Miejsce tworzą ludzie. Ty także możesz stać się częścią kulturowego dziedzictwa Mazowsza

Akcja specjalna Konkurs „Moje Mazowsze”
Miejsce tworzą ludzie – to teza, z którą zgadzamy się niemal wszyscy. Z okazji 25-lecia istnienia Samorządu Województwa Mazowieckiego rusza konkurs, dzięki któremu można stać się częścią historii i kultury tego wyjątkowego regionu. Zasady są proste: każdy Mazowszanin, który jest pełnoletni, może wziąć udział i stworzyć zwrotkę do piosenki „Moje Mazowsze”, skomponowanej przez Piotra Rubika do słów Jacka Cygana.

Czym jest Mazowsze? Z definicji, to kraina historyczna w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce, położona w środkowym biegu Wisły oraz dorzeczu jej dopływów. Współcześnie większa część historycznego regionu leży w województwie mazowieckim, rozciągając się w różnym stopniu na teren województwa łódzkiego, podlaskiego oraz województwa warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i lubelskiego. Sam zarys geograficzny sugeruje ogromne bogactwo kulturowe, istny tygiel znaczeń, pojęć i tradycji, a ów miks wybrzmiewa w każdym kącie i w każdym mieszkańcu regionu.

Dowodem na kreatywność drzemiąca w Mazowszu i Mazowszanach jest wyjątkowy utwór – piosenka „Moje Mazowsze”, która powstała z okazji jubileuszu 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego. Inicjatorem do jej stworzenia był wicemarszałek Wiesław Raboszuk, a muzykę do słów Jacka Cygana skomponował Piotr Rubik.

- Ten utwór to hołd złożony naszemu regionowi, jego historii, kulturze i pięknu. „Moje Mazowsze” to nie tylko muzyka i słowa, to hymn, w którym zaklęte są wszystkie nasze uczucia, głębokie więzi z naszym dziedzictwem oraz nasza duma z tego, że jesteśmy Mazowszanami – podkreślają organizatorzy z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

- Chodziłem miesiąc czy dwa z tym zadaniem, aż w końcu doszedłem do wniosku, że to musi być rzecz międzypokoleniowa. I dlatego różne obrazy, które w tej piosence po kolei stworzyłem, mówią o różnych pokoleniach i ich stosunku do Mazowsza — wspominał Jacek Cygan na łamach RDC

- Kiedy dostałem tekst „Mazowsza” okazało się, że jest to prawdziwa epopeja, którą trzeba ubrać w muzykę. Myślę, że wyszło bardzo fajnie. Jestem bardzo wdzięczny za zaproszenie do tego projektu - komentował w rozmowie z reporterem RDC Piotr Rubik.

Przy okazji premiery utworu przygotowano też konkurs „Moje Mazowsze”. - Konkurs ma na celu z jednej strony przybliżyć piosenkę mieszkańcom Mazowsza, aby jak najwięcej osób nuciło ją pod nosem, a z drugiej strony - pragniemy wciągnąć mieszkańców Mazowsza, by podzielili się tym, jak oni widzą swój region - mówi Izabela Stelmańska, zastępcą Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. - Każdy z nas mieszkając i pracując na co dzień na Mazowszu zupełnie co innego w nim dostrzega. Jedni widzą szansę związane z regionem, inni są po prostu dumni z powodu bycia Mazowszaninem. Jedni się tu rozwijają, inni z kolei odpoczywają - zaznacza. Stelmańska przyznaje, że głównym celem konkursu jest przede wszystkim „związanie serc mieszkańców z regionem” i „pobudzenie tożsamości regionalnej”.

- Zazwyczaj jesteśmy przywiązani do miejsca, w którym mieszkamy – miastem, jego dzielnicą, miejscowością. Nie zawsze natomiast czujemy związani z regionem, w którym żyjemy jako wspólnota i nad tym właśnie chcemy pracować – zaznacza. - Pragniemy pobudzić wyobraźnię naszych mieszkańców i ich tożsamość regionalną, pogłębiając ją poprzez kreatywne i wspólne działania – wyjaśnia.

Na czym polega ów konkurs i do kogo jest skierowany?

Należy stworzyć swoją zwrotkę do utworu „Moje Mazowsze”. Powinna składać się z nie więcej niż 220 znaków, włącznie ze spacjami. Choć nie stanie się oficjalnie częścią utworu, to bezdyskusyjnie jest jedną z piękniejszych form na wyrażenie swych uczuć i więzi z Mazowszem.

- To wyjątkowa okazja, aby podzielić się swoją perspektywą i twórczym spojrzeniem na nasz wspaniały region – zaznaczają organizatorzy. - Jakie krajobrazy im się kojarzą z Mazowszem, jakie zapachy… Ta piosenka porusza różne zmysły i zachęcamy, aby podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami i odczuciami – dodaje Izabela Stelmańska.

Zgłoszenia i termin nadsyłania prac do konkursu

Prosimy o przesyłanie swoich prac na adres e-mail: [email protected], z tytułem wiadomości: Konkurs „Moje Mazowsze”. Konkurs trwa do 10 listopada 2023 roku.

Więcej informacji można uzyskać w Biurze Marki i Wizerunku w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki pod numerem telefonu 22 59 79 542 lub e-mailem: [email protected]

Szczegółowe informacje dotyczące zasad konkursu znajdą Państwo w regulaminie konkursu na stronie:
https://mazovia.pl/pl/konkursy/nasze-mazowsze.html

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto