Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal NInA na Służewie. Dwa dni ze świetną muzyką całkiem za darmo

Karolina Kowalska
Festiwal NInA na Służewie
Festiwal NInA na Służewie mat pras
Już w najbliższy weekend 25-27 września na warszawskim Służewie Warszawska Orkiestra Rozrywkowa zagra muzykę z polskich seriali w nowych aranżacjach, a Zbigniewa Wodeckiego z Mitch&Mitch zobaczymy na dużym ekranie. Do tego muzyczna gra miejska i set didżejski. Wszystko w ramach festiwalu NInA Wersja Beta w Narodowym Instytucie Audiowizualnym na warszawskim Służewie.

Na ulicę Wałbrzyską 3/5, gdzie mieści się zmodernizowana siedziba Narodowego Instytutu Audiowizualnego i na otwierający się dopiero dla publiczności dziedziniec, warto wpaść choćby po to, by posłuchać utworów Matuszkiewicza, Kurylewicza, Marczewskiego czy Kazaneckiego. Największe hity rodem z polskich seriali zabrzmią w wykonaniu i nowatorskich aranżacjach Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej im. I. Krenza. Koncert odbędzie się w sobotę o godz. 18.00.

Festiwal zaczniemy jednak od muzycznej gry miejskiej „Miasto Stereo”, która odbędzie się na ulicach Służewa i Ursynowa. Nie ma tu żadnej filharmonii, sali koncertowej, a nawet klubu muzycznego. To jednak właśnie w tej okolicy znajduje się najwięcej ulic muzycznych na kilometr kwadratowy. Uczestnicy gry, przygotowanej przez Pracownie Dwie Ole, będą musieli odnaleźć ukryte radionadajniki 
i wykonać zakodowane w nich zadania, a dzięki temu - zdobędą nagrody.

By wziąć udział w zabawie, należy się zapisać na www.nina.gov.pl/wydarzenia/miasto-stereo-gra-miejska/. Gra rozpocznie się 26.09 o godz. 12 i (dla drugiej grupy) 27.09 
o godz. 10. Zbiórka w siedzibie NInA.

Niedziela na Służewie natomiast upłynie pod znakiem spotkania jazzowych fraz, klezmerskiej energii i muzycznej klasyki, z których 30-osobowy big-band pod wodzą Macieja Trifonidisa Bielawskiego stworzy nowe kompozycje. Podczas koncertu 3275 kg Orchestra nie zabraknie eksperymentów, improwizacji i dobrej zabawy ponad podziałami stylistycznymi 
i wiekowymi. Start o godz. 16:30.

Nieco wcześniej, od godziny 11, świeżego powiewu dostaną zapomniane przeboje bloku wschodniego z lat 70. i 80. Nie zabraknie także rodzimych piosenek m.in. Krystyny Prońko czy Bemibek, prezentowanych w nowej, zremiksowanej odsłonie. Zagrają także Zambon i Ptaki reprezentujący berlińską wytwórnię The Very Polish Cut-Outs.

Muzyczną sekcję festiwalu zamknie pokaz na dużym ekranie rejestracji wyjątkowego koncertu Zbigniewa Wodeckiego i Mitch&Mitch ze studia koncertowego Polskiego Radia. Będzie można poznać trzynaście mniej znanych melodii pochodzących z debiutanckiej płyty Zbigniewa Wodeckiego z 1976 roku, w aranżacji na 43-osobową orkiestrę i utrzymanych w poetyce bossanovy, samby i rumby - między innymi "Rzuć to wszystko co złe", "Posłuchaj mnie spokojnie" i "Panny mego dziadka". Pokaz odbędzie się w niedzielę o godz. 21 w siedzibie NInA w sali Ziemia Obiecana, na pierwszym piętrze.

Festiwal NInA Wersja Beta odbędzie się w zmodernizowanej siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) na warszawskim Służewie. 
To festiwal kultury audiowizualnej, będący kontynuacją „Kultury 2.0” - wydarzenia organizowanego przez Instytut w ubiegłych latach, w rozszerzonej, pojemniejszej formule szeroko uwzględniającej misję NInA: archiwizowanie, digitalizowanie i udostępnianie kultury. - Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie „Cyfrowym opowieściom”. Podczas festiwalu będzie można dowiedzieć się m.in. co to jest interaktywny storytelling i webdoc, jaka będzie przyszłość mediów i kina lub czy internet zwalnia - wyjaśnia Dorota Zajdel z Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

W programie festiwalu znajdą się m.in. plenerowe pokazy interaktywnych teledysków Pharrella Williamsa czy Boba Dylana, spotkania z wizjonerem mediów cyfrowych prof. Lvem Manovichem z Nowego Jorku, eksperymenty ze sztuką nowych mediów podczas wystawy, na której cyfrowe eksponaty żyją własnym życiem, warsztaty programowania dla dzieci czy spotkania z twórcami i producentami form audiowizualnych z całego świata m.in. 
z National Film Board of Canada, z francusko-niemieckiej telewizji Arte czy dziennika The Guardian.

Zobacz też: Szalone Dni Muzyki 2015

- Festiwal będzie znakomitą okazją, by przyjrzeć się nowym sposobom opowiadania historii, dzięki możliwościom, które pojawiają się wraz z rozwojem mediów cyfrowych. To także szansa na odwiedzenie zmodernizowanego budynku NInA i piknik na nowym dziedzińcu, który właśnie otwiera się na publiczności. Zapraszamy! - zachęca Agnieszka Wolak, 
rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto