Pierwszy dzień mistrzostw świata za nami! Polska wygrywa z Kanadą 3:0

Michał Winiarski skutecznie obijał kanadyjski blok
Michał Winiarski skutecznie obijał kanadyjski blok Damian Zieliński
Polscy siatkarze rozpoczęli wyścig o medal w mistrzostwach świata w siatkówce mężczyzn. W pierwszym spotkaniu nasi reprezentanci starli się z drużyną Kanady. Biało-czerwoni pokonali reprezentację "czerwonego klonu" 3:0. (PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MECZU)

Rozpoczynają Kanadyjczycy, jednak to reprezentacja Polski zdobywa pierwszy punkt. Nasi przeciwnicy odpowiedzieli dobrym zagraniem na środku remisując. Początek seta to gra punkt, za punkt. Przy stanie 3:3, myli się Michał Winiarski, dając prowadzenie Kanadyjczykom. Oni sami popisują się dobrym blokiem i wychodzą na prowadzenie dwoma punktami 5:3. Ta przewaga utrzymuje się do pierwszej przerwy technicznej. Przegrywamy 6:8.

Pierwsza piłka po przerwie to pomyłka Bartosza Kurka, która daje Kanadyjczykom już 3 punktowe prowadzenie! Na szczęście nasi rywale też się mylą, zagranie w antenkę, dobry atak Kurka, as serwisowy Możdżonka, oraz potrójny blok biało-czerwonych dają nam prowadzenie 10:9. Do drugiej przerwy technicznej Polacy popisali się doskonałym blokiem i atakiem i to dzięki tym dwóm elementom gry zdobywają punkty. Na drugą przerwę techniczną nasi reprezentanci schodzą z prowadzeniem 16:15.

Gramy "piłka za piłkę". Kanadyjczycy też potrafią postawić dobry blok i bez problemu doprowadzają do remisu 18:18. Trenerzy obu reprezentacji dokonują podwójnej zmiany, za Gruszkę wchodzi Wlazły, za Zagumnego - Łomacz, w drużynie Kanady: za Schmitta - Schneider, za Howatsona - Soonias. Polacy są lepsi, jednak oddają punkty w zagrywce. Kanadyjczycy też jakby się trochę rozegrali. Skuteczny atak środkiem daje naszym remis 21:21, szkoda ze za minutę też psujemy zagrywkę. Powrotna zamiana w obu reprezentacjach: na boisko kolejno wraca Gruszka, Zagumny, Schmitt i Howatson. Remis 22:22. To nie jest dobry dzień na zagrywkę dla obu zespołów, błąd Kanady. Ponownie mylą się Kanadyjczycy, tym razem w ataku, pierwsza piłka meczowa dla biało-czerwonych. Kilka wystaw do Gruszki, jednak nieskutecznie, z lewego Kurek i pierwszy set dla reprezentacji Polski!

Rozpoczynają Polacy, niestety od serii błędów: zepsuta zagrywka Winiarskiego, Kurek w siatkę, i dotkniecie siatki dają prowadzenie 3:0 dla Kanady. Dopiero skuteczny atak Kurka i blok to nasze pierwsze punkty. Niestety, Kanadyjczycy obijają ręce naszym graczom i prowadza 5:2. Nowakowski skutecznie na środku: 5:3. Kurek w siatkę, znowu. Mylimy się w ataku, ledwo piłki sięga Winiarski, Kanadyjczycy na bloku czujni. Przegrywamy już 4 punktami. O czas prosi Daniel Castellani. Po przerwie nie kończymy ataków, nie przyjmujemy. Pierwsza przerwa techniczna to 8:3 dla Kanady.

Po przerwie mylą się nasi przeciwnicy i oddają nam jeden punkt. Jednak dalej są to 4 punkty do tyłu. Po dwóch dobrych akcjach, w tym świetnym ataku Gruszki, odrabiamy straty. Już tylko 2 punkty (6:8). Nieskutecznie Kanadyjczycy, za wysoko na bloku i z ich 5 punktowej przewagi został już tylko punkt. Znów nieskuteczny atak Kanady, czyli REMIS! O czas prosi trener Kanadyjczyków. Serwuje Nowakowski, Kanada przyjmuje i skutecznie atakuje. Zagumny środkiem do Możdżonka, genialna akcja! Potem samotnie na bloku Winiarski i znowu prowadzimy 10:9. Nie możemy odskoczyć Kanadzie, cały czas gra toczy się punkt za punkt. Kiedy to Gruszka "miażdży" ich atakiem, Kanadyjczycy ustawiają dobry blok. Na szczęście nasza "środkowa wieża o wzroście 211 cm", Marcin Możdżonek, skutecznie odrabia straty grą na środku. Ach ten Gruszka, znowu punkt! 13:11 dla nas! Kanadyjczycy potrafią atakować, ale my jeszcze lepiej bronić, cały czas prowadzimy, druga przerwa techniczna "nasza", 16:12 dla Polski.

3 piłki po przerwie to dobry atak Gruszki, zatrzymany Kurek, Ataki kanady: 17:15 dla nas. Nad blokiem Schmitt i my też niestety, 19:16. Winiarski jakby nabrał wiatru w skrzydła, już 20:16 dla Polski! Atak w antenkę Gruszki, 20:17. O drugą przerwę prosi trener Kanady Glenn Hoag. Wymiana piłki między drużynami, Zagumnemu piłka prześlizguje się przez ręce, 20:18 dla Polski. Gruszka wygrywa starcie po prawej stronie i znów prowadzimy 3 punktami. "No service" mówi spiker - Możdżonek serwuje za daleko. GRUSZKA GRUSZKA! znów skutecznie, ale... zgadnijcie? Myli się w zagrywce. Time out dla reprezentacji Polski, dlaczego? Wynik 23:21, a Kurek dotyka antenki, niedobrze. PUNKT DLA NAS! Kto? Piotr Gruszka! Blok-aut. Piłka setowa dla Polski! Kończy Kurek atakiem na środku! Piłka po palcach Kanady wpada w aut!

Polacy w trzecim secie są nie do zatrzymania! Genialnie Gruszka i Kurek! Genialny blok! Oczywiście pomyłki na zagrywce, ale nie szkodzi! Pierwsza przerwa techniczna dla nas 8:4, potem raptownie 12:8! Kanadyjczycy popełniają trochę więcej błędów w ataku, nie mogą obić palców naszym siatkarzom. Spiker: "Dalej Polśka! Jak się bawicie!" Trybuny szaleją. Mamy na to chwilę bo trener Kanady poprosił o czas. Po czasie Kurek celuje w przyjmujących reprezentacji Kanady i tym sposobem zdobywa dwa kolejne punkty. Druga przerwa techniczna, zgadnijcie ile jest? 16:8 dla Polski! Po przerwie Nowakowski na czystej siatce, i co? 17:8 dla nas!

Kurek mocno, ale w taśmę, punkt dla Kanady. Poprawił się Bartek, już 18:9 dla nas. Skuteczny blok Możdżonek-Winiarski, 19:9! Między rekami naszych siatkarzy Schmitt, 10 punkt dla Kanady. Winiarski lekko, ale skutecznie, blok-aut i 20 punkt dla Polaków. Kanadyjczycy wpadają w siatkę! 21:20! Już chyba wiemy jak skończy się to spotkanie. Możdżonek blokiem po prawej i punkt! Zagumny serwuje, Kanada w antenkę. 23:10! Zmiana w drużynie Polski: Czarnowski wchodzi za Możdżonka. Kanadyjczycy nie poddają się, atak i zagrywka po rekach Winiarskiego, 23:12 dla nas. Winiarski miedzy rękami Kanadyjczyków! 24:12. Piłka meczowa dla Polski! Jeszcze nie kończymy, Schmitt atakuje w pole. Wynik 23:13! Trzeci raz dzisiaj Kurek kończy seta a tym samym całe spotkanie. Polska wygrywa z Kanadą 3:0 w pierwszym dniu mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn!

Kanada-Polska: 22:25, 21:25, 13:25

Kanada: Mainville, Howatson, Simjac, Van Lankvelt, Winters, Lewis, Schmitt, Schneider, Soonias

Polska: Nowakowski, Winiarski, Gruszka, Zagumny, Kurek, Możdżonek, Ignaczak, Wlazły, Łomacz