Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki matur 2018 w Warszawie. Stolica nie jest najlepsza w województwie i Polsce

Sylwia Torcińska
Wyniki matur 2018 w Warszawie. Stolica nie jest najlepsza w województwie i Polsce
Wyniki matur 2018 w Warszawie. Stolica nie jest najlepsza w województwie i Polsce materiały Centralnej Komisji Egzaminacyjnej / cke.gov.pl
Matura 2018 zaskoczyła maturzystów. Wielu z nich narzekało na bardzo wysoki poziom i prognozowało słabe wyniki. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już oficjalne dane na temat wyników matur. Warszawa na tle innych miast oraz na tle województwa wcale nie wygląda najlepiej. Dalsza część artykułu poniżej.

Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2018 roku przystąpiło 247 840 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników).

Wszyscy, którzy ukończyli szkołę w 2018 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego:

  1. w części ustnej z języka polskiego oraz wybranego języka obcego nowożytnego
  2. w części pisemnej z języka polskiego,) matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego.
    Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z nauczanego języka, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej.

Tegoroczni maturzyści – zgodnie z zasadami przeprowadzania egzaminu maturalnego w nowej formule, obowiązującej od 2015 r. – obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Do egzaminu maturalnego w maju 2018 r. przystąpili również absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a w maju 2018 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu.

Jak wypadł egzamin dojrzałości w naszym województwie i w Warszawie? Wyniki matur na Mazowszu. Pierwsza dziesiątka najlepszych:

  1. w powiecie sierpeckim maturę zdało 89 proc. absolwentów,
  2. w Warszawie – 88 proc.,
  3. w powiecie radomskim – 86,6 proc.,
  4. w powiecie otwockim – 85 proc.,
  5. w powiecie pruszkowskim – 83,6 proc.,
  6. w powiecie przasnyskim – 81,5 proc.,
  7. w Radomiu – 81,5 proc.,
  8. w powiecie przysuskim – 80,6 proc.,
  9. w Płocku – 80,5 proc.,
  10. w powiatach garwolińskim i kozienickim – po 80,3 proc.

Najgorzej poszło mieszkańcom powiatu ostrołęckiego. Tam ostrołęckiego, gdzie zdawalność wyniosła jedynie 40 procent.

Mazowsze i Warszawa na tle całej Polski
Mazowsze, jeśli chodzi o wyniki i zdawalność matur w Polsce to Mazowsze plasuje się z wynikiem procentowym 81% zdawalności na drugim miejscu (po województwie małopolskim - zdawalność 83%) ex aequo z podlaskim, podkarpackim.

Jak sprawdzić wyniki matury w internecie?

Aby sprawdzić wynik matur 2018, maturzysta powinien wejść na stronę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, wybrać zakładkę "Serwis OKE", następnie "Dla uczniów". Tam pojawi się pole do wpisania swojego loginu oraz hasła. Identyfikator to PESEL gimnazjalisty. Hasło natomiast zostało przekazane każdemu uczniowi indywidualnie przez władze szkoły, na specjalnym wydruku (pasku).

Egzamin maturalny poprawkowy - Kiedy? Gdzie? Jakie dokumenty trzeba składać?
Ci, którym nie udało się zdać matury w pierwszym terminie mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego.
- Maturzysta, który uzyskał mniej niż 30% punktów z jednego z egzaminów obowiązkowych (albo w części pisemnej, albo w części ustnej), może przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w sesji poprawkowej w sierpniu, pod warunkiem że:
a) przystąpił do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych oraz
b) przystąpił do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym i żaden z powyższych egzaminów nie został mu unieważniony.
Aby przystąpić do egzaminu poprawkowego z jednego niezdanego przedmiotu obowiązkowego, niezbędne jest złożenie pisemnego oświadczenia. Dokument ten absolwent musi złożyć nie później niż do 10 lipca 2018 r. do dyrektora szkoły, którą ukończył (lub do dyrektora OKE, jeżeli szkoła została zlikwidowana). Wzór oświadczenia jest załączony do niniejszej informacji (dla egzaminu w „nowej” i „starej” formule). Informacja o tym, gdzie egzamin poprawkowy się odbędzie, zostanie opublikowana na stronie macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 10 sierpnia br. Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym odbędzie się 21 sierpnia 2018 r. Część ustna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym z języka polskiego, języków mniejszości narodowych oraz z języków obcych nowożytnych odbędzie się 21 i 22 sierpnia 2018 r.
- informuje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu br., będą udostępnione 11 września 2018 r.

Wzór oświadczenia znajdziecie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto