Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone płuca stolicy

[email protected]
Zaczynamy od symbolu – cmentarza w Palmirach, gdzie spoczywa ponad 2 tysiące osób pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1943. Ciała ofiar ekshumowano z grobów na terenie Puszczy Kampinoskiej i okolic Warszawy. Pochowani są tam m.in. Maciej Rataj, działacz PPS i mistrz olimpijski - Janusz Kusociński.

Z Palmir można wyruszyć na wędrówki szlakami turystycznymi po Puszczy Kampinoskiej. Albo też udać się do Modlina, aby zwiedzić tamtejszą twierdzę, wybudowaną z inicjatywy Napoleona, która w czasie powstania listopadowego była jedną z ostatnich bastionów utrzymywanych przez Polaków, a i w czasie kampanii wrześniowej 1939 broniła się aż do 29.IX. Na zwiedzanie twierdzy trzeba się wcześniej umówić z przewodnikami (0-22 686 24 90, 713 04 95).

Zobaczhttp://www.twierdzamodlin.pl/gielda.html

  • Z Modlina warto wybrać się do Zakroczymia, a tam obejrzeć kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie w ściany wmurowane są koła młyńskie, kamienie i kule armatnie oraz kościół i klasztor oo. Kapucynów. Na zachód od Zakroczymia leży miejscowość Chociszewo. Znajdziemy drewniany kościółek św. Leonarda z XIX wieku, z późnorenesansowym ołtarzem. Poruszając się dalej na zachód dojedziemy do Czerwińska nad Wisłą, gdzie stoi romańska bazylika Zwiastowania NMP z XII wieku, z portalem, którego lewa kolumna nosi znaki ostrzenia mieczy. Podobno po rycerzach, którzy zmierzali pod Grunwald. W bazylice znajduje się też koronowany cudowny obraz Matki Bożej Czerwińskiej – replika obrazu z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Przy klasztorze oo. Salezjanów możemy odwiedzić muzeum z eksponatami z historii Kościoła i zakonu.

    Zobaczwww.zakroczym.pl



  • Kierujemy się na zachód. Do Wyszogrodu jest kilka kilometrów. I znów zwiedzamy świątynie – kościół Franciszkanów z początku XV wieku oraz kościół Świętej Trójcy z wieku XVIII. Przejeżdżając przez wyszogrodzki most na Wiśle – najdłuższy betonowy most w Polsce, który zastąpił najdłuższą drewnianą przeprawę w Europie – podążamy na południowy wschód - do Tułowic. Największą atrakcją miejscowości jest XIX-wieczny dwór rodziny Lasockich. Wychodzą stąd liczne szlaki w głąb Puszczy Kampinoskiej. Po drodze do Sochaczewa możemy jeszcze zatrzymać się w Brochowie, gdzie w kościele śś. Rocha i Jana Chrzciciela ślub brali rodzice Fryderyka Chopina, a on sam został tu ochrzczony.

    Zobacz

    http://www.wyszogrod.pl/

    http://www.brochow.ug.gov.pl/



  • W Sochaczewie zwiedzamy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej. Pierwsze zajmuje budynek byłego ratusza i gromadzi eksponaty związane przede wszystkim z okresem II wojny światowej. Drugie mieści się na dawnej stacji kolejki wąskotorowej, wykorzystywanej niegdyś do wywozu drewna z Puszczy Kampinoskiej, transportu piasku wiślanego i przewozu osobowego. Jest to jeden z największych w Europie zbiorów taboru kolei wąskotorowej. Jeśli odwiedzamy Sochaczew w sobotę między majem a październikiem, mamy szansę wybrać się na wycieczkę muzealną kolejką w głąb puszczy z przewodnikiem. Sochaczew ma też ruiny zamku książąt mazowieckich, a także cmentarz żydowski, na którym najstarszy nagrobek pochodzi z II połowy XIX w.

    Zobaczwww.e-sochaczew.pl



  • Z Sochaczewa już niedaleko jest do Żelazowej Woli, czyli domu, w którym urodził się Fryderyk Chopin – syn guwernera dzieci właścicieli dworku i późniejszy wielki kompozytor. Dworek jest otwarty dla zwiedzających codziennie oprócz poniedziałków, można tu też wysłuchać koncertów fortepianowych.
    Poruszając się tym razem na wschód, trafiamy do miejscowości Kampinos, kolejnego węzła szlaków turystycznych. Stąd możemy pieszo dojść do Granicy, w której mieści się Ośrodek Dydaktyczno – Muzealny Kampinoskiego Parku Narodowego. W muzeum znajdziemy informacje dotyczące rzeźby terenu, gatunków roślin i zwierząt występujących na tym rejonie. Ścieżka spacerowo - dydaktyczna prowadzi skrajem najstarszego w puszczy obszaru ścisłej ochrony. Po drodze mijamy cmentarz żołnierzy 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. Po powrocie do Kampinosu możemy nadal kierować się na wschód. Odwiedzamy Leszno, gdzie warto zobaczyć neogotycki kościół św. Jana Chrzciciela oraz otoczony parkiem pałac z XVIII w. Okrążając puszczę możemy odwiedzić Zaborów, którego pałac i otaczający go park „grały” w takich filmach jak „Lalka” czy „Kariera Nikodema Dyzmy.” Pałac jest teraz własnością prywatną, więc zwiedzać go nie można. Możemy natomiast zwiedzić Muzeum Dworu Polskiego w Pilaszkowie. W tutejszym dworze bywali polscy królowie - Jan III Sobieski, Stanisław August Poniatowski, a także inni wielcy, jak książę Józef Poniatowski czy Józef Wybicki.
    Zobacz

    www.kampinos.pl

    http://www.kampinoski-pn.gov.pl/




    Na podstawie opracowania
    Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego
  • od 12 lat
    Wideo

    Wybory samorządowe 2024 - II tura

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto