest to konieczne. Tylko w wyjątkowych przypadkach możemy poprosić o przeprowadzenie wywiadu w innym terminie.

Ankieterzy będą nas odwiedzać od poniedziałku do piątku, w godz. 8–20. W sobotę zakończą pracę dwie godziny wcześniej. Każdy rachmistrz musi mieć ze sobą identyfikator ze zdjęciem opatrzony pieczęcią Urzędu Statystycznego oraz podpisem i pieczęcią dyrektora.

Każda legitymacja ma numer i logo CBS oraz teren działania rachmistrza i termin ważności. Legitymacja jest ważna z dowodem osobistym.

Rachmistrz w swojej pracy posługuje się tylko przenośnym urządzeniem elektronicznym przypominającym telefon komórkowy, na którym rejestruje dane uzyskane od respondentów - nie ma formularzy papierowych.

W razie wątpliwości możemy zadzwonić, by sprawdzić jego tożsamość. GUS uruchomił specjalne infolinie 800 800 800 – bezpłatna dla telefonów stacjonarnych, 22 44 44 777 – płatny zgodnie z taryfikatorem operatora od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 20.00 oraz w soboty i niedziele od godz. 8.00 do 18.00.

Czytaj też: Uważaj na fałszywe Auto Casco. Możesz nie dostać pełnego odszkodowania

Rachmistrz może nas zapytać czy braliśmy ślub w kościele, czy w urzędzie, jakie są nasze plany prokreacyjne i przynależność religijna. Odpowiedź na te pytania jest dobrowolna. Warto jednak udzielić odpowiedzi. To bardzo cenne informacje, przydatne m.in. dla prowadzenia polityki społecznej czy planowania potrzeb edukacyjnych.

Cała ankieta obejmuje 13 zagadnień. Od podstawowych informacji o rodzinie, po sytuację materialną i o przynależność narodową.

W przypadku zarobków, ankieter nie będzie pytał o ich wysokość. Nie powinien również zbierać danych o miejscu zatrudnienia. Spis potrwa do końca czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto