Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 października będziemy obchodzić Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

materiał pras.
15 października będziemy obchodzić Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi
15 października będziemy obchodzić Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi FOT. PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKAPRESSE
Lekarze szacują, że w Polsce żyje około 360 tys. osób z niedawno rozpoznaną chorobą nowotworową. U prawie ¼ kobiet jest to rak piersi. O tym, dlaczego kobiety nie chcą same się badać, dlaczego nie chodzą do onkologa oraz jak wesprzeć rodzinę chorującej osoby, z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, mówią naukowcy SWPS.

Warto uczulać, przypominać i zapraszać kobiety na badania profilaktyczne, ponieważ wczesne wykrycie problemu może uratować życie. Właśnie temu służy Dzień Walki z Rakiem Piersi (Breast Health Day), który tak jak różowa wstążka ma przypominać kobietom o działaniach zapobiegających nowotworowi i propagowaniu zdrowego trybu życia.

Przypadek Angeliny

Główną przyczyną tego, że kobiety nie badają się same jest strach przed chorobą. Dlaczego boją się badań profilaktycznych? Czy jedna z najbardziej znanych aktorek, Angelina Jolie dobrze postąpiła decydując się na wcześniejsze usunięcie piersi? – Trudno mieć pewność co do motywów zachowania Angeliny Jolie, nie znając jej osobiście. Jednak patrząc z perspektywy psychologicznej była to uzasadniona decyzja. Ta kobieta wzięła sprawy w swoje ręce, nie czekała na wyrok, na moment w którym będzie za późno – odpowiada dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog SWPS.

Jak pomóc chorym w walce z rakiem?

Prócz pomocy medycznej pacjenci wymagają wsparcia psychologów zdrowia i interwencji psychospołecznych. – Liczne badania potwierdzają, że chorujący na nowotwory, którzy zostają poddani tego typu interwencjom, częściej wracają do pracy zawodowej, są aktywniejsi życiowo i przejawiają mniej zaburzeń nastroju – twierdzi dr Izabela Pawłowska, psycholog zdrowia SWPS Wrocław. Naukowcy podkreślają, że pomoc terapeutyczna w trudnych życiowych sytuacjach, tak jak np. choroba nowotworowa członka rodziny, może być również potrzebna bliskim chorego.

Czytaj również: Międzynarodowy Dzień Czekolady. Święto słodkiej rozkoszy! [GALERIA]

Więcej o problemach natury psychologicznej pojawiających się podczas terapii nowotworowej mówi dr Jolanta Życińska, psycholog SWPS Katowice. – Można powiedzieć, że choroby często chodzą parami. Istotnym problemem jest późne rozpoznawanie depresji wśród pacjentów onkologicznych. Przyczyn tego stanu jest kilka. Personel medyczny, jak i sami pacjenci mogą utożsamiać objawy zaburzenia, na przykład smutek i przygnębienie, z reakcją na wiadomość o chorobie – mówi dr Życińska.

źródło: YouTube

Rekonstrukcja piersi, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, powinna być oferowana każdej kobiecie po mastektomii z przyczyn nowotworowych. Międzynarodowe badania wskazują jednak, że tylko niewielki odsetek pacjentek decyduje się na taki zabieg. Zespół psychologów koordynowany przez dr Jolantę Życińską z katowickiego wydziału SWPS wykazał, iż decyzja o rekonstrukcji piersi uwarunkowana jest dobrostanem kobiety, czyli wysoką samooceną i poczuciem własnej skuteczności.

Z okazji Europejskiego Dnai Walki z Rakiem Piersi, który będziemy obchodzić już za tydzień, zachęcamy wszystkie panie do regularnych badań i czujności wobec własnego zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto