Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starówka już nie będzie parkingiem - szykują się wysokie kary

Andrzej Rejnson
Wkrótce zastawianie Starówki będzie surowo karane
Wkrótce zastawianie Starówki będzie surowo karane fot. Mateusz Wróblewski
Dość parkowania i zastawiania samochodami Starówki - mówią śródmiejscy urzędnicy i od 1 lutego wprowadzają nową organizację ruchu w tym rejonie. Do godz. 11 przedsiębiorcy będą mogli zatrzymywać się przed lokalami na 30 min., żeby rozładować towar. Później będzie można stać tylko przez 3 min. Przepisów pilnować ma Straż Miejska, która zapowiada, że zwiększy ilość patroli na Starym i Nowym Mieście, żeby kierowcy je respektowali.

- Przepisy, które obecnie obowiązują, nie są przestrzegane. Kierowcy przyjeżdżają i parkują dłużej, niż powinni, a Starówka jest pełna samochodów - mówi Anna Stasiewicz, zastępca dyrektora Zarządu Terenów Publicznych. I zaznacza, że dlatego urzędnicy postanowili przepisy zmienić. Dotychczas w godz. 6.30-13 można było wjechać samochodem dostawczym na zabytkowy teren bez przepustki i wyładować towar. A w pozostałych godzinach posiadacze przepustek mogli zatrzymywać się nie dłużej niż 30 min. Dotyczyło to m.in. mieszkańców, którzy musieli odbierać w siedzibie ZTP przy ul. Jezuickiej 1/3 karty jednokrotnego pobytu. - Wydawaliśmy na przykład po osiem sztuk na raz, żeby mieszkańcy nie musieli się kilkakrotnie fatygować do nas. Wiadomo, że na Starówce mieszkają głównie starsi ludzie - tłumaczy Stasiewicz.

Teraz każdy z nich będzie mógł wystąpić o roczną przepustkę i na jej podstawie zatrzymywać samochód na 30 min. (znaki informujące o nakazie pojawią się na terenie Starówki). Przepis będzie dotyczył również przedsiębiorców i ma obowiązywać w godz. 11-6.30. Od godz. 6.30 do 11 na teren Starego i Nowego Miasta będą mogli wjeżdżać przedsiębiorcy, zatrzymywać się na 30 min i rozładować towar. Przepisy nie dotyczą inwalidów, którzy będą mogli bez ograniczeń zatrzymywać się na 12 oznakowanych miejscach.

Organizację ruchu zaakceptował miejski inżynier ruchu, a pilnować mają jej strażnicy miejscy. Ci zapowiadają już, że od początku obowiązywania przepisów zwiększą ilość patroli. Wszystko po to, żeby uchronić Starówkę przed zalewem samochodów. Jeszcze przed wejściem przepisów w życie urzędnicy chcą spotkać się z mieszkańcami i przedstawić szczegółowo nowe przepisy. Spotkanie odbędzie się we wtorek w siedzibie Stowarzyszenia Mieszkańców Warszawskiego Starego i Nowego Miasta przy ul. Świętojańskiej 17.

Od 1 stycznia przepustki obowiązują na Krakowskim Przedmieściu. Zaostrzono też kontrole w związku z nową organizacją ruchu. Łamanie przepisów grozi mandatem.

Zgodnie z zarządzeniem prezydent Gronkiewicz-Waltz Traktem Królewskim mogą poruszać się tylko uprawnione osoby. Zmiany nie dotyczą osób niepełnosprawnych i posiadaczy karty N+. Oprócz Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu (od skrzyżowania z ul. Smolną) zakaz obejmuje także ulice: Ossolińskich (od ul. Moliera), Bednarską (od ul. Furmańskiej) i Miodową (od ul. Senatorskiej).

Wjazd na te ulice umożliwia specjalny identyfikator wydawany przez Zarząd Dróg Miejskich.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto