Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto może głosować w Referendum w sprawie „Wielkiej Warszawy”. Nie tylko zameldowani w stolicy!

pw
Kto może głosować w Referendum w sprawie „Wielkiej Warszawy”. Nie tylko zameldowani w stolicy!
Kto może głosować w Referendum w sprawie „Wielkiej Warszawy”. Nie tylko zameldowani w stolicy! Piotr Smoliński
Ratusz zapowiedział referendum w sprawie przyłączenia 32 gmin do Warszawy. Ma się ono odbyć 26 marca. Sprawdzamy, kto będzie mógł wziąć w nim udział oraz jakie dokumenty trzeba będzie przedstawić.

W Warszawie 26 marca 2017 roku zostanie zorganizowane tzw. referendum lokalne. Mieszkańcy będą odpowiadać na następujące pytanie: „Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?” Do wyboru będą dwie odpowiedzi: „TAK” oraz „NIE”. Głosowanie trwać będzie od godziny 7 do 22. Kto będzie mógł wziąć w nim udział?

Na pewno osoby na stałe przebywające w mieście. Zgodnie z oficjalnymi danymi, w Warszawie zameldowanych jest 1 629 771 osób (dane na 31 grudnia 2016). Poza tym, w stolicy przebywa dodatkowo nawet 200 tys. osób, które nie mają tu meldunku. Część z nich też będzie mogła zagłosować w marcowym referendum. - Żeby wziąć udział w referendum nie trzeba być zameldowanym w Warszawie - tłumaczy nam Justyna Michalak ze stołecznego Ratusza. - Referendum jest dla wszystkich mieszkańców - dodaje.

Wszystko w związku z art. 3 ustawy o referendum lokalnym. Zgodnie z zamieszczonym tam zapisem w takim referendum mają prawo brać udział osoby stale zamieszkujące na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, posiadające czynne prawo wyborcze do organu stanowiącego tej jednostki. Żeby zagłosować trzeba więc wpisać się do stałego rejestru wyborców w Warszawie. Co ważne, aby znaleźć się w rejestrze, nie jest wymagany meldunek - trzeba tylko udowodnić, że w stolicy przebywa się na stałe. Jak to zrobić?

Po pierwsze należy udać się do urzędu dzielnicy i złożyć odpowiednie dokumenty. Ich wzór bez problemu znajdziemy w internecie lub otrzymamy w urzędzie. Chodzi o:
1. Wniosek o dopisanie do rejestru wyborców;
2. Deklarację zamieszkania, w której wnioskujący podaje swoje imię, nazwisko, obywatelstwo i poświadcza, że przebywa w stolicy na stałe;
3. Kserokopię dowodu osobistego.
Złożenie tych trzech dokumentów jest obowiązkowe. Aby jednak zwiększyć prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia wniosku, warto dołączyć do niego też dodatkowe dokumenty. Urząd ma trzy dni na wydanie decyzji. Jeżeli pojawią się wątpliwości, pod wskazany adres może zapukać straż miejska, która będzie weryfikować czy rzeczywiście tam mieszkamy.

Aby tego uniknąć warto dołączyć: umowę najmu mieszkania, umowę zawartą z pracodawcą działającym w Warszawie lub dostawcą usług, np. stacjonarnego internetu. Jeśli urzędnicy pozytywnie rozpatrzą nasz wniosek o wpisanie do rejestru wyborców, musimy już tylko udać się do urzędu i odebrać potwierdzenie rejestracji. Ten dokument nie będzie nam jednak potrzebny podczas głosowania - wystarczy, że na referendum zabierzemy ze sobą dowód osobisty. - Jeśli ktoś ma już zameldowanie na pobyt czasowy, wtedy nie ma konieczności dalszej weryfikacji - wyjaśnia pracownik delegatury KBW w Warszawie. - Taka sytuacja najczęściej dotyczy studentów, którzy są czasowo zameldowani w akademikach czy osób, które mieszkają u rodziny czy znajomych.

Wpisanie się do rejestru wyborców w nowym mieście automatycznie oznacza też wykreślenie z rejestru, w którym figurowaliśmy do tej pory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto