„Łączą nas Drzewa”. Papież Polak uhonorowany w ramach ogólnopolskiej akcji. Posadzono „Las Pamięci Jana Pawła II”

Materiał informacyjny Nadleśnictwa Jabłonna
28 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Jabłonna, w ramach akcji "Łączą nas Drzewa", posadzono las ku pamięci świętego Jana Pawła II. Uczestnicy wydarzenia, wśród których znaleźli się m.in. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica, służby mundurowe oraz młodzież z okolicznych szkół, wszyscy razem posadzili łącznie 10 tys. sosen i dębów. Celem przedsięwzięcia była promocja zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, lasów i ochrony środowiska, a jednocześnie oddanie hołdu Papieżowi Polakowi.

W piątek 28 kwietnia 2023 roku, na terenie Nadleśnictwa Jabłonna miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. O godzinie 11:00 lokalna społeczność oraz zaproszeni goście w sposób szczególny uhonorowali papieża Polaka. W ramach ogólnopolskiej akcji "Łączą nas Drzewa" posadzili tam "Las Pamięci Jana Pawła II".

W przedsięwzięciu wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Lasów Państwowych oraz parlamentarzyści. W akcji uczestniczyli także uczniowie z okolicznych szkół, policjanci, strażacy, służba więzienna i żołnierze w tym WOT.

Celem wydarzenia była promocja zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, lasów i ochrony środowiska, a jednocześnie oddanie hołdu świętemu Janowi Pawłowi II.

- Akcja "Łączą nas drzewa” to lekcja przyrody w praktyce z własnym zaangażowaniem. Dzięki takim akcjom drzewa sadzone są w lasach przez wszystkich chętnych. Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna Paweł Szymański przedstawił instruktaż sadzenia drzew, aby wszystkie sadzonki mogły się prawidłowo rozwijać przez następne ponad 100 lat.

Anna Moskwa: musimy zwiększyć liczbę lasów liściastych

Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska podkreśliła w swoim przemówieniu, że uczestnicy akcji biorą udział w niezwykle ważnym zadaniu.

- To szczególnie istotne z tego względu, że musimy zwiększyć ilość lasów liściastych, zasobność lasów, bioróżnorodność. O to przez lata dbają leśnicy, ta liczba już się zwiększa. Zachęcam wszystkich, którzy biorą udział w akcji, żeby przyjechali w te miejsca za pięć, dziesięć, piętnaście lat i pokazali swoim dzieciom, jak również wnukom, że tutaj zasadzili drzewa, które ubogacają naszą przyrodę - mówiła Anna Moskwa.

Pani Minister zwróciła również uwagę na to, jak kluczowa dla leśników jest nauka Papieża Polaka.

- Jan Paweł II to wielki miłośnik przyrody. Papież nie tylko o niej pięknie opowiadał, ale też w niej wypoczywał, medytował, był z nią za pan brat. Z przyrody czerpał inspiracje, czego przykładem jest piękny "Tryptyk Rzymski". W ostatnim czasie mamy do czynienia z nagonką na Jana Pawła II, z wieloma niesprawiedliwymi opiniami i sądami, stąd też chcemy pokazać, wszystko to co dobre w papieżu. Poprzez tą akcję chcemy pokazać jego łączność z przyrodą i ludźmi - wyjaśniała szefowa resortu.

"Przyroda była życiem Jana Pawła II"

O zamiłowaniu polskiego papieża do przyrody mówił także Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

- To jest wielkie wydarzenie, wielka pamięć, o wielkim Polaku, który kochał góry, lasy, rzeki. To było jego życie. Zawsze mówił, aby nie stawiać mu pomników, jednak uważam, że ten pomnik Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi II będzie bardzo miły. Na pewno patrzy na to z góry i wspomaga nas wszystkich, wszystkich leśników - mówił podczas swojego wystąpienia Józef Kubica.

Dyrektor Lasów Państwowych podkreślił jednocześnie, że cieszy się, że w akcji bierze udział wielu młodych ludzi.

- To jest niezwykle ważne, szczególnie w czasach nagonki na leśników, związanej z wycinaniem lasów. Atakują nas, ale my musimy wycinać drzewa. Jest to element trwałości i ciągłości lasów. Żeby lasy były, trzeba przeprowadzać wycinki. Generalnie jest to piękna akcja, w której bierze udział wielu młodych ludzi. To istotne, aby absorbować i przyciągać młodzież do tych społecznych celów. Uczymy w ten sposób dobrych przykładów - mówił Józef Kubica.

28 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Jabłonna, posadzonych zostało 10 tys. sosen i dębów.

Uczestnikom wydarzenia odnawiającym grunty leśne towarzyszyła myśl Papieża Polaka: "Od zaufania zbudowanego na prawdzie zależy przyszłość Ojczyzny".

Lasy Państwowe

Lasy Państwowe są największym w Polsce producentem sadzonek drzew leśnych. Rocznie na kilkuset szkółkach rośnie ich ok. 700 mln sztuk. Co roku część opuszcza szkółki, by zostać wysadzona na terenach leśnych.

Lasy stanowią już praktycznie 30 procent powierzchni naszego kraju. Przedsiębiorstwo znajduje się w czołówce europejskich państw, a dzięki odpowiedzialnej gospodarce leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe tereny leśne w Polsce zwiększają się z roku na rok.

Lasy Państwowe to także największa organizacja w Unii Europejskiej, która zarządza lasami należącymi do Skarbu Państwa. Polskie drewno to fundament sukcesu polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego, lidera produkcji i eksportu na skalę światową. Misją Lasów Państwowych jest udostępnianie lasów całemu społeczeństwu.

Na terenie Lasów Państwowych znajduje się 11 tys. pomników przyrody, w tym 9 tys. pojedynczych drzew, 1400 grup drzew, 125 zabytkowych alei. W lasach utworzono ponad 4 tys. stref ochronnych wokół chronionych gatunków. Stale powstają nowe rezerwaty przyrody, w tym rezerwaty leśne. Ich łączna liczba w Polsce to 1516.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto