Spacer śladami wielokulturowej Warszawy

Artykuł sponsorowany
Na przestrzeni lat Warszawa stała się miejsce życia, nauki i pracy dla osób pochodzących z różnych zakątków świata i wywodzących się z wielu mniejszości etnicznych. Chociaż wytropienie dowodów na ich istnienie na pierwszy rzut oka nie jest proste, przy kolejnej wizycie w stolicy warto zadać sobie trochę trudu i odkryć nowe wyjątkowe miejsca, w których rozwija się inna kultura. Wybraliśmy 5 z nich, które naszym zdaniem warto odwiedzić, by obudzić w sobie zapał do dalszej eksploracji wielokulturowych ścieżek Warszawy.

Rondo Tybetu
Jedną z wielu ciekawych inicjatyw społecznych realizowanych w Warszawie jest Rondo Tybetu mieszczące się na skrzyżowaniu al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Marcina Kasprzaka w dzielnicy Wola. Na słupach pod estakadą powstała niecodzienna galeria graffiti prezentujące najważniejsze symbole związane z kulturą i tradycją tybetańską. Pierwszą praca malarską jak tu powstała był portret Dalajlamy stworzony w maju 2009 roku po przyznaniu mu tytułu Honorowego Obywatela m.st. Warszawy.

Cmentarz Tatarski
Zabytkowy mizar znajdujący się przy ulicy Tatarskiej 8 został założony w roku 1867 z inicjatywy warszawskiego imama Seifetdina Chosianowa Sinnajewa. To jedno z niewielu miejsc, które przybliża klimat muzułmańskiej Warszawy w 2014 roku zostało uznane za pomnik historii.

Spacerując wzdłuż głównej alei możemy podziwiać między innymi jeden z najciekawszych nagrobków w kształcie minaretu z szarego kamienia należący do Abdula Halika Usmi (dublera i woltyżera filmowego).W latach 60. aktorka Jadwiga Smosarska złożyła na grobie wiązankę kwiatów. Podobno Halik Usmi był wielbicielem aktorki i dla niej porzucił narzeczoną (muzułmankę), a nieodwzajemniona miłość zakończyła się samobójczym strzałem.

Muzeum Azji i Pacyfiku
Muzeum przy ul. Freta założone w 973 roku zdumiewa ogromną kolekcją sztuki poświęconej kulturom Azji, Oceanii i Australii, jest jedynym tego rodzaju muzeum w Polsce. Powstało głownie dzięki pasji kolekcjonerskiej Andrzeja Wawrzyniaka, marynarza i dyplomaty, który w Azji spędził 27 lat, głównie w Wietnamie, Indonezji, Laosie, Nepalu i Afganistanie.

Cerkiew Św. Trójcy
Najstarsza świątynia prawosławna w Warszawie mieści się w kamienicy pod adresem Podwale 5, którą na początku XIX w. greccy i serbscy kupcy dostosowali do potrzeb liturgicznych. Po I wojnie światowej cerkiew skupiała rosyjskich imigrantów. W czasie Powstania Warszawskiego świątynia podzieliła losy całej starówki i została całkowicie zniszczona. W jej murach broniły się oddziały batalionu „Gustaw”. Po wojnie posesja została upaństwowiona, a w trakcie odbudowy zniknęły wszelkie ślady świadczące o sakralnym przeznaczeniu budynku.

Wierni odzyskali swoją cerkiew dopiero w 2002 r., odtwarzając pomieszczenie cerkiewne w części parterowej. Ciekawostką jest fakt, że raz w miesiącu w cerkwi odprawiają liturgię Koptowie – niewielka społeczność, w której przeważają Egipcjanie mieszkający w Polsce z powodów rodzinnych.

Synagoga im. Małżonków Nożyków
Ostatni przystanek to Synagoga Nożyków znajdująca się przy Placu Grzybowskim. Jest obecnie jedyną czynną przedwojenną świątynią żydowską w Warszawie oraz siedzibą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Codziennie odbywają się tutaj nabożeństwa, jednak Synagoga to nie tylko miejsce praktyk religijnych, ale również prężnie rozwijający się ośrodek kultury żydowskiej.

Warto zobaczyć odzyskane w 2001 roku i zebrane w gablotach przedmioty kultu religijnego – aksamitne kotary tzw. parochety, które oddzielają szafę ołtarzową, sukienki na Torę, mosiężne świeczniki, lampy chanukowe z początku XX w.

W Warszawie działają dziesiątki wielokulturowych organizacji, lokali gastronomicznych, sklepów, galerii, o których istnieniu nie piszą przewodniki, ale dotarcie do nich nie stanowi trudu. Wystarczy obudzić ciekawość, zarezerwować nocleg i wyruszyć! Baza hotelowa w Warszawie jest ogromna i znalezienie odpowiedniego noclegu nie będzie stanowiło problemu.

Zostań na dłużej!
Z jednej strony turyści mają do wyboru hotele o wysokim standardzie – na przykład Hotel Portos – znanej sieci Best Western a z drugiej młodzieżowe schroniska czy kwatery prywatne. Szczególnie szybko rozwija się baza tych ostatnich. Dzięki nowej metodzie podróżowania – social travelling – na portalach internetowych,wśród tysięcy ofert, możemy znaleźć tę najlepszą dla siebie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto