MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Nalewki Kaszubskiej w Kartuzach - Grand Prix dla Doroty Wolskiej za nalewkę ziołową

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Ze zbiorów Muzeum Kaszubskiego
W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się V Festiwal Nalewki Kaszubskiej. W tym roku jury konkursu oceniało produkty w dwóch kategoriach: najbardziej wykwintna nalewka oraz opakowanie nalewki i sposób jej prezentacji. Po raz pierwszy wręczono też Grand Prix dla nalewki "najlepszej z najlepszych" w obu kategoriach. W pierwszej Grand Prix zdobyła Dorota Wolska za nalewkę ziołową, zaś za sposób prezentacji nagrodę Grand Prix festiwalu przyznano Janinie Sikora za "Pestkówkę".

Komisja konkursowa

Nalewki oceniało jury w składzie: Czesław Maszczyk, mistrz nalewkarski, wielokrotny laureat ogólnopolskich konkursów nalewek, Bolesława Ciachowska i Edyta Słomczyńska.

Nagrodzeni

Najbardziej wykwintna nalewka
Grand Prix - Dorota Wolska za nalewkę ziołową
1. Ewa Kreft za nalewkę pomarańczową
2. Aleksandra Marczyńska za nalewkę Jarzębinka
3. Wojciech Myślisz za nalewkę owocową
Wyróżnienia: Janina Sikora za nalewkę z pestek jabłek, Marzena Korzeniewska za nalewkę z pestek dyni

Najlepsze opakowanie i prezentacja nalewki
Grand Prix – Janina Sikora za nalewkę Pestkówkę
1. Ewa Kreft za nalewkę pomarańczową
2. Aleksandra Marczyńska za nalewkę Jarzębinka
3. Teresa Pytka za nalewkę Słodka Aroniówka
Wyróżnienie: Elżbieta Zielińska za likier jajeczny.
W trakcie festiwalu można było degustować wszystkie nalewki, które wzięły udział w konkursie a także tradycyjnie, pozakonkursową kartuzjankę sprezentowaną przez Dariusza Wolskiego.

Dużo się też działo poza konkursem

Poza częścią konkursową i możliwością degustacji ziołowych i owocowych nalewek, tego dnia dużo działo się w Muzeum Kaszubskim. Z minirecitalem wystąpił dawno nie widziany Mateusz Pawelczyk, który skutecznie potrafi wokalem zaczarować publiczność. Na scenie zagrała też Kapela Kazimierza z Borzestowa.
W ogrodzie muzeum swoje stoiska prezentowali twórcy ludowi, tacy jak Jan i Mirosława Kazana, Teresa Pytka, Irena Brzeska, Zbigniew Wolak oraz członkinie kół gospodyń wiejskich, które przygotowały na tą okazję liczne wyroby: ciasta, miody, lecznicze nalewki i wiele innych. Dla najmłodszych i nie tylko, przygotowano wiele zajęć, zabaw i warsztatów. Uczestnicy festiwalu z Bożeną Kupper- Krzyżanowską malowali wzory kaszubskie na ozdobnych butelkach, z artystką Anną Skuczyńską filcowali na mokro, zaś z Kamilą Szelągowicz, szczególnie seniorzy, projektowali woreczki na zioła. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia z Jolantą Wolską-Mielewczyk, pod której okiem można było spróbować swoich sił na kole garncarskim.

Z atrakcji korzystali goście

Festiwal Nalewki Kaszubskiej przez cały czas trwania imprezy odwiedzali mieszkańcy Kartuz, okolic i turyści, którzy korzystali z udostępnionych przez muzeum atrakcji. Nie zabrakło również gości. Tradycyjnie przybył Mieczysław Grzegorz Gołuński, gospodarz miasta i gminy Kartuzy. Byli Danuta Rek i Piotr Karczewski, radni Sejmiku Pomorskiego, a także Andrzej Bystroń i Andrzej Leyk, radni powiatowi. Swoją obecnością zaszczycili też festiwal: prezes gdyńskiego oddziału ZKP Andrzej Busler wraz z małżonką oraz prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Alicja Serkowska.
- Chciałabym serdecznie podziękować za udział i wsparcie wszystkim wystawcom, wykonawcom, twórcom, animatorom, artystom i sponsorom - mówiła Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego.
Kolejne święto kaszubskiej nalewki już za rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto