Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Frykasy od Krystyny Jandy w Och-Teatrze

Tadeusz Żarek
Sława Przybylska wciąż zachwyca swoimi piosenkami
Sława Przybylska wciąż zachwyca swoimi piosenkami fot. Marek Grotowski
Rosnący w siłę Och-Teatr kusi nie tylko świetnymi spektaklami, lecz także seriami wyjątkowych koncertów. Na spotkanie z gwiazdami sprzed lat w nadchodzącym tygodniu zaprasza Tadeusz Żarek.

Choć ulokowany w budynku dawnego kina Ochota teatr rozpoczął działalność zaledwie trzy miesiące temu, repertuaru mogłyby mu pozazdrościć znacznie bardziej utytułowane przybytki.

Zwłaszcza repertuaru koncertowego. Zarządzająca debiutującą sceną Krystyna Janda doskonale bowiem wyczuwa artystyczne apetyty mieszkańców stolicy i serwuje im kąski nie tylko starannie wyselekcjonowane, ale też zgrupowane w tematyczne serie. Dzięki temu miłośnicy muzycznych podróży w przeszłość mogliby w ogóle nie opuszczać ochowych murów w najbliższych dniach. Dzień w dzień czeka nas bowiem niepozbawione nostalgii spotkanie z dojrzałym piosenkarstwem znad Wisły.

Na pierwszy ogień pójdzie piosenkarstwo zaangażowane, alternatywne, funkcjonujące z dala od opolsko-sopockich celebracji. Bohaterem koncertu otwierającego kwietniowy maraton będzie Jacek Kleyff - niepozorny facet z gitarą, który od 40 lat z okładem udowadnia swoją bezkompromisową postawą, co to znaczy być prawdziwym bardem. W historii polskiej piosenki zapisał się przede wszystkim jako jeden z twórców legendarnego Salonu Niezależnych. Wraz z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim tworzył ambitną, niepozbawioną akcentów kabaretowych ścieżkę dźwiękową dla pokolenia Marca '68, a wiele jego ówczesnych kompozycji (jak choćby "Źródło", "Telewizja" czy "Huśtawki") stało się megahitami poetyckiej sceny niezależnej.

W kolejnych dekadach Kleyff dał się poznać m.in. jako lider balansującej na pograniczu folku, reggae i poezji śpiewanej Orkiestry Na Zdrowie (z którą grywał na imprezach pokroju Przystanku Woodstock), współpracownik wykonującego muzykę etniczną zespołu DesOrient oraz artysta solowy. I w tych wszystkich wcieleniach zobaczymy go podczas sobotniego koncertu, na którego program - zmieniony pod wpływem tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia - złożą się przede wszystkim nastrojowe, refleksyjne piosenki ze wszystkich etapów działalności naszego barda.

Kolejne dni będą już należeć do pań. W niedzielny wieczór niezobowiązującą atmosferę rodzinnego muzykowania spróbuje wprowadzić międzypokoleniowy duet Carmen Moreno - Anna Serafińska. Ta pierwsza, urodzona w 1926 r. córka Polaka i Hiszpanki, w latach 50. zasłynęła jako pierwsza dama nadwiślańskiego swingu. Ta druga, jej wnuczka, jest jedną z najwybitniejszych wokalistek jazzowych młodego pokolenia, o czym świadczy przyznane jej w 2004 r. Grand Prix słynnego festiwalu w Montreux. Wraz z towarzyszącym im na scenie Maciejem Zakościelnym (tutaj wyjątkowo w roli skrzypka i wokalisty) zaprezentują wiązankę najsłynniejszych jazzowych standardów.

W poniedziałek prawdziwy hit: swoje największe szlagiery zaśpiewa Sława Przybylska, królowa polskiej piosenki przełomu lat 50. i 60., która ostatnimi czasy niezwykle rzadko daje się namówić na powrót na estradę. W Och-Teatrze zabrzmią "Miłość w Portofino", "Już nigdy", "Malaguena" oraz oczywiście "Pamiętasz, była jesień" - urokliwa piosenka z filmu "Pożegnania" Wojciecha J. Hasa, która zapewniła artystce nieśmiertelność.

Nie mniej atrakcyjnie zapowiada się wtorkowy występ Anny Prucnal. Ta mieszkająca od 1970 r. we Francji aktorka i piosenkarka przez wiele lat miała zakaz wjazdu do ojczyzny z powodu roli w kontrowersyjnym, obrazoburczym filmie "Sweet Movie" Dusana Makavejeva. Dziś artystka odwiedza Polskę z koncertami na tyle rzadko, że każdy jej recital jest nie lada wydarzeniem. Śpiewa w pięciu językach, nie są jej obce także arie operowe, a w Och-Teatrze zaprezentuje swój nowy program przygotowany specjalnie z myślą o polskiej publiczności i złożony głównie z piosenek z epoki STS-u i warszawskich kabaretów, w których występowała w latach 60.

Serię zakończy Grażyna Łobaszewska balansująca na pograniczu jazzu i "piosenki festiwalowej", znana ze współpracy z jazzrockowymi wirtuozami z grup Crash i Cancer, jak i z wielu solowych hitów, z niezapomnianym "Czas nas uczy pogody" na czele. A nam pozostanie czekać na kolejną, równie pasjonującą koncertową inicjatywę niezastąpionej Krystyny Jandy.

Jacek Kleyff, Śpiewając Jazz, Sława Przybylska, Anna Prucnal, Grażyna Łobaszewska
24-28.04, Och-Teatr
ul. Grójecka 65
godz. 20, bilety: 35-85 zł

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto