Magiczne jarmarki bożonarodzeniowe w Czechach

Artykuł sponsorowany
Fot. Jan Andreáš, archiwum MMO
Na ulicach słychać dźwięki kolęd, na placach lśnią gwiazdy betlejemskie, a pod nogami skrzypi świeży śnieg. Zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina. To Boże Narodzenie w Czechach. Jarmarki świąteczne z oryginalnymi pamiątkami spotkamy w miastach, na zamkach i w pałacach.

Na jarmarki zaprasza zarówno stolica Czech, jak i inne miasta, zamki, pałace i skanseny. Na gości czekają tradycyjne przysmaki, szopki betlejemskie i liczne imprezy. Udział w koncercie świątecznym w jednym z pięknych kościołów lub sal koncertowych z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem.

Niektóre jarmarki rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia. Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze jest uważany za największy i najpiękniejszy w Czechach. Odbywa się corocznie na Rynku Starego Miasta. W sobotę 28.11. zostaną uroczyście zapalone lampki na choince. Na gości czeka ciekawy program i stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami,drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami. W magiczną atmosferę świąt wprowadzą nas kolędy śpiewane przez zespoły dziecięce.

Świętom Bożego Narodzenia w Czechach towarzyszą liczne tradycje i zwyczaje. Należy do nich na przykład pieczenie tradycyjnych malutkich ciasteczek o najrozmaitszych kształtach, pierniczków czy rogalików waniliowych.Bogaty program kulturalny, zdobienie tradycyjnych pierniczków, pokazy wyrobu i dekorowania ozdób świątecznych i wiele ciekawych wydarzeń czeka na gości w czasie adwentu na czeskich zamkach i w pałacach. Na jarmarkach historycznych zakupimy między innymi oryginalne wyroby rzemieślnicze, biżuterię, wieńce adwentowe, a także regionalne przysmaki.

Dawne zwyczaje świąteczne próbują przywołać czeskie muzea i skanseny.
Warto odwiedzić w czasie adwentu Rožnov pod Radhoštěm, najstarszy i największy skansen ludowej architektury góralskiej w Europie Środkowej, który każdego roku szykuje atrakcyjny program Boże Narodzenie na Wołoszczyźnie, przybliżający tutejsze zwyczaje świąteczne. Goście mogą wziąć udział w przygotowywaniu tradycyjnych potraw wigilijnych i ozdób, zakupić prezenty na jarmarku świątecznym i uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu.

Warto również zwiedzić oryginalne czeskie szopki betlejemskie. Kryształowe, z piernika, drewniane czy ze słomy... Czeskie szopki betlejemskie znane są na całym świecie. Tutejsze tradycje ich wykonywania sięgają XVI wieku i są nadal żywe. Najpiękniejsze eksponaty możemy podziwiać w muzeach szopek.

Informacje o jarmarkach adwentowych i tradycjach świątecznych znajdziemy na: **

www.czechtourism.com

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie