18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moda na PRL wraca! W tych miejscach poczujesz klimat minionych dekad

Justyna Koszewska
W Warszawie powstaje coraz więcej miejsc, tworzonych przez pasjonatów, gdzie można poczuć klimat minionej epoki i zobaczyć relikty PRL-u. Czy moda na PRL na dobre zagości w Warszawie?

Adapter Bambino, telewizor Rubin, pralka Frania, mydełko Fa, a może cerata w czerwoną kratę? Czego nie mogło zabraknąć w standardowym PRL-owskim mieszkaniu? Na 170 m kw. w lokalu po zamkniętej cukierni na Woli można zobaczyć codzienne przedmioty, książki, sprzęt RTV i AGD oraz meble, które były symbolami lat. 50.,60., 70. i 80. Galeria Ekierka Siedem przy ul. Górczewskiej 27/35 powstała dzięki zapałowi trójki pasjonatów, Adama Krawczyka, Marty Wojdyło i Pawła Starewicza. - Wszystko zaczęło się od bloga, na którym umieszczaliśmy materiały związane z życiem codziennym i wzornictwem minionej epoki. Stwierdziliśmy, że skoro mamy pełne piwnice reliktów PRL-u, a nasza internetowa inicjatywa spotkała się z tak pozytywnym odzewem, to możemy iść o krok dalej i pokazać innym naszą kolekcję – opowiada Adam Krawczyk.

Moda na PRL wraca: PRL, czyli oryginalny design
Obok galerii otwarty został sklep, w którym można kupić ceramikę, lampy czy nawet odrestaurowane meble z PRL-u. Ceny zaczynają się już od 10 zł. – Najczęściej przychodzą do nas osoby w średnim wieku, które chcą powspominać swoją młodość, ale nie brakuje też ludzi młodszych, głównie studentów ASP i projektantów, którzy poszukują dobrego wzornictwa – opowiada współwłaściciel galerii. To może dziwić, szczególnie że przedmioty z lat 50. czy 70. nie były do tej pory uważane za godne uwagi i najczęściej lądowały na śmietniku. - Teraz chyba zwiększa się świadomość ludzi. Dostrzegają oni estetykę przedmiotów z PRL-u, które w znacznej części projektowane były przez naprawdę dobrych grafików i plastyków – wyjaśnia Adam Krawczyk.

Moda na PRL wraca: Polowanie na PRL-owskie perełki
Twórca galerii przyznaje, że gromadzenie oryginalnych przedmiotów z minionej epoki to niekiedy ciężka i mozolna praca. W kolekcji Adama, Marty i Pawła znajduje się obecnie kilka tysięcy sprzętów i akcesoriów z PRL-u. – Większość z nich zdobyliśmy sami. Mamy tylko oryginalne rzeczy. Odwiedzamy likwidowane fabryki, przeglądamy ze znajomymi strychy i garaże. Nie wstydzimy się, ze czasami zaglądamy do śmietników i starych altanek. Można tam znaleźć np. oryginalne meble i sprzęt elektryczny.

Moda na PRL wraca: W tych miejscach poczujesz klimat minionej epoki

Wizyta w Domu Partii, PRL-owskim M-3 czy zakupy na kartki - to niektóre z punktów wycieczek śladami PRL-u, które stają się coraz popularniejsze. Jednym z organizatorów nietypowych wypraw po stolicy jest Rafał Patla z Adventure Warsaw. W zabytkowej Nysce 522 pokazuje zarówno Polakom, jak również obcokrajowcom, miejsca, w których można poczuć klimat PRL-u. Program takich wycieczek obejmuje m.in. odwiedziny w Domu Partii, Pałacu Kultury i Nauki czy Ministerstwie Rolnictwa.

Zobacz także: Warszawa w PRL-u oczami cudzoziemców

- Ludzie w średnim wieku wybierają zwykle „Czar PRL-u”, czyli wycieczkę o charakterze historycznym. Młodsi coraz chętniej zapisują się na „Wieczór PRL”, w którym chodzi głównie o dobrą zabawę z absurdami PRL-u w tle – wyjaśnia Rafał Patla. W trakcie takiego wieczoru do wykonania jest kilka zadań rodem z PRL-owskich komedii, zaczynając od odczytania przemówienia Gomułki z trybuny honorowej, po wymianę kartek na cukier na złoty płyn w barze z epoki.

Moda na PRL wraca: odwiedź wymarzone M-3!
Nietypowi przewodnicy zapraszają uczestników wycieczek również do swojego M-3 przy ulicy Mińskiej 25 urządzonego w stylu PRL-u. W mieszkaniu-muzeum zobaczyć można portret Gomułki z jego gabinetu w Domu Partii, obrotowy barek pod telewizor, będący obiektem pożądania w PRL-u, czy oryginalny napis „KS Tęcza” z kultowego filmu „Miś”. – Od listopada ruszamy z projektem pełnowymiarowego muzeum PRL-u. Do dyspozycji będziemy mieć kilka pomieszczeń i biuro KP. Bardzo liczymy na naszych gości, którzy pozbywających się zbędnych im PRL-owskich pamiątek, pomogą nam powiększyć zbiory muzeum – mówi Rafał Patla. Wstęp do muzeum- M-3 jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto