Niewidzialni aktorzy – zdradzamy kulisy teatru

Materiał informacyjny KamArti
pixabay.com
Udostępnij:
Nowa technologia wpływająca na odbiór artystycznych treści obecna jest już nie tylko w telewizji i filmach. Podczas spektakli teatralnych można podziwiać scenografię opracowaną komputerowo. Sceny, podczas których prawdziwych aktorów wspierają efekty z rzutników, dynamiczne światła i hologramy, stają się codziennością. Świat iluzji kreowany w teatrze jest atrakcyjny i przyciąga widzów, ale wymaga jednocześnie zmiany mentalności i nabycia umiejętności posługiwania się technologią wśród pracowników teatrów.

Czy multimedia niszczą ducha teatru?

Zamiast montować wielkie sceny, można je po prostu wyświetlać. Multimedia doskonale uzupełniają sztuki teatralne, wprowadzając je we współczesny świat, w którym z komputerami mają do czynienia nawet dzieci. Naturalny charakter teatru płynnie łączy się z projekcjami 3D nawet w spektaklach klasycznych i z długą historią. Niektórzy widzowie mają pewne wątpliwości, ponieważ są przyzwyczajeni do tradycyjnej sceny i jej naturalnego charakteru. Inni, nierzadko z ciekawości, przychodzą na spektakle i zachwycają się projekcjami, światłem i efektami specjalnymi, które przed dekadą nie były w teatrze obecne.

Nowoczesność na scenie

Teatr nie zamyka się na nowoczesne metody wzbogacania przedstawień i sprawnie łączy klasyczną scenografię z zaawansowaną technologią. Umożliwia to budowanie napięcia, wprowadza na scenę grę świateł, stosowane efekty dźwiękowe oraz pirotechniczne są nie tylko atrakcyjne, ale także bezpieczne dla aktorów i widzów. Na scenie niemożliwe jest bowiem odtworzenie realnego ognia, wiatru czy wody. Przy wykorzystaniu komputerów wystarczy program, rzutnik, odpowiednie światło i oczywiście specjalista, który wie, jak tworzyć teatralne multimedia zapierające dech w piersiach, wzmacniające doznania wizualne i słuchowe, często zaskakujące, interesujące widza. Dzięki nim fikcja staje się wręcz namacalna, a aktorzy, chociaż wciąż stanowią trzon spektaklu, wspierani są przez efekty specjalne.

Teatr bez wychodzenia z domu

Nowe technologie umożliwiają również dotarcie do tych widzów, którzy na sam spektakl dojechać nie mogą. Doceniono to zwłaszcza w czasach, kiedy teatry musiały być zamknięte z powodu pandemii. Ludzie głodni sztuki chętnie płacili za możliwość obejrzenia na ekranie własnego komputera gry ulubionych aktorów. Spektakle przesyłane na żywo lub wyświetlane po nagraniu na stronach internetowych teatrów cieszyły się ogromnym powodzeniem. Taki teatr nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o ilość widzów. Może przybliżyć się do zwyczajnych ludzi, także tych, którzy mieszkają w zupełnie innych rejonach kraju. Teatr z Warszawy może zdobyć widzów w Krakowie, Gdańsku, Szczecinie czy Rzeszowie. A jeśli prezentuje ciekawą wizualnie sztukę z możliwością emisji online, zyskuje większą sławę i zainteresowanie, staje się rozpoznawalny i nawet w trudnych czasach może odgrywać ważną rolę w kulturze.

Kto zajmuje się multimediami w teatrze?

Za multimedia w teatrze odpowiadają wszechstronnie przygotowani do tej roli specjaliści. Chętni do poznania tajemnic teatru i tworzenia go, mogą kształcić się w szkole KamArti ze specjalnością „Realizacje multimedialne”. Absolwenci tego kierunku są kompleksowo przygotowywani do posługiwania się narzędziami multimedialnymi podczas spektakli teatralnych, widowisk, koncertów, w trakcie realizacji filmów i emisji wydarzeń kulturalnych. Podczas zajęć uczą się, jak projektować oświetlenie sceniczne, konfigurować ekrany projekcyjne i LED, jak tworzyć grafiki 2D, 3D i animacje. Tworzą wizualizacje i projektują scenografię, która wykorzystuje nowoczesne technologie. Ceniony realizator multimedialny wie, jak zastosować funkcje światła, dźwięku i multimediów, by stworzyć przyciągające uwagę widowisko. Jest też gotowy do realizacji spektakli interaktywnych, które opierają się na interakcji aktorów z widzami, używa też multimedialnych urządzeń do urozmaicenia scenografii i podniesienia jej walorów wizualnych.

Dzięki pracy realizatora multimediów na deskach teatru mogą pojawić się mityczni bohaterowie, a nawet nieżyjący już aktorzy. Wielowymiarowy przekaz sprawia, że teatr staje się jeszcze bardziej atrakcyjny dla widza. Zresztą nie tylko teatr. Realizatorzy multimedialni z powodzeniem odnajdują się w pracy nad koncertami, przy organizacji eventów i bankietów, na planie filmowym. To bardzo ciekawy zawód, który z roku na rok zyskuje na popularności.
Realizator multimediów nie może jednak tworzyć spektaklu w oderwaniu od pomysłów scenografa, reżysera i bez wyczucia artystycznego. Doskonale musi współpracować także z realizatorami dźwięku i oświetleniowcami. Jego udział w teatrze uzupełnia widowisko i dopełnia je, wprowadzając do klasycznej sztuki efekty specjalne.

Multimedia w parze z prawdziwymi ludźmi

Multimedia nie są zagrożeniem dla teatru. Widzowie wciąż będą do niego przychodzić przede wszystkim po to, by oglądać żywych ludzi, będą szukać na afiszach nazwisk ulubionych aktorów i reżyserów, by przeżyć prawdziwe emocje. Te mogą być podsycane przez efekty specjalne, udział projektorów 2D czy 3D, ruchome oświetlenie i hologramy. Nigdy jednak nie sprawią, że deski teatru obejdą się bez żywych aktorów, scenografów i reżyserów z krwi i kości - multimedia nadają sztukom współczesnego charakteru.

Fot. pixabay.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie