Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa Główna coraz bliżej. Nie tylko kolej, ale także galeria handlowa! [WIZUALIZACJE]

red.
W najbliższych latach czeka nas gruntowny remont warszawskiej linii średnicowej. Utrudnienia, jakie ma przynieść modernizacja kluczowej dla stolicy arterii kolejowej ma zminimalizować ponowne uruchomienie stacji Warszawa Główna. Będziemy mogli z niej korzystać już w III kwartale 2019 roku.

Koszt modernizacji Warszawy Głównej, tak by ponownie mogła służyć ruchowi pasażerskiemu, wyniesie 81 milionów złotych. Wiemy, że wykonawcą robót będzie firma Trakcja PRKiI S.A. Z wyremontowanej stacji pociągi odjadą już w III kwartale 2019 roku.

Nowa Warszawa Główna będzie miała dwa trzystumetrowe perony z wiatami, oświetleniem i elektroniczną informacją pasażerską. Podróżni znajdą tam również stojaki na rowery oraz wyznaczone miejsca parkingowe. Co więcej, infrastruktura Warszawy Głównej będzie dostosowana do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Perony, z dwoma torami każdy, zlokalizowane zostaną bliżej Alej Jerozolimskich, jednak z zapewnionym wejściem od ulicy Towarowej. Powstanie też nowa kładka od strony Alej Jerozolimskich – będzie wyposażona w ramy dla rowerzystów oraz cztery windy.

Remont Warszawy Głównej, w ramach którego wymienione zostaną tory, sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem i budynek nastawni, jest elementem programu Krajowego Programu Kolejowego. Jak przekonują przedstawiciele PKP PLK S.A., to ogromne przedsięwzięcie, którego budżet to bagatela 67 miliardów złotych, ma docelowo zwiększyć konkurencyjność kolei w porównaniu z komunikacją samochodową.

Galeria handlowa w Warszawie Głównej

Warto przypomnieć, że zmiany dotkną również samego budynku dworca (jest to osobny projekt, którego zarządcą jest PKP S.A.). Ma tu powstać nowoczesna przestrzeń handlowo-biurowa, z terenami rekreacyjnymi na dachu. Przestrzeń dworcowej galerii handlowej będzie skomponowana tak, by łączyć tradycyjne ulice i zamknięty pasaż handlowy. Obiekt będzie odrestaurowany i wkomponowany w nowoczesną koncepcję okolicy – tak by historyczna architektura płynnie łączyła się z obserwowanym obecnie dynamicznym rozwojem Woli. Budynek będzie gotowy najwcześniej w 2020 roku.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto