Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzech kolejnych Polaków tytułem "Sprawiedliwego". Wyróżniono m.in. rotmistrza Pileckiego

tsz
Trzech kolejnych Polaków tytułem "Sprawiedliwego". Wyróżniono m.in. rotmistrza Pileckiego
Trzech kolejnych Polaków tytułem "Sprawiedliwego". Wyróżniono m.in. rotmistrza Pileckiego mat. prasowe
W Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, podczas Gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Dom Spotkań z Historią już po raz trzeci ogłosił nazwiska osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego. Są to: Władysław Bartoszewski, Witold Pilecki i ksiądz Jan Zieja. Na wiosnę na skwerze generała Jana Jura-Gorzechowskiego zostaną posadzone kolejne drzewka Sprawiedliwych i odsłonięte kamienie pamiątkowe.

Pojęcie Sprawiedliwego, które użyte zostało po raz pierwszy w Memoriale Yad Vashem, dziś ma charakter uniwersalny. Tytuł ten służy upamiętnieniu nie tylko uznanych przez Yad Vashem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, ale wszystkich, którzy w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę bronić godności człowieka, pomagać ofiarom czy występować w obronie prawdy – mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.

Wyboru trzech osób (spośród zgłoszonych kandydatur) dokonał Komitet Ogrodu Sprawiedliwych, w skład którego wchodzą wybitne osobistości polskiego życia publicznego.

Władysław Bartoszewski otrzymał ten tytuł za "wewnętrzną moralną busolę i determinację, by nie godzić się na zło i krzywdę ludzką [które] dawały Bartoszewskiemu siłę, by narażać się i aktywnie przeciwstawiać zbrodniczej władzy". Drugim odznaczony był Witold Pilecki, który na ochotnika dostał się do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie z narażeniem życia podjął się trudnego do wyobrażenia zadania zbudowania w obozie tajnej organizacji konspiracyjnej ("Jego czyn, wymagający niezwykłej siły charakteru i męstwa, a zarazem rozwagi i planowania, zasługuje na najwyższe uznanie i na postawienie młodzieży jako wzór do naśladowania"). Trzecią osobą był ks. Jan Zieja ("Ten kapelan pułku legionowego w 1920 roku, Pułku Strzelców Poleskich w 1939 roku czy Szarych Szeregów – konsekwentnie nauczał, że niedopuszczalne jest zadawanie śmierci człowiekowi przez innego człowieka.").

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych ustanowiony został przez Parlament Europejski w maju 2012 roku z inicjatywy działającego we Włoszech Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO). Sygnatariuszem apelu w tej sprawie był także Dom Spotkań z Historią. Data – 6 marca – nie jest przypadkowa, tego dnia zmarł Mosze Bejski (urodzony w Działoszycach, niedaleko Krakowa) – inicjator Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie i współtwórca definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.



Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto