Artroskopia kolana - wskazania do zabiegu oraz rekonwalescencja

Artykuł sponsorowany MediRaty

Przeciążenia i urazy stawu kolanowego dotykają wielu osób. U części z nich pomaga czasowe unieruchomienie stawu oraz zastosowanie środków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Niekiedy jednak koniecznością jest operacja. Na czym polega artroskopia kolana? Ile trwa zabieg, a ile rekonwalescencja stawu kolanowego? O tym w poniższym artykule!

Wskazania do artroskopii kolana

Decyzję o artroskopii kolana wydaje lekarz ortopeda w oparciu o badania fizykalne oraz badania obrazowe – rezonans magnetyczny i badanie ultrasonograficzne.

Najczęstsze wskazania do wykonania artroskopii kolana:

· uszkodzenie łąkotki – uszkodzony fragment przemieszcza się, powodując u pacjenta silne dolegliwości bólowe i niszcząc przy tym chrząstkę stawową,
· uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego – oprócz dolegliwości bólowych, choremu towarzyszy charakterystyczne „uciekanie” goleni,
· uszkodzenie chrząstki stawowej – poza dolegliwościami bólowymi objawia się tarciem w stawie,
· zespół bocznego przyparcia rzepki – dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej rzepki oraz przylegającej do niej chrząstki stawowej kości udowej,
· inne dolegliwości bólowe – spowodowane na przykład przerośnięciem fałdy błoni maziowej lub obecnością ciała wolnego w stawie kolanowym.

W niektórych przypadkach artroskopia ma charakter diagnostyczny. Służy wtedy ocenie struktur stawowych – chrząstki stawowej, błony maziowej, więzadeł oraz łąkotek.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu artroskopii mogą być: zaawansowane choroby ogólnoustrojowe, zakażenie tkanek otaczających staw i deformacje okolic stawu wynikające z zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej.

Artroskopia kolana - jak wygląda zabieg?

Artroskopia kolana jest zabiegiem mało inwazyjnym, wykonywanym w obrębie stawu kolanowego. Zwykle przeprowadza się go w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Przy bardziej skomplikowanych procedurach, lekarz może zdecydować o zastosowaniu znieczulenia częściowego lub ogólnego.

Zabieg rozpoczyna się wykonaniem nacięcia skóry – zwykle o długości ok. pół centymetra. Przez nie do stawu wprowadza się specjalistyczne kamery i narzędzia, pozwalające ortopedzie na ocenę struktur wewnątrzstawowych i rozległości uszkodzeń.

W trakcie operacji wykonuje się zabiegi mające uleczyć takie elementy stawu, jak łękotka, błoń maziowa, chrząstka stawowa i wiązadła. Po zakończeniu procedury artroskop jest usuwany ze stawu, a wykonane nacięcie zostaje zamknięte i zabezpieczone sterylnym opatrunkiem.

Sprawdź: Artroskopia niezastąpiona w diagnostyce stawów

Ile trwa zabieg artroskopii kolana?

Artroskopia kolana to nie tylko jedna z najlepszych, ale i najszybszych metod leczenia stawu kolanowego. Czas trwania zabiegu, finansowanego w ramach systemu MediRaty, uzależniony jest od rodzaju patologii kolana. Zwykle wynosi od 45 minut do 1 godziny.

Zabieg artroskopii kolana jest całkowicie bezkrwawy, praktycznie bezbolesny, a przy tym znacznie skraca okres rekonwalescencji. Blizny pozostałe po wykonanych nacięciach są niewielkie.

Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu artroskopii kolana?

By zabieg zakończył się sukcesem, pacjent po artroskopii kolana powinien ściśle przestrzegać zaleceń ortopedy. Szczególnie ważne jest odciążenie operowanej nogi przez kilka pierwszych tygodni. W tym celu należy stosować pomocniczo kule łokciowe. Naukę poruszania się przy ich pomocy warto zacząć już przed samym zabiegiem. Kluczowe jest też stosowanie ortezy kolana – czyli tak zwanego stabilizatora.

artroskopia kolana

Przez okres rekonwalescencji pacjent powinien wystrzegać się intensywnego wysiłku. Dotychczasową aktywność należy zaniechać i zastąpić ćwiczeniami pod okiem rehabilitanta. Mają one na celu wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni, jak również poprawę stabilizacji zoperowanego stawu. Przestrzeganie zaleceń pozwala uniknąć wielu groźnych powikłań po zabiegu, takich jak infekcja bakteryjna czy zakrzepica żył głębokich. Dochodzi do nich zwykle na skutek zbyt wczesnego obciążania stawu.

Czas rekonwalescencji po artroskopii stawu kolanowego trwa zwykle około 6 tygodni. Całkowity powrót do sprawności zajmuje zwykle dwa razy dłużej – zależy to jednak od indywidualnych czynników

Dodaj ogłoszenie