Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starówka już nie będzie parkingiem - szykują się wysokie kary

Andrzej Rejnson
Wkrótce zastawianie Starówki będzie surowo karane
Wkrótce zastawianie Starówki będzie surowo karane fot. Mateusz Wróblewski
Dość parkowania i zastawiania samochodami Starówki - mówią śródmiejscy urzędnicy i od 1 lutego wprowadzają nową organizację ruchu w tym rejonie. Do godz. 11 przedsiębiorcy będą mogli zatrzymywać się przed lokalami na 30 min., żeby rozładować towar. Później będzie można stać tylko przez 3 min. Przepisów pilnować ma Straż Miejska, która zapowiada, że zwiększy ilość patroli na Starym i Nowym Mieście, żeby kierowcy je respektowali.

- Przepisy, które obecnie obowiązują, nie są przestrzegane. Kierowcy przyjeżdżają i parkują dłużej, niż powinni, a Starówka jest pełna samochodów - mówi Anna Stasiewicz, zastępca dyrektora Zarządu Terenów Publicznych. I zaznacza, że dlatego urzędnicy postanowili przepisy zmienić. Dotychczas w godz. 6.30-13 można było wjechać samochodem dostawczym na zabytkowy teren bez przepustki i wyładować towar. A w pozostałych godzinach posiadacze przepustek mogli zatrzymywać się nie dłużej niż 30 min. Dotyczyło to m.in. mieszkańców, którzy musieli odbierać w siedzibie ZTP przy ul. Jezuickiej 1/3 karty jednokrotnego pobytu. - Wydawaliśmy na przykład po osiem sztuk na raz, żeby mieszkańcy nie musieli się kilkakrotnie fatygować do nas. Wiadomo, że na Starówce mieszkają głównie starsi ludzie - tłumaczy Stasiewicz.

Teraz każdy z nich będzie mógł wystąpić o roczną przepustkę i na jej podstawie zatrzymywać samochód na 30 min. (znaki informujące o nakazie pojawią się na terenie Starówki). Przepis będzie dotyczył również przedsiębiorców i ma obowiązywać w godz. 11-6.30. Od godz. 6.30 do 11 na teren Starego i Nowego Miasta będą mogli wjeżdżać przedsiębiorcy, zatrzymywać się na 30 min i rozładować towar. Przepisy nie dotyczą inwalidów, którzy będą mogli bez ograniczeń zatrzymywać się na 12 oznakowanych miejscach.

Organizację ruchu zaakceptował miejski inżynier ruchu, a pilnować mają jej strażnicy miejscy. Ci zapowiadają już, że od początku obowiązywania przepisów zwiększą ilość patroli. Wszystko po to, żeby uchronić Starówkę przed zalewem samochodów. Jeszcze przed wejściem przepisów w życie urzędnicy chcą spotkać się z mieszkańcami i przedstawić szczegółowo nowe przepisy. Spotkanie odbędzie się we wtorek w siedzibie Stowarzyszenia Mieszkańców Warszawskiego Starego i Nowego Miasta przy ul. Świętojańskiej 17.

Od 1 stycznia przepustki obowiązują na Krakowskim Przedmieściu. Zaostrzono też kontrole w związku z nową organizacją ruchu. Łamanie przepisów grozi mandatem.

Zgodnie z zarządzeniem prezydent Gronkiewicz-Waltz Traktem Królewskim mogą poruszać się tylko uprawnione osoby. Zmiany nie dotyczą osób niepełnosprawnych i posiadaczy karty N+. Oprócz Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu (od skrzyżowania z ul. Smolną) zakaz obejmuje także ulice: Ossolińskich (od ul. Moliera), Bednarską (od ul. Furmańskiej) i Miodową (od ul. Senatorskiej).

Wjazd na te ulice umożliwia specjalny identyfikator wydawany przez Zarząd Dróg Miejskich.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto