Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa ma swój produkt tradycyjny. Chodzi o słynne ciastko wuzetka

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Warszawa ma swój produkt tradycyjny.
Warszawa ma swój produkt tradycyjny. Ciasto wuzetka w Warszawie
Warszawa ma swój Produkt Tradycyjny. Na specjalną, chronioną prawem listę, trafiło właśnie ciastko wuzetka. Słodki symbol Warszawy kojarzony jest z Trasą W-Z i „zestawem obowiązkowym” z kultowego filmu Stanisława Barei. Z tej okazji władze Śródmieścia przygotowały niespodziankę dla mieszkańców.

Burmistrz dzielnicy Aleksander Ferens poinformował, że na chronioną prawem listę trafiło właśnie najbardziej warszawskie ciastko. Chodzi o wuzetkę. Listę Produktów Tradycyjnych prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z inicjatywy osób związanych z gastronomią warszawską i burmistrza dzielnicy Śródmieście, przygotowany został wniosek o wpis ciastka na tę listę. Zawiera ona produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji.

- Nie ma chyba bardziej śródmiejskiego ciastka. Zarówno jego nazwa, historia powstania i skojarzenia turystyczne, nierozerwalnie związane są z naszą dzielnicą i z Warszawą – powiedział Aleksander Ferens, burmistrz Dzielnicy Śródmieście. – Zależało nam, żeby zachować ten przepis i jego tradycję dla przyszłych pokoleń – dodaje.

Historia warszawskiej wuzetki

Wuzetka na cukierniczej mapie stolicy pojawiła się wraz z konkursem na ciastko, ogłoszonym pod koniec lat 40. XX wieku przez Cech Rzemiosł Spożywczych. Jeszcze na początku lat 50. wyłączność na produkcję wuzetek miały Warszawskie Zakłady Ciastkarskie (WZC).

Warszawa ma swój produkt tradycyjny.

Warszawa ma swój produkt tradycyjny. Chodzi o słynne ciastko wuzetka

- Biszkoptowy wypiek, przekładany kremem, serwowano wówczas jedynie w kawiarniach i cukierniach firmowych pod szyldem „Camargo”. W latach 70. XX wieku wielu byłych pracowników WZC założyło swoje zakłady i zaczęło robić własne wersje ciastka. W ten sposób przyczynili się do jego popularyzacji nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce – wskazuje burmistrz Śródmieścia.

Receptura wuzetki

Oryginalna receptura opiera się na dwóch czekoladowych biszkoptach przedzielonych warstwami marmolady i bitej śmietany. Na wierzchu udekorowana jest polewą czekoladową i kleksem z bitej śmietany.

Wuzetka jest ciastem sezonowym, jednak w Warszawie są miejsca, w których dostępna jest przez cały rok. Jednym z nich jest restauracja Świętoszek przy Rynku Starego Miasta.

- Nasi goście bardzo chętnie zamawiają wuzetkę. Z ciekawości, ale też pewnego sentymentu i przeświadczenia, że będąc w Warszawie, koniecznie trzeba jej spróbować – mówi Hieronim Piotrowski, właściciel restauracji Świętoszek i jeden z inicjatorów pomysłu wpisania wuzetki na Listę Produktów Tradycyjnych.

Wuzetka, czyli Zestaw Obowiązkowy

Wuzetka stała się popularna również jako bohaterka kultowego filmu „Miś” w reżyserii Stanisława Barei z 1980 roku. W filmie Ryszard Ochódzki podczas wizyty w kawiarni z Aleksandrą Kozeł słyszy, że „kawa i wuzetka są obowiązkowe dla każdego”.

Wuzetka na placu Poli Negri w Warszawie

Z tej okazji władze dzielnicy zapowiedziały słodką niespodziankę. Już w najbliższą sobotę, 29 lipca od godziny 12.00 do 20.00 na placu Poli Negri zaśpiewają artyści jak m.in.: NORBI, K.A.S.A, Renata Dąbkowska. Będzie można obejrzeć tez kabaret oraz zjeść warszawskie ciastko.

O godzinie 16.30 odbędzie się prezentacja dotycząca nowego Produktu Tradycyjnego, władze dzielnicy rozdadzą też mieszkańcom 1000 wuzetek, przygotowanych według oryginalnej receptury.

od 7 lat
Wideo

Ekspresowa pizza z cukinii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto