Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kończą się dwuletnie konsultacje społeczne miasta z mieszkańcami

Teresa Grabowska
Fot. mat. prasowe
W stolicy kończy się seria prawie dwuletnich konsultacji społecznych w ważnych dla miasta sprawach.Ostatnie konsultacje prowadzone przez Centrum Komunikacji Społecznej dotyczą spraw Centrum Integracji Mieszkańców "Bartłomieja" na Mokotowie i uhonorowania Franciszka Liszta na Żoliborzu.

Konsultacje prowadzone są w ramach projektu dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego pt. "Wzmacnianie mechanizmu partycypacji społecznej w m.st. Warszawie", który realizowany jest od czerwca 2009 r. Do tej pory przeprowadzono 19 konsultacji w 16 dzielnicach. W ponad 351 godzinach spotkań, warsztatów i spacerów badawczych wzięło udział 3,5 tys. warszawiaków. Organizację 75 różnych wydarzeń zapewniło 68 wolontariuszy, socjologów i pracowników ratusza.

Co kryją podziemia PKiN - nowy cykl warszawa.naszemiasto.pl

- Konsultacje społeczne to bardzo ważny element w procesie podejmowania decyzji przez władze samorządowe. Do konsultacji modelowych wybrano takie kwestie czy problemy, które są ważne z punktu widzenia mieszkańców i na których rozwiązanie konsultacje mogły mieć realny wpływ. Dlatego też na Ochocie omawialiśmy kwestię modernizacji parku Opaczewskiego, na Bielanach rozmawialiśmy o poprawie jakości ścieżek rowerowych i planach nowych ścieżek, a na Ursynowie o rozmieszczeniu punktów dostępu do bezprzewodowego internetu - mówi Marcin Wojdat, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

Tematy wybierały dzielnice, a dotyczyły czterech bloków tematycznych: przestrzeni i infrastruktury, instytucji, usług oraz strategii. Mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na temat planowanych inwestycji lub wesprzeć władze dzielnicy w tworzeniu różnych strategii.

Nadwiślański bulwar podrożał o 60 milionów złotych

Z materiału zebranego w toku przeprowadzonych konsultacji wyłania się ciekawy obraz mieszkańców stolicy. - To nieprawda, że Warszawa to miejsce tylko do pracy i zabawy dla zabieganych, młodych ludzi zajętych teraźniejszością. Mieszkańcy Warszawy tęsknią za lokalnością, poczuciem wspólnoty, które buduje znajomość przeszłości miejsca zamieszkania, często odwiedzana kawiarnia czy skwer miejski, relacje sąsiedzkie - mówi Monika Komorowska, socjolog i architekt, specjalista zagadnień partycypacji społecznej.

Stolica wypracowała również w ramach tego największego w Polsce projektu aktywizacji mieszkańców zestaw dobrych praktyk i zaleceń, z których teraz będą mogły korzystać inne miasta. Podzieli się nimi już dziś podczas konferencji samorządowej w hotelu Sheraton.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto