Jesienny wypoczynek nad Jeziorem Zegrzyńskim

Artykuł sponsorowany
Mimo że relaks nad wodą kojarzy się przede wszystkim z okresem letnim, na mapie Polski istnieje wiele miejsc, które jesienią również są niezwykle atrakcyjne i zachęcają do aktywnego spędzenia wolnego czasu. Jednym z takich miejsc z pewnością są okolice Zegrza. Wszechobecna natura w samym sercu Mazowsza

Jedną z największych wypoczynkowych atrakcji Jeziora Zegrzyńskiego jest „Dzika Plaża” znajdująca się w miejscowości Nieporęt, położonej przy południowym wybrzeżu. Słowo „dzika” absolutnie nie powinna odstraszać przyszłych gości, ponieważ w ostatnich latach dołożono wiele starań, by uatrakcyjnić to miejsce. W okresie letnim można tu spotkać wielu plażowiczów oraz amatorów sportów wodnych – żeglarstwa, kitesurfingu czy bardziej na spokojnie, rowerków wodnych.

Gdy zrobi się nieco zimniej, okolice plaży wcale nie przestają być mniej atrakcyjne. Drewniane molo, piękne alejki i plaża to doskonałe miejsca, gdzie możemy się wybrać na spacer samemu lub z rodziną. Dla bardziej aktywnych znajdziemy również siłownię na otwartym powietrzu i wypożyczalnie rowerów, którymi możemy wybrać się na dłuższą przejażdżkę dookoła jeziora.

Natura nad Zegrzem to również rezerwaty przyrody. Na południowy wschód od miejscowości Nieporęt znajduje się Puszcza Słupecka, leżąca nad rzeką Czarną. Dominuje tam typ lasu łęgowego, olsy, grądy i bór mieszany. Rezerwat „Puszcza Słupecka” to jeden z najcenniejszych obszarów leśnych Mazowsza. Występuje tu wiele gatunków rzadkich roślin chronionych. W rezerwacie możemy spotkać wilgi, czarne bociany, żurawie, występują również łosie, sarny, dziki, jenoty i lisy. W sąsiedztwie znajdziemy również drugi rezerwat Łęgi Czarnej Strugi, w którym występuje rzadkie okazy bobra europejskiego, kumaka nizinnego i traszki grzebieniastej. Parki mogą być świetnym miejscem, by wypocząć na łonie natury, a dla amatorów przyrody niezłą gratką. Jesienią, gdy lasy stają się kolorowe, widok z pewnością będzie zapierać dech wszystkim odwiedzającym.

- Jezioro Zegrzyńskie to jedno z tych urokliwych i malowniczych miejsc, którymi województwo mazowieckie powinno się głośno chwalić. Zarówno miłośnicy natury jak i fani sportów wodnych znajdą tu coś dla siebie i to nie tylko w okresie wakacyjnym. Warto, by za tymi walorami szły również kolejne wartości dodane, np. w postaci rozwoju infrastruktury i bazy noclegowej, które z pewnością przyciągną kolejnych gości spragnionych wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku - podkreśla Steven Davis, wiceprezes firmy Portico Project Management realizującej projekt Portico Marina nad Jeziorem Zegrzyńskim

Wiele opcji dla aktywnych fizycznie
Poza wspomnianymi wcześniej rowerami, życie sportowe nad Jeziorem wcale nie zamiera po zakończeniu sezonu wakacyjnego. Nadal otwarte pozostają wypożyczalnie skuterów wodnych i kajaków, więc jest to świetna okazja, by wybrać na aktywny wypad poza miasto ze znajomymi. Jesienna, wietrzna aura sprzyja również żegludze oraz uprawianiu windsurfingu, a brak konieczności podróży aż nad Bałtyk to z pewnością duży atut.

Wody Zalewu Zegrzyńskiego to raj nie tylko dla miłośników sportów wodnych, a także dla amatorów wędkowania. Czyste wody i niewielka głębokość sprawiają, że można tu łowić m. in.: leszcze, karpie, płocie, krąpie, sandacze, szczupaki, okonie i sumy.

W malowniczy rejs z Warszawy
Jako że Jezioro Zegrzyńskie położone jest na rzece Narwi, która w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego wpada do Wisły, warto skorzystać z propozycji rejsu po Wiśle. I wcale nie musimy wyjeżdżać z Warszawy, by dopłynąć do Zegrza, ponieważ w rejs możemy wybrać się Kanałem Żerańskim, który łączy Jezioro z Wisłą w północnej części miasta. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy mają ochotę spędzić jeden dzień w kontakcie z naturą. Niektóre statki, jak np. statek „Zefir” przybijają do malowniczej miejscowości Serock w północnej części Zalewu, który znajduje się na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Podróż w jesienniej aurze z pewnością umilą takie atrakcje jak grill oraz bufet z napojami, dostępne na pokładzie.

Gratka dla amatorów historii
Okolice Zegrza będą również interesujące dla miłośników historii. Jedną z największych atrakcji są położone tuż nad zalewem XIX-wieczne ruiny Dworku Szaniawskich, w którym w 1886 roku urodził się pisarz i dramaturg Jerzy Szaniawski. Dookoła dworku znajdziemy również pozostałości zabudowań gospodarczych i młyna parowego – prawie 200 lat temu jednego z najnowocześniejszych i największych w Europie. Stamtąd możemy udać się na spacer przez las i wąwóz Szaniawskiego, które uznane zostały za rezerwat przyrody i dotrzeć do przystani.

Bardzo ciekawym miejscem mogą okazać się również forty obronne tzw. warszawskiego trójkąta Warszawskiego Rejonu Fortecznego, w skład którego wchodzą okoliczne Forty Zegrze i Twierdza Modlin oraz Twierdza Warszawa. Obecnie odwiedzający Twierdzą Zegrze mogą zobaczyć m. in. pozostałości budowli fortyfikacyjnych, wałów artyleryjskich i rowu fortecznego. W Modlinie turystycznie zagospodarowane są część koszar obronnych cytadeli (wieża zachodnia, tzw. Tatarska), część umocnień i zabudowań zaplecza (tzw. Elewator) oraz Brama Ostrołęcka. Spośród fortów możliwe jest zwiedzanie Fortu X w Henrysinie. Od 5 lat w Twierdzy Modlin funkcjonuje również szlak turystyczny Baśki Murmańskiej, który w formie atrakcyjnej gry miejskiej prezentuje zwiedzającym (zwłaszcza najmłodszym) zabytki twierdzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto