Ile rodzice zapłacą za przygotowanie do roku szkolnego 2021/2022?

Materiał informacyjny BUKI

Rok szkolny to nie tylko powrót do nauki, ale także czas wielu wydatków dla rodziców. Przygotowanie do roku szkolnego często jest bardzo kosztowne. Koniec sierpnia i początek września to moment, gdzie rodzice muszą kupić nowe książki, ćwiczenia, zeszyty, plecak, piórnik i wiele innych drobnych artykułów szkolnych np. cyrkiel, linijki, długopisy, ołówki czy farby. Nowy rok szkolny to nie tylko wydatki na nowe produkty. Wielu uczniów już od samego początku roku szkolnego zapisuje się na zajęcia dodatkowe czy korepetycje, a to też generuje dodatkowe koszty. Ponadto rosnąca inflacja i ciągle drożejące produkty nie ułatwiają organizowaniu nowego roku szkolnego. Przyjrzymy się dzisiaj, ile rodzice zapłacą za przygotowanie do roku szkolnego 2021/2022 i gdzie szukać oszczędności.

O czym trzeba pamiętać podczas przygotowań do nowego roku szkolnego?

Nowy rok szkolny wiąże się z ogromnymi zakupami. Duże zakupy dotyczą szczególnie rodzin, w których jest więcej niż jedno dziecko, ponieważ wszystkie produkty trzeba kupić osobno dla każdej z pociech. Lista potrzebnych rzeczy do nowego roku szkolnego jest bardzo obszerna, dlatego dla ułatwienia poniżej przedstawiamy zakres rzeczy, które mogą się przydać dzieciom podczas nauki. Podana wyprawka będzie uniwersalna. Jednak nie wszystkie przedmioty będą potrzebne na danym etapie nauki. Przykładowo farby nie będą potrzebne uczniom w szkole średniej i odwrotnie cyrkiel nie przyda się dzieciom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Naszą listę wyprawkową na nowy rok szkolny należy dopasować do odpowiedniego etapu edukacji swojego dziecka:

● książki - tj. podręczniki i zeszyty ćwiczeń,
● zeszyty - co najmniej jeden zeszyt do jednego przedmiotu + tzw. brudnopis,
● repetytoria,
● plecak/torba,
● piórnik,
● buty na zmianę,
● strój na WF,
● pojemnik na kanapki,
● cyrkiel,
● zestaw geometryczny tj. linijka, ekierka, kątomierz,
● farby plakatowe,
● kredki pastelowe,
● kredki ołówkowe,
● kredki świecowe,
● blok rysunkowy,
● blok techniczny,
● blok kolorowy,
● ołówki,
● długopisy czarne i niebieskie,
● długopisy kolorowe np. cienkopisy,
● korektor,
● temperówka,
● worek na buty,
● bidon,
● kalkulator,
● nożyczki,
● klej,
● gumka do ścierania,
● okładki na zeszyty.

Oprócz rzeczy materialnych na początku roku szkolnego rodzice muszą wpłacić pieniądze na tzw. komitet rodzicielski, ubezpieczenie czy kupić odpowiednie ubranie do szkoły. Niektóre placówki praktykują noszenie mundurków, a to też jest dodatkowy wydatek. Wrzesień to również miesiąc, kiedy startują różnorodne zajęcia dodatkowe, np. z języka angielskiego, tańca, judo, szachy itp. Zajęcia takie trwają zazwyczaj przez cały rok szkolny i są dodatkowo płatne. Koszt takich zajęć wynosi około 100-200 zł miesięcznie.

Część rodziców decyduje o posłaniu swoich dzieci od samego początku na korepetycję. Koszt zajęć jest bardzo różny. Rekordziści udzielają lekcji za nawet 200 zł za godzinę. Rozbieżność cenowa jest bardzo duża, dlatego dobrze jest sprawdzić wszystkie za i przeciw wybierając nauczyciela do udzielania korepetycji na nowy rok szkolny. Szeroki zakres cenowy na każdą kieszeń znajdziecie na portalu BUKI. Biorąc pod uwagę koszty związane z wyprawką szkolną, zajęciami dodatkowymi i korepetycjami rodzice muszą szykować się na dosyć duże wydatki. Przedstawimy teraz, ile kosztuje przygotowanie do roku szkolnego.

Ile kosztuje przygotowanie do roku szkolnego?

Jak już wspomnieliśmy koszt zajęć dodatkowych to kwoty rzędy 100-200 zł miesięcznie. Korepetycje średnio wynoszą około 50 zł za godzinę lekcyjną, jednak żeby takie zajęcia miały sens, muszą być prowadzone regularnie. Zazwyczaj raz w tygodniu. Biorąc pod uwagę, że jedne zajęcia kosztują około 50 zł, miesięcznie otrzymujemy koszt kolejnych 200 zł. Co prawda wyżej wymienione kwoty nie dotyczą stricte wyprawki, ale są to koszty często generowane od września, dlatego uważamy, że warto o tym wspomnieć i wziąć pod uwagę w ogólnym bilansie dotyczącym kosztów przygotowania do nowego roku szkolnego. Koszt plecaka i piórnika to często wydatek rzędu 150 zł. Nie są to jednak największe koszty. Rekordowe pieniądze rodzice płacą za książki. Zestawy podręczników kosztują nawet około 300-500 zł! Mniej zapłacimy za drobne przybory szkolne typu długopisy, ołówki, zeszyty, gumki do ścierania itp. Jednak podsumowując koszt tych teoretycznie niedrogich rzeczy znowu wychodzimy na kwotę blisko 200 zł. Do tego musimy doliczyć koszt butów na zmianę czy stroju na WF. Jest to jednak kolejny wydatek rzędu około 100 zł. Z ciekawostek, według danych CBOS, wyprawka szkolna 2018/2019 średnio na jednego ucznia kosztowała aż 680 zł! W tym roku szykując się do nowego roku szkolnego, nie możemy zapomnieć o rosnącej inflacji i coraz droższych rzeczach w sklepach.

Reasumując wrześniowe wydatki:
● zajęcia dodatkowe - 200 zł,
● korepetycje - 200 zł,
● zestaw książek - 400 zł,
● zeszyty, przybory szkolne - 200 zł,
● plecak + piórnik - 150 zł,
● strój na WF + buty na zmianę - 100 zł

Podsumowując, na dobry początek roku szkolnego rodzice muszą się liczyć z wydatkami rzędu 1250 zł! Oczywiście nie każdy decyduje się na zapisanie dziecka na zajęcia dodatkowe. Nie wszystko również trzeba kupować nowe. W dalszej części artykuły podpowiemy, gdzie szukać oszczędności podczas przygotowywania się do nowego roku szkolnego.

Gdzie szukać oszczędności podczas szykowania się do nowego roku szkolnego?

Na początek wspomnimy o jednorazowym bonie w wysokości 300 zł od Państwa, który należy się każdemu dziecku, które chodzi do szkoły. Nie są to może zbyt duże pieniądze, jednak na pewno odciążą trochę domowy budżet, dlatego nie zapomnijcie złożyć wniosku! Zastanówmy się teraz, gdzie szukać oszczędności podczas organizowania swoich pociech do nowego roku szkolnego.

Po pierwsze nie trzeba kupować od razu wszystkiego. Można poczekać z kupowaniem 4 rodzajów bloków rysunkowych, farb czy kredek do rysowania. Bardzo często takie rzeczy są potrzebne dopiero po kilku miesiącach nauki, gdzie my jako rodzice nie jesteśmy już tak mocno przeciążeni wydatkami szkolnymi.

Innym sposobem jest kupowanie używanych podręczników. Cena takich książek często jest ponad 50% niższa! Przed kupowaniem nowych rzeczy dobrze jest również sprawdzić, w jakim stanie zostały rzeczy z poprzedniego roku szkolnego. Być może nie będzie trzeba kupować nowego plecaka, piórnika czy stroju na WF.

Duży wydatek, chociaż rozłożony w czasie to zajęcia dodatkowe i korepetycje. Warto pomyśleć o lekcjach dodatkowych już teraz, kiedy korepetytorzy mają jeszcze dużo wolnych miejsc i ceny nie są zbyt wygórowane. Dobrze jest również zrobić porządny research na rynku korepetycji. Ceny są dosyć dynamiczne i coraz droższe w porównaniu do np. 2 lat wcześniej, jednak nadal możemy znaleźć dobrego korepetytora w cenie 50 zł za godzinę lekcyjną. Jednym z takich miejsc, gdzie możesz znaleźć swojego nauczyciela, jest portal BUKI. Na stronie będziesz mieć do dyspozycji opinie o nauczycielu oraz sposób prowadzenia zajęć tj. stacjonarnie czy online, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne.

Materiał oryginalny: Ile rodzice zapłacą za przygotowanie do roku szkolnego 2021/2022? - Mazowieckie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie