Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza w najbliższą niedzielę 12 grudnia o godz. 18.00 na koncert pt. „Wielkie kobiety Bluesa”. Wystąpią: Ewa Cybulska, Wojciech Karolak, Piotr Cieślikowski i Arek Skolik.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Koncert zatytułowany „Wielkie Kobiety Bluesa” to opowiadana muzyką i słowami historia wokalistek jazzowych i bluesowych, które walczyły o swoją pozycję artystyczną, pokonując uprzedzenia rasowe. Ich historie są zarazem wstrząsające i budujące, teksty ich utworów jednocześnie wzruszają i bawią.

Podczas koncertu Ewa Cybulska wykona utwory z okresu blisko 40 lat bluesa i jazzu: od Bessie Smith – pierwszej, nagranej w latach 20-tych ubiegłego stulecia przez legendarnego Johna Hammonda śpiewaczki bluesowej, poprzez erę swingu z niepowtarzalną Billie Holiday, a następnie lata 50-te, gdy pierwsze Damy Bluesa wkroczyły na listy przebojów muzyki pop z Dinahą Washington i Peggy Lee na czele. Zwieńczeniem tej podróży przez czas i muzykę będą utwory z ery wokalistyki improwizowanej, która rozpoczęła się w latach 60-tych. Usłyszymy utwory śpiewane niegdyś przez Ellę Fitzegerald i Sarę Vaughn (słynne „Cry me a River”, „Fever”, czy „Black coffee”).

Ewa Cybulska zaśpiewa przy akompaniamencie Wojciecha Karolaka (organy Hammonda), Arka Skolika (perkusja) i Piotra Cieślikowskiego (saksofon).

Wszystkich zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu z Radomia do Wsoli dowiezie autobus ITS Michalczewski, zbiórka sprzed teatrem Powszechnego w Radomiu o godzinie 17.10. Powrót po koncercie.

Ewa Cybulska – wokalistka jazzowa znana ze wspaniałych interpretacji standardów, mistrzyni jazzu w konwencji latynoskiej. Ukończyła wydział jazzowy na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Koncertowała z gwiazdami amerykańskiej i polskiej sceny jazzowej, m.in. Billy Higgins’em, Lonnie Smith’em, Włodzimierzem Nahornym, Wojciechem Karolakiem, Krzysztofem Herdzinem, Bogdanem Hołownią.

Wojciech Karolak – jeden z najsłynniejszych wirtuozów organów Hammonda w Europie, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, występował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Krzysztofem Komedą.

Arek Skolik – perkusista i kompozytor, współpracuje m.in. z Wojciechem Karolakiem, Michałem Urbaniakiem i Irkiem Dudkiem.

Piotr Cieślikowski – jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów tenorowych i sopranowych, współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Lonnie Smith’em, Wojciechem Karolakiem. Ma na swoim koncie również cykl koncertów z grupą Scotta Hamiltona.

Źródło: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!