Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe oblicze oblężonej Warszawy. Album Juliena Bryana

Beata Zawadzka
Dwoje ludzi na moście Poniatowskiego
Dwoje ludzi na moście Poniatowskiego zbiory Instytutu Pamięci Narodowej/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie
Do księgarń trafił album amerykańskiego fotografa i dokumentalisty Juliena Bryana. Dzięki odnalezionym zdjęciom, IPN i Fundacja Ośrodka KARTA na nowo przypominają o okrucieństwie wojny i ludzkim cierpieniu. Osoby szczególnie zainteresowane tematem powinny odwiedzić multimedialną wystawę w Domu Spotkań z Historią, której otwarcie planowane jest na 19 listopada.

Aleksandra Janiszewska, redaktor albumu podkreśla, że fenomenem przedstawionych w książce zdjęć jest to, że nie zostały zrobione przez niemiecką propagandę. Wykonanych na białej kliszy fotografii jest niestety tylko kilkanaście. Przyczyną tego był strach Juliena Bryana i sceptyczne, jeszcze wtedy, podejście do kolorowego filmu. Pozostałe zdjęcia, wykonane na filmie czarno-białym były kolorowane po powrocie do USA, a Julien Bryan sam nadzorował prace nad tym przedsięwzięciem. W albumie fotografie umieszczono na czarnym tle, co zdaniem wydawców w jeszcze większym stopniu miało wydobyć intensywność kolorów oblężonej Warszawy.

Zdjęcia to nie wszystko
Jak się okazuje, album nie składa się wyłącznie ze zdjęć. Uzupełniony jest o wspomnienia [plik 2 prawa]amerykańskiego fotografa, który warszawską rzeczywistość starał się wyrazić również za pomocą słów. Bryan w ten sposób najdokładniej jak to możliwe przybliża historię postaci i miejsc uwiecznionych na swoich fotografiach, co staje się cennym dopełnieniem albumu.
- Wspomnienia tworzą swego rodzaju klamrę, prowadzą zdjęcia. Ze względu na to, że Julien Bryan podczas swojego pobytu w Warszawie, zwiedzał różne jej zakątki, sfotografował je, a po powrocie do USA również opisał, możemy w nowo wydanym albumie zobaczyć całokształt ówczesnej rzeczywistości - mówi Aleksandra Janiszewska.

Julien Bryan wspomnienia zaczął spisywać w momencie, gdy udało mu się w końcu wydostać z Polski i wrócić do USA. W amerykańskiej prasie ukazał się wtedy jego wzbogacony o zdjęcia artykuł i książka "Oblężenie Warszawy".

Multimedialna wystawa i Dni Bryana
Osoby szczególnie zainteresowane wojenną i powojenną Warszawą z pewnością zainteresują weekendowe Dni Bryana, które startują 19 listopada i potrwają do niedzieli. Towarzyszyć im będzie cykl ciekawych spotkań m.in. to, na którym można będzie zobaczyć żyjących jeszcze bohaterów zdjęć amerykańskiego fotografa albo porozmawiać z jego synem Samem. Pierwszego dnia odbędzie się również otwarcie wystawy "Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974", którą można będzie oglądać do 20 lutego w Domu Spotkań z Historią.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto