Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skrzyżowanie Kultur 2019. Rabih Abou-Khalil, Tony Allen i Pat Thomas największymi gwiazdami festiwalu

Wojciech Rodak
Wojciech Rodak
Pat Thomas & Kwashibu Area Band
Pat Thomas & Kwashibu Area Band Materiały Prasowe
Tony Allen, Rabih Abou-Khalil i Pat Thomas - to bez wątpienia największe gwiazdy 15. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Oprócz nich w festiwalowym namiocie pod Pałacem Kultury będziemy mogli zobaczyć występy artystów m. in. z Hiszpanii, Portugalii, Algierii i Ghany. Jakich? Poniżej dalsza część artykułu.

Zeszłoroczna edycja festiwalu Skrzyżowanie Kultur otarła się o doskonałość. Koncerty zachwycającej Agaty Siemaszko z romskimi muzykami z Lačhe Lavutara, charyzmatycznej Rokii Traore czy wielkiego Mulatu Astatke z Heliocentrics zapamiętamy na długo. A jakie atrakcje dla fanów world music przygotowali organizatorzy w tym roku?

15. edycja Skrzyżowania Kultur będzie odbędzie się w dniach 18-22 września 2019 r. Próżno szukać w line-upie muzyków z Europy Środkowej. Tym razem festiwalową scenę w namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki wyraźnie zdominują artyści wywodzący się z Afryki i obszaru Morza Śródziemnego. I to wyjątkowo zacni. Oto kilku moich faworytów.

1. Rabih Abou-Khalil

Rabih Abou-Khalil, rocznik 1957, to libański kompozytor i wirtuoz udu, czyli bliskowschodniej odmiany lutni. W ramy klasycznej muzyki arabskiej wplata elementy jazzu i folku z różnych stron świata. Jego dyskografia obfituje w doskonałe albumy nagrywane z muzykami jazzowymi jak Sonny Fortune ("Al-Jadida") czy Kenny Wheeler ("The Sultan's Picnic"), a także folkowymi jak rumuński kwartet smyczkowy Balanescu ("Arabian Waltz") czy piosenkarz fado Ricardo Ribeiro ("Em Português"). Osobiście najbardziej cenię jego wczesne krążki, nagrane na początku lat 90. ubiegłego wieku, gdy towarzyszył mu perkusista Nabil Khaiat (zmarł w 2017 r.). U dołu możecie Państwo przesłuchać dwa z nich - "Roots & Sprouts" z 1993 r. i "Blue Camel" z 1992 r. W jakim składzie i z jakim repertuarem libański artysta wystąpi w Warszawie? Dowiemy się zapewne dopiero na koncercie w niedzielę 22 września. Dla mnie, wielkiego fana orientalnych brzmień, to bez wątpienia festiwalowa gwiazda nr 1.

2. Tony Allen

Zna go każdy wielbiciel afrobeatu. Tony Allen, 79-letni mistrz perkusji rodem z nigeryjskiego Lagos, jest jednym z ojców-załozycieli tego gatunku. Swoją karierę zaczynał u boku Feli Kuti jeszcze w latach 60. Był filarem jego zespołu Africa 70', którego muzyka podbiła cały świat. Drogi obu panów rozeszły się pod koniec lat 70. Wtedy Allen wyjechał do Europy, osiadł w Paryżu, i na dobre rozpoczął swoją solową karierę. Od tego czasu regularnie raczy nas kolejnymi ciekawymi projektami oscylującymi wokół afrobeatu. Czasem trzyma się mocniej swoich korzeni (patrz świetny album "Homecooking"), czasem skręca bardziej w stronę jazzu (vide doskonały krążek "The Source"), a czasem w stronę elektroniki (jak np. w przypadku nagranego w tym roku „Tomorrow Comes The Harvest” z producentem techno Jeffem Millsem). Którekolwiek ze swoich oblicz pokaże w Warszawie, warto je zobaczyć.

3. Pat Thomas & Kwashibu Area Band

To drugi z weteranów rodem z Afryki Zachodniej, którego występ na Skrzyżowaniu Kultur koniecznie trzeba zobaczyć. Wokalista Pat Thomas zaczynał karierę u boku innego gwiazdora z Ghany - Ebo Taylora - jeszcze na przełomie lat 60. i 70. Wykonuje głównie highlife (odmiana funku i soulu z Ghany) i afrobeat. W 2015 r. wydał swój ostatni album z towarzyszeniem Kwashibu Area Band, dowodzonym przez multiinstrumentalistę Kwame Yeboah (grał m. in. z Catem Stevensme) i saksofonistę Bena Abarbanela-Wolffa. Panowie grali już w Warszawie cztery lata temu w klubie Pardon To tu. Może tym razem zaprezentują jakiś nowy materiał.

4. Sofiane Saidi & Mazalda

Wokalista Sofiane Saidi urodził się w północno-zachodniej Algierii - mateczniku arabskiej muzyki Raï, rodzinnej ziemi takich legend gatunku jak Cheb Khaled. Od początku lat 90. mieszka i tworzy w Paryżu. Muzyka, którą wykonuje z zespołem Mazalda, określana jest jako "Raï 2.0". Jego przejmujący wokal płynie na strukturze rytmicznej wygrywanej na bębnach darbuka wzmacnianych przez perkusję, a przeplatany jest melodyjnymi wtrętami z analogowymi syntezatorami w roli głównej. Jest to pierwszorzędna muzyka taneczna, którą niejedna osoba chciałaby mieć na własnym weselnym przyjęciu. Posłuchajcie tylko.

PROGRAM 15. FESTIWALU SKRZYŻOWANIE KULTUR:

18 września (środa)

Gisela João (Portugalia)

Diego El Cigala (Hiszpania)

19 września (czwartek)

Projekt „HIZBUT JÁMM”: Raphael Rogiński, Mamadou Ba, Noums Balani Dembele, Paweł Szpura

KROKE I URNA CHAHAR – TUGCHI (Polska/Mongolia)

20 września (piątek)

Keziah Jones (Nigeria)

Flavia Coelho (Brazylia)

Sofiane Saidi & Mazalda (Algieria)

21 września (sobota)

Sona Jobarteh (Gambia)

Pat Thomas & Kwashibu Area Band (Ghana)

22 września (niedziela)

Rabih Abou-Khalil (Liban)

Tony Allen (Nigeria)

Małe Skrzyżowanie Kultur - koncert dla dzieci, zespół “Jerz Igor” (godz. 11:00)

Więcej informacji TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto