Ekopsychologia, redukcja stresu i kontakt z naturą. To wydarzenie może cię zainteresować

Materiał informacyjny fundacjabadz.pl
Czy można być w pełni zdrowia nie troszcząc się o świat? Jaki jest związek między ekologią, świadomymi wyborami konsumenckimi, a dobrostanem człowieka? Jak mądrze i kompleksowo budować zdrowie? Jak przeciwdziałać kryzysom ekologicznym, społecznym, psychologicznym i zdrowotnym? To tylko niektóre pytania, na które spróbują odpowiedzieć polscy i światowi eksperci oraz ekspertki w ramach piątej edycji Kongresu Medycyny Integralnej “Świat w pełni zdrowia”.

Głównym celem kongresu jest promowanie integralnego podejścia do zdrowia, w którym trzy podstawowe aspekty funkcjonowania człowieka: ciało, duch i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane i wzajemnie na siebie wpływają. Światowej sławy prelegenci i prelegentki będą starali się przekonać uczestników wydarzenia, że troska o zdrowie nie wyczerpuje się na diecie, aktywności fizycznej, zdrowym śnie, równowadze psychicznej i pracy nad redukcją stresu. “Pełnia zdrowia” wymaga również nawiązywania i utrzymywania, trwałych wspierających relacji społecznych i regularnego kontaktu z naturą.

Jak w obliczu postępujących kryzysów, również tych na poziomie społecznym i konsekwencji wpływu człowieka na ekosystem i klimat, mądrze dbać o swoje zdrowie? Jak skutecznie budować odporność i umiejętności radzenia sobie w tych niepewnych czasach? To kwestie, którymi będziemy się zajmować podczas 5. Kongresu Medycyny Integralnej - mówi Orina Krajewska prezeska Fundacji Bądź. - Sukces ubiegłorocznej edycji, poświęconej zdrowiu psychicznemu, całkiem zapełniona 500-osobowa sala wykładowa i pełne sale warsztatowe dowodzą, że jest w nas wielka potrzeba zmian, poznawania rzetelnej, pogłębionej i włączającej wiele nowych spojrzeń, perspektywy myślenia o zdrowiu i dobrostanie - dodaje.

Ekopsychologia - kluczowy wątek Kongresu

Szukanie odpowiedzi na te pytania wymaga łączenia wielu obszarów nauki, takie interdyscyplinarne podejście prezentuje m.in. ekopsychologia, która w kongresowej agendzie zajmuje bardzo istotne miejsce. To jedna z najnowszych dziedzin psychologii, która zakłada, że zdrowie psychiczne i fizyczne, a nawet szczęście człowieka, są nierozłącznie związane z relacją wobec świata naturalnego i przyrody. O znaczeniu połączeń i odpowiedzialności usłyszymy podczas wystąpienia ekopsychologa i członka Ecopsychologists UK - Matthew Hensona (Irlandia). Negatywne skutki skrajnego indywidualizmu i sposoby na odbudowywanie połączeń będą tematem wystąpienia psycholożek - dr Julia E. Wahl i Joanna Flis.

Zdrowie planetarne, czyli ludzki wymiar kryzysu klimatycznego

O wynikach badań skutków kryzysu klimatycznego na zdrowie i koncepcji “zdrowia planetarnego” opowie prof. dr med. Christoph Nikendei (Niemcy). Temat traumy podejmie amerykański psychoterapeuta somatyczny i fizjoterapeuta Dave Berger. Odwagą, niezbędną składową każdej zmiany zajmie się psycholożka - Joanna Chmura. Dr Joanna Podgórska z kolei przedstawi powiązania pomiędzy umysłem, ciałem, psychiką i zdrowiem w kontekście neuronauki. Bartosz Bibrowicz - trener Mistrzów Olimpijskich i kierownik Departamentu Motoryczno - Medycznego Legii Warszawa, przestawi 5 praktycznych kroków ze świata wysokich osiągnięć, które pomogą zmienić styl życia każdego z nas. Dr Iris Dotan Katz (Izrael) psycholożka zajmująca się społecznym aktywizmem i buddyjską psychologią, opowie o budowaniu spokoju i zaangażowania społecznego w dzisiejszym pełnym wyzwań świecie. Kongres kolejny raz poprowadzi Agnieszka Cegielska - dziennikarka i autorka książek o naturalnym stylu życia.

Blok warsztatowy Kongresu będzie okazją do poznania konkretnych metod i narzędzi pracy z ciałem i emocjami. Podczas wydarzenia przewidziano 23 spotkania tematyczne dla dorosłych oraz 5 dla dzieci w różnym wieku. W odbywającej się równolegle do wykładów części odbędą się spotkania m.in. z Tomaszem Eichelbergerem (wspólna praktyka Qi Gong), dr Elżbietą Dudzińską (spotkanie poświęcone oddechowi), Katarzyną Kucewicz (tematem będzie wysoka wrażliwość), dr Katarzyną Simonienko (opowie o tzw. “zielonych receptach”) oraz Nickiem Littlehalesem, wybitnym trenerem snu, który ma na swoim koncie współpracę z Cristiano Ronaldo i klubami Real Madryt i Manchester United.

Ze względu na misję Fundacji Bądź i jej szczególne zaangażowanie w pomoc osobom chorym onkologicznie w tym roku w programie przygotowano 4 specjalne warsztaty, które tematycznie dedykowane będą osobom w trakcie leczenia onkologicznego oraz ich bliskim szukającym sprawdzonej wiedzy i wsparcia.

Kongres zainteresuje wszystkie osoby poszukujące rzetelnych informacji z zakresu nowoczesnej profilaktyki oraz tych zainteresowanych zdrowym stylem życia. Jako fundacja prowadzimy wszechstronną działalność pomocową, wspierając, edukując i rozwiązując problemy, jakie wydawały się nie do rozwiązania. Wierzymy w to, że tematy poruszane podczas tegorocznego kongresu są spójne z naszymi działaniami i tym samym pomogą budować zdrowe oraz zintegrowane społeczeństwo świadomych ludzi - mówi Anna Mioduska, Prezeska Fundacji Legii.

5. Kongres Medycyny Integralnej odbędzie się 9 marca na stadionie warszawskiej Legii przy ul. Łazienkowskiej 3 w strefie Premium. Wydarzenie współorganizowane jest przez Fundację Małgosi Braunek Bądź i Fundację Legii. Nad merytoryczną stroną wydarzenia czuwa Instytut Psychoimmunologii IPSI, specjalizujący się w profilaktyce przeciążenia i wypalenia stresem oraz w leczeniu chorób stresopochodnych. Bilety dostępne w sprzedaży pod adresem bilety.legia.com. Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na organizację Kongresu i realizację celów statutowych obydwu Fundacji. Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie www.fundacjabadz.pl.


Fundacja Małgosi Braunek Bądź to organizacja działająca od 2015 roku, zajmująca się czynnie edukacją zdrowotną zainspirowaną filozofią życia Małgorzaty Braunek i jej osobistym doświadczeniem choroby nowotworowej. Fundacja promuje zintegrowane podejście zarówno do zdrowia, jak i do choroby. Głównym przedmiotem jej działalności jest organizacja warsztatów, wydarzeń i akcji edukacyjnych kierowanych do osób zainteresowanych zdrowym trybem życia, prewencją i integralnym leczeniem chorób cywilizacyjnych (przewlekłych) oraz do osób w trakcie leczenia onkologicznego i ich bliskich.

Fundacja Legii od 2015 roku tworzy i realizuje programy oraz projekty wsparcia, edukacji, integracji i budowania wspólnoty, skierowane do dzieci i młodzieży oraz osób chorych i zagrożonych wykluczeniem w całej Polsce. Działania Fundacji Legii nastawione są na wyrównywanie szans dzieciom i rodzinom z różnych środowisk, edukację i dbałość o przyszłość podopiecznych oraz aktywizację fizyczną i społeczną poprzez sport. Fundacja wspiera również osoby z niepełnosprawnościami w ich aktywności fizycznej i czynnym uczestnictwie w codziennym życiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto