Magiczny świat słów. Odkryj, jak czytanie dzieciom książek wpływa na ich rozwój

Materiał informacyjny Instytutu Książki
Czy w dobie smartfonów i tabletów tradycyjna książka może jeszcze zaciekawić nasze dzieci? Odpowiedź na to pytanie przynosi kampania „Mała książka – wielki człowiek”, która przekonuje, że czytanie najmłodszym ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju. Inicjatywa Instytutu Książki promuje czytelnictwo wśród dzieci – od noworodków przez przedszkolaki po uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Dlaczego jest ono tak ważne?

Czytanie od pierwszych chwil życia

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć czytać dzieciom książki. Już niemowlęta z zaciekawieniem słuchają głosu najbliższych, którzy czytają im opowieści. Poprzez analizowanie mimiki twarzy i słuchanie intonacji głosu czytającego, przyswajają podstawy komunikacji. Książki z różnymi fakturami i ilustracjami pobudzają zmysł dotyku i wzroku, pomagając w rozwijaniu percepcji sensorycznej. Słuchając opowiadań, maluchy kształtują także zdolność koncentracji.

Czytając maleństwu od pierwszych miesięcy jego życia, rozwijasz w nim także miłość do literatury. Dziecko, które wcześnie zetknęło się z książkami, samo zainteresuje się nimi w przyszłości.

„Jeżeli od urodzenia nie zainwestujemy w to, by dzieciom świat literatury przybliżać, to jest takie prawdopodobieństwo, że one się z nim nie zetkną, ponieważ ten świat błyskotek, szybkich, zmieniających się obrazów, może wydawać się bardziej pociągający dla młodego człowieka” – twierdzi Emilia Komarnicka-Klynstra, ambasadorka kampanii.

Rozwój językowy

Książki oferują dzieciom znacznie bogatszy zasób słów, niż ten, z którym spotykają się w codziennych rozmowach. Literatura dziecięca pełna jest złożonych fraz, które poszerzają ich językowe horyzonty. Słuchając czytanych opowieści, dzieci uczą się, jak tworzone są zdania, jak funkcjonują części mowy, a także jak używać języka w różnych kontekstach. Regularny kontakt z literaturą ułatwia im późniejszą naukę czytania i pisania.

Kształtowanie empatii

Słuchając opowieści, dziecko ma szansę zrozumieć emocje i motywy różnych postaci. Nawet proste historie potrafią pokazać, jak odmiennie bohaterowie reagują i interpretują tę samą sytuację. Uczy to dzieci, że każdy może mieć swoje uczucia i myśli, co jest ważnym etapem w rozwoju empatii.

Czytanie z dzieckiem to także doskonała okazja do dyskusji o uczuciach. Literatura dziecięca nie unika złożonych tematów, na które często nie ma miejsca na co dzień. Dzięki temu dziecko uczy się radzić sobie z trudnymi emocjami. Badania pokazują, że dzieci, które mają regularny kontakt z książkami, często są bardziej altruistyczne.

Poznaj więcej korzyści wynikających z czytania dziecku. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek”: http://wielki-czlowiek.pl.

od 16 lat

Mała Książka – Wielki Człowiek

W 2017 roku Instytut Książki zaczął realizować kampanię „Mała książka – wielki człowiek”. To jedno z największych przedsięwzięć w Europie promujących czytelnictwo wśród najmłodszych. Dzieci otrzymują Wyprawki Czytelnicze, które zawierają książki oraz broszury informacyjne dla rodziców.

„W ramach programu podarowaliśmy już 5 milionów książek dostosowanych do wieku czytelników. Działamy, by uczulić młodsze pokolenie na literaturę, aby stały się bardziej świadome i miały szerszy wybór. W obliczu globalnych wyzwań kulturowych staramy się bronić tego, co naprawdę ważne” – podkreśla prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Rodzice niemowląt mogą odebrać Wyprawkę Czytelniczą w prawie 320 oddziałach położniczych w Polsce. Dla najmłodszych przeznaczona jest książka „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”, zawierająca wiersze autorów takich jak: Maria Konopnicka, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska i Jan Brzechwa. Autorką ilustracji jest Elżbieta Wasiuczyńska.

Wyprawki dla przedszkolaków są dostępne w około 6 770 bibliotekach publicznych biorących udział w projekcie. Spis placówek znajduje się na stronie internetowej. Wystarczy, że dziecko założy kartę biblioteczną, a otrzyma egzemplarz książki „Krasnal w Krzywej Czapce” napisanej przez Wojciecha Widłaka. Autorką ilustracji jest Aleksandra Krzanowska.

Otrzymywana wraz z Wyprawką Karta Małego Czytelnika umożliwi maluchowi zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy dziecko zbierze ich dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

W tym roku zwrócono szczególną uwagę na uczniów rozpoczynających naukę w szkołach podstawowych. W swoich placówkach otrzymają oni książkę „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek, z ilustracjami Emilii Dziubak. Jest to opowieść, która przenosi młodych czytelników w przeszłość i ukazuje znaczenie poszukiwania własnego dziedzictwa rodzinnego. Książka znalazła się w spocie filmowym promującym kampanię.

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Magiczny świat słów. Odkryj, jak czytanie dzieciom książek wpływa na ich rozwój - Tygodnik Ostrołęcki

Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto