Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomski Czerwiec'76. Obchody 43. rocznicy robotniczego protestu. Zagrają Lady Pank, Oddział Zamknięty, Myslovitz oraz Proletaryat

jp
Zespół JMS Band wystąpi w czasie niedzielnego pikniku historycznego pod tytułem „Witryna Radomskiego Czerwca’76”. Będzie jedną z kapel, która uświetni tegoroczne obchody.
Zespół JMS Band wystąpi w czasie niedzielnego pikniku historycznego pod tytułem „Witryna Radomskiego Czerwca’76”. Będzie jedną z kapel, która uświetni tegoroczne obchody. Facebook/archiwum zespołu
Lady Pank, Oddział Zamknięty, Myslovitz oraz Proletaryat - to zespoły muzyczne, które uświetnią tegoroczne obchody 43. rocznicy radomskiego Czerwca’76. Będzie też jak zwykle uroczysta msza święta, a także piknik historyczny. Świętowanie zacznie się już jutro, 25 Czerwca. Potrwa do najbliższej niedzieli.

Obchody organizuje Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 1976 wspólnie z Urzędem Miejskim. W tym roku także Samorząd Województwa Mazowieckiego dołożył do organizacji wydarzeń 100 tysięcy złotych. Patronat narodowy nad obchodami objął prezydent Polski Andrzej Duda. Organizatorzy umieścili w programie wiele wydarzeń - kulturalnych, historycznych, muzycznych, nawiązujących do robotniczego protestu sprzed 43 lat.

Ta rocznica łączy

- Po raz kolejny możemy mówić o tym, że Czerwiec 1976 roku był jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii. Jak co roku wspólnie chcemy powiedzieć Polakom i Europejczykom, że droga do wolności rozpoczęła się w Radomiu - powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się trzy tygodnie temu, kiedy po raz pierwszy przedstawiono program obchodów. - Od 39 rocznicy Czerwca zaczęto nas pokazywać, mówić o nas głośniej. Schodziliśmy z marginesu historycznej pamięci. Od 39 rocznicy jesteśmy dumni z naszej historii - podkreślał także wtedy Stanisław Kowalski, szef Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 1976.

Co we wtorek?

Tegoroczne obchody zainaugurowała już kolejna edycja Półmaratonu Radomskiego Czerwca, która odbyła się 16 czerwca. W imprezie tej wystartowało ponad 750 osób. Kolejne punkty programu już w tym tygodniu.

ZOBACZ KONIECZNIE: Biegłeś w VII Półmaratonie Radomskiego Czerwca'76? Znajdź się na zdjęciach

We wtorek 25 czerwca o godzinie 18 zostanie odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, pod pomnikiem poświęconym bohaterom robotniczego protestu.

Przed mszą, o godzinie 17.30 odbędzie się koncert Roberta Grudnia „Misterium Dźwięku Pamięci Wydarzeń Radomskich Czerwca 1976”. Wystąpi także Anna Seniuk oraz Sylwia Strugińska. Na środę 26 czerwca zaplanowano z kolei warsztaty fotograficzne „Portret radomskiego robotnika z lat 70-tych”, które poprowadzą Lidia Popiel oraz Michał Glinicki w pomieszczeniach Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Widowisko muzyczne

W piątek, 28 czerwca o godzinie 19 odbędzie się widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności” na Placu Jagiellońskim.

- Remontowaliśmy ten plac właśnie po to, aby mogły się na nim odbywać duże koncerty plenerowe. Myślę, że koncert z okazji kolejnej rocznicy Radomskiego Czerwca ’76 będzie idealną inauguracją imprez na wyremontowanym Placu Jagiellońskiego - mówił prezydent Radosław Witkowski. Koncert uświetnią występy znanych i legendarnych rockowych zespołów: Lady Pank, Oddział Zamknięty oraz Myslovitz.

W najbliższą sobotę 29 czerwca o godzinie 14 na Placu Corazziego odbędzie się tradycyjny piknik historyczny „Witryna Radomskiego Czerwca ‘76”. W programie przewidziano m.in. przejazdy pojazdami rodem z PRL, wystawy, występy sceniczne, gry planszowe oraz grę miejską. W niedzielę obchody zakończy drugi koncert z udziałem radomskiego zespołu JMS Band, a także zespołu Proletaryat. Początek koncertu o godzinie siedemnastej na Placu Corazziego.

Jest też gotowy specjalny album poświęcony Radomskiemu Protestowi Robotniczemu Czerwiec ’76.Tę wyjątkową publikację będzie można wygrać w konkursach na profilu „Zaczęło się w Radomiu” na Facebooku. Na tej stronie dostępny jest także film dokumentalny, opowiadający o wydarzeniach sprzed czterdziestu trzech lat. Film pod tytułem „Jesteśmy historią” można też obejrzeć na kanale Youtube.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto