Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs, który przyciąga [Nasz patronat]

Grzegorz Przepiórka
Konkurs dla Młodych Architektów, to inicjatywa miesięcznika „Builder”
Konkurs dla Młodych Architektów, to inicjatywa miesięcznika „Builder” Materiały prasowe
Idea Konkursu dla Młodych Architektów po raz trzeci znalazła pełne odzwierciedlenie w rzeczywistości. 18 lutego podczas Gali Builder Awards w warszawskim Multikinie Złote Tarasy ogłoszono nazwiska zwycięzców i wyróżnionych.

Konkurs dla Młodych Architektów, to inicjatywa miesięcznika „Builder”, realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich oraz wiodącymi firmami w branży budowlanej. W projekt zaangażowani są ponadto najwybitniejsi polscy architekci.

1500 osób – wśród nich studenci wydziałów architektury oraz młodzi architekci do 30. roku życia z całej Polski – dokonało zgłoszeń w tej edycji, a około jedna czwarta z tej liczby przesłała prace konkursowe. Uczestnicy mogli wybrać jedno z trzech zadań: „willa miejska”, „miejsce do życia” i „wykreuj przestrzeń”. Talentów – bo właśnie ich odkrywanie i promocja jest jednym z głównych celów tego konkursu – jury poszukiwało wśród autorów 100 nadesłanych prac. Przy ocenie brane były pod uwagę przede wszystkim pomysłowość, otwartość, wysoka jakość projektowanej architektury, dbałość o detale oraz poprawność zastosowanych rozwiązań materiałowych i technologicznych.

Builder Awards 2016
W pierwszej kategorii zwyciężyła błyskotliwa koncepcja, zakładająca przekształcenie garażu w willę miejską. Propozycję zgłosił zespół studentek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej w składzie – Soraya Hayatullah, Karolina Kiełpińska i Marika Mielec. Bardzo trudnym i czasochłonnym tematem, było zadanie drugie – „miejsce do życia”, czyli koncepcja nowoczesnego, przyszłościowego osiedla odpowiadającego na potrzeby użytkowników na wskazanej przez inwestora nieruchomości. Jury zdecydowało o nieprzyznaniu pierwszego miejsca w tej kategorii, kwalifikując natomiast na pozycji drugiej pracę pt. „Emergencja” autorstwa Ady Jaśkowiec i Michała Strupińskiego z Politechniki Warszawskiej. Najwięcej emocji wzbudziła trzecia kategoria, „wykreuj przestrzeń”, w której należało opracować koncepcję architektoniczną przystanku autobusowego w małej miejscowości w Polsce. Bezkonkurencyjna okazała się „Flauta” Marii Kopki, Anny Tuszyńskiej (Politechnika Poznańska) i Pawła Furmanowskiego (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).

3. edycja dowodzi, że Konkurs dla Młodych Architektów wciąż się rozwija, przyciągając coraz więcej uczestników oraz angażując rosnącą liczbę partnerów branżowych, wykazujących chęć wspierania młodych, ambitnych i utalentowanych projektantów. To naturalnie skłoniło organizatorów do ogłoszenia kolejnej, czwartej już odsłony zmagań. Trzeba przy tym zaznaczyć, że Konkurs jest częścią ogólnopolskiego programu edukacyjnego – „Promujemy Polską Architekturę” – zainicjowanego przez miesięcznik „Builder”. W jego ramach realizowane są m.in. takie działania jak warsztaty Dzień Młodego Architekta, przyciągające jednorazowo po kilkaset uczestników – w tym roku odbędą się cztery edycje, pierwsza już niebawem, 15 marca.

Mecenat nad 3. edycją objęły: AEC DESIGN, BUDIMEX, CEMEX, PPG DECO, HAURATON POLSKA, KLINKIER PRZYSUCHA, PERI POLSKA, SOPRO POLSKA, SOUDAL, VELUX i WAYMAN.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto