Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Bronś: ubytki dochodów w związku z wirusem będą znaczne (WYWIAD)

Redakcja
O aktualnej sytuacji epidemicznej w Oleśnicy, nadchodzących wyborach prezydenckich oraz zaplanowanych inwestycjach porozmawialiśmy z burmistrzem Janem Bronsiem.

Jak Oleśnica radzi sobie w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem? Czy mieszkańcy miasta mogą czuć się bezpieczni?

Wszystkie działania prowadzone przeze mnie i przez Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią, mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronowirusa na terenie Oleśnicy i są dedykowane mieszkańcom, ochronie ich bezpieczeństwa, zdrowia i życia. Począwszy od realizacji ogólnopolskich zaleceń Ministra Zdrowia oraz Rady Ministrów, zamknięcia dla bezpieczeństwa miejsc gromadzenia się mieszkańców (między innymi place zabaw, targowisko), codziennego dezynfekowania zewnętrznych miejsc publicznych (np. ławek, przystanków, parkomatów, wejść do instytucji), do codziennej dezynfekcji ulic i placów. Prowadzimy szerokie działania informacyjne skoncentrowane na stałym uświadamianiu mieszkańcom konieczności przestrzegania obowiązujących procedur, jako drogi do skutecznego i szybkiego zażegnania epidemii, a skończywszy na wsparciu finansowym dla podmiotów gospodarczych, zakupie środków ochrony osobistej i płynów dezynfekujących oraz przekazaniu ich szpitalowi, służbom, instytucjom i osobom walczącym z epidemią na pierwszej linii frontu, bezpośrednio narażonych na kontakt z koronawirusem. Płyny do dezynfekcji powierzchni otrzymali od nas zarządcy wspólnot i spółdzielnia mieszkaniowa.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z udziałem zorganizowanej grupy ochotników pomagają osobom starszym, niepełnosprawnym, samotnym i przebywającym w izolacji domowej – robią im zakupy, realizują recepty, załatwiają pilne sprawy. Osoby na kwarantannie otrzymują wsparcie telefoniczne psychologa, początkowo były to 4 godz. dziennie, obecnie pomoc udzielana jest we wszystkie dni robocze od 8.00 do 16.00. Stołówka Ośrodka wydaje dziennie około 140 obiadów dla potrzebujących. Opiekunki udzielają świadczeń w miejscu zamieszkania dla prawie 50 podopiecznych. Służbom ratowniczym udostępniono budynek świetlicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Bratniej. Przygotowano miejsca i sprzęt (nowo zakupione łóżka polowe i śpiwory) na wypadek konieczności uruchomienia dodatkowych miejsc kwarantanny dla 70 osób.
Mieszkańcom 65+ przekazaliśmy blisko 9.000 szt. pakietów ochronnych - maseczki wielokrotnego użytku (do prania i prasowania) oraz rękawiczki jednorazowe. Seniorzy to grupa najbardziej narażona na negatywne skutki zarażenia i w pierwszej kolejności to ich chcemy chronić. W zakresie edukacji, korzystając z oferty Ministerstwa Cyfryzacji zakupiono i przekazano szkołom 28 laptopów do nauki zdalnej, dla uczniów oleśnickich szkół podstawowych, którzy takiego sprzętu w domu nie posiadają. Jest to uzupełnienie w stosunku do 80 komputerów, które zostały wypożyczone dzieciom przez dyrektorów placówek oświatowych, już na początku wprowadzenia edukacji zdalnej. Podjąłem starania u Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego o objęcie mieszkańców Oleśnicy w kwarantannie badaniami testowymi na obecność koronawirusa. Pobieranie wymazów odbyło się w miniony czwartek.

Czy koronawirus mocno obciąża budżet miasta? Co jest największą zmorą lub problemem w związku z covid-19?

Dzisiaj nikt nie jest w stanie oszacować pełnych skutków finansowych ubytku dochodów gmin związanych z pandemią, z pewnością będą one znaczne.

Jak obecnie działają instytucje kultury w mieście? Jak finansowo koronawirus zagraża w związku z brakiem organizacji imprez?

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zamknięciu instytucji kultury, również, Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki, Oleśnicka Biblioteka Publiczna wraz z filią są zamknięte. Odwołane lub przeniesione na inny termin są również wszystkie wydarzenia organizowane przez instytucje kultury. Zamknięcie instytucji kultury nie oznacza, że przestały one zupełnie funkcjonować. Pracownicy pracuję rotacyjnie, w miarę możliwości zdalnie, ale w każdym dziale codziennie pracuje co najmniej jeden pracownik. We wszystkich obiektach instytucji kultury prowadzone są prace przeglądowe i remontowe.

Co z inwestycjami miejskimi? Czy są zagrożone? Z których należy będzie się wycofać?

Zamierzamy realizować inwestycje drogowe, remonty chodników, konieczne roboty w placówkach oświatowych, w tym dostosowanie Szkoły Podstawowej nr 6 do przepisów przeciwpożarowych i przebudowę części tej szkoły na przedszkole. Nieprzerwanie realizujemy projekt unijny dotyczący e-Urzędu i zakupu nowych programów dziedzinowych dla miejskich jednostek budżetowych. Chcemy go ukończyć i rozliczyć w terminie, aby uzyskać dotację. Trwają też zaplanowane rewitalizacje terenów zielonych, zarówno w zakresie projektowania, jak i robót budowlanych. W czasie epidemii oraz w okresie dźwigania się gospodarki po jej zakończeniu – takie środki są i będą bardzo ważne. Realizacja pozostałych zadań zaplanowanych w budżecie na 2020 rok uzależniona będzie od rozwoju sytuacji. Jeżeli będzie to możliwe - to podejmiemy się ich realizacji, ponieważ te kontrakty i zlecenia z Miasta dają ludziom pracę i pozwalają utrzymać się przedsiębiorcom na rynku.

Jaką pomoc miasto skierowało do przedsiębiorców w związku z koronawirusem?

Podjąłem decyzję o odstąpieniu od corocznej waloryzacji (o 2,3%) czynszu najmu w miejskich lokalach i czynszu dzierżawnego za grunty miejskie. Dodatkowo zmniejszono wymiar stawki czynszu za lokale za marzec i kwiecień do symbolicznej złotówki. Podobnie za kwiecień, jeżeli chodzi o grunty w dzierżawie. Każdy przedsiębiorca może skorzystać z przepisów Uchwały Rady Miasta Oleśnicy dotyczących umarzania i rozkładania na raty należności cywilnoprawnych oraz przepisów Ordynacji Podatkowej dotyczącej ulg, rozkładania na raty zaległości podatkowych, odraczania terminu płatności i podatku oraz umarzania zaległości podatkowych. Dodatkowo pod obrady Rady Miasta skierowałem projekt uchwały w sprawie odroczenia terminu płatności podatku od nieruchomości przez przedsiębiorców; raty za maj i czerwiec będą mogły zostać zapłacone do końca września. Jeżeli chodzi o inne instrumenty i kolejne miesiące, analizujemy sytuację na bieżąco i w zależności od jej rozwoju, w tym stanu gotówki w budżecie Miasta, będziemy wdrażać odpowiednie rozwiązania.

Opozycja zarzuca zbyt małe wsparcie w kwestii walki z koronawirusem. Czy opozycyjni radni wyszli z propozycją wsparcia w działaniach poza podziałami politycznymi?

Opozycja funkcjonuje w swoim świecie, dość mocno oderwanym od rzeczywistości. Osobiście mam wrażenie, że im więcej dobrych działań z naszej strony, tym więcej narzekań i ataków opozycji. Sytuacja ugrupowania Oleśnica Razem/PiS jest w zasadzie komfortowa: za nic nie odpowiadają, a krytyka i jątrzenie jest proste. Pandemia dotknęła cały świat, nikt do końca nie wie, co będzie, jak rozwinie się sytuacja, kiedy wrócimy do normalności, którą znaliśmy. Nie chcę skupiać się na biadoleniu, że to czy tamto źle, za mało, że można więcej, inaczej. Niech narzekają inni, jeżeli poprawia im to samopoczucie. My robimy tak dużo, jak się da, w bardzo trudnych, zmiennych warunkach, w jakich nikt z nas nigdy nie był.

Jaki jest Pana stosunek do tegorocznych wyborów prezydenckich, które miałyby odbyć się w formie korespondencyjnej?

Wszystkie służby sanitarne i medyczne oraz rząd RP jednym głosem mówią: zostańcie w domach, tylko separacja społeczna, odpowiedzialne zachowania, dbałość o higienę i przestrzeganie zaleceń może spowolnić rozprzestrzenianie się epidemii. Musimy dać czas naukowcom na opracowanie skutecznej szczepionki i leków. Szczyt zachorowań w Polsce prognozowany jest na przełomie kwietnia i maja. Wybory 10 maja – mrzonka, co więcej narażanie zdrowia i życia setek tysięcy Polaków. W samej Oleśnicy organizacja wyborów to przedsięwzięcie, w którym bierze udział około 250 osób – członków komisji wyborczych i obsługujących ich pracowników. Ci ludzie, a przede wszystkim wyborcy, muszą mieć poczucie, że uczestniczą w ważnym wydarzeniu, a nie hucpie, która może - nie dość, że być podważona przez sądy - to jeszcze narazić ich na realne niebezpieczeństwo. Wybory muszą być równe, bezpośrednie i powszechne. Te planowane na 10 maja przez obecną władzę nie spełniają tych postulatów i przeczą zasadom demokratycznego państwa prawa. Nikt odpowiedzialny za zdrowie i życie obywateli nie chce i nie powinien uczestniczyć w tym spektaklu i mam nadzieję, że do rządzących to dotrze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto