Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Południowy ma powstać na Ursynowie do 2015 r.

Łukasz Trybulski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Grzegorz Jakubowski/Polskapresse
Nowa placówka będzie dumą południowej Warszawy. Otwarcie planowane jest na pierwszy kwartał 2015 r. Szpital Południowy powstać ma u zbiegu ulic Pileckiego i Indiry Gandhi na Ursynowie.

Prestiżowy przetarg wygrało Biuro Konsultingowe Rozwoju Budownictwa Służby Zdrowia Promedicon Sp. z o.o. Jeśli pozostałe firmy nie odwołają się w ciągu 10 dni do Krajowej Izby Odwoławczej, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisze umowę z Promediconem - donosi Życie Warszawy. Na opracowanie dokumentacji projektowej i przetargowej na budowę szpitala wraz z lądowiskiem dla śmigłowców będzie ono miało czas do końca 2012 r. - Promedicon złożył najkorzystniejszą ofertę cenową. Za projekt Szpitala Południowego zażądał 2 799 849 zł brutto - tłumaczy Julia Matuszewska z SZRM.

Szpital Południowy wspólnie z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie będzie największą placówką zdrowotną w tej części Warszawy. Znajdzie się w nim od 235 do 250 łóżek na czterech oddziałach: chirurgii, interny, pediatrii oraz ginekologii i położnictwa. Wyposażony będzie w lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, szpitalny oddział ratunkowy (SOR) oraz w ok. 450 podziemnych miejsc parkingowych.

Promedicon jest twórcą takich placówek jak Szpital Uniwersytecki UJ - CM Kraków-Prokocim, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie i Małopolskie Centrum Rehabilitacji i Immunologii w Krakowie.

Pomimo ambitnych planów na Ursynowie, pojawiają się także głosy krytyki. - Bardzo się cieszymy, że szpital powstanie, bo przecież będą z niego korzystać przede wszystkim mieszkańcy Ursynowa, Wilanowa i Mokotowa - mówi burmistrz Ursynowa Piotr Guział. - Martwi nas jednak to, że na teren budowy nie da się dojechać. Chodzi o przedłużenie ul. Indiry Gandhi, która w tej chwili zrobiona jest z betonowych płyt. - Do rozpoczęcia budowy zostały jeszcze dwa lata, jeśli udałoby nam się zdobyć środki, w przyszłym roku wybudowalibyśmy ulicę - mówi Guział.

Na Urysnowie działa obecnie Szpital Jednego Dnia, wybudowany za 30 mln złotych. Ratusz finansuje także działające szpitale, m.in. przy ul. Karowej i Niekłańskiej. W ciągu ostatnich dwóch lat swoje szpitale otworzyły też prywatne firmy lecznicze. Na Polach Wilanowskich powstał budynek Medicoveru, a na Ursynowie przy ul. Puławskiej pacjentów przyjmuje LUX MED. Pod koniec tego roku pierwszych pacjentów przyjmie nowy szpital Enel-Medu. Firma wynajęła były budynek biurowy przy al. Solidarności 128.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto