Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płockie Dni Żydowskie oraz wspomnienie Jana Karskiego we wrześniu w Płocku

Agata Witek
Płockie Dni Żydowskie 2014 [PROGRAM]
Płockie Dni Żydowskie 2014 [PROGRAM] FOT. TOMASZ HOŁOD / POLSKAPRESSE
Płockie Dni Żydowskie odbędą się tradycyjnie we wrześniu. W tym roku zostały wyjątkowo połączone również z obchodami Dni Jana Karskiego. W programie imprezy znalazły się m.in. prezentacja wystawy "Jan Karski. Człowiek wolności", koncerty muzyki żydowskiej, a także wspólna degustacja specjałów żydowskiej kuchni.

Płockie Dni Żydowskie [PROGRAM]

3 września 2014 r., środa

Godz. 17.00 - Wernisaż wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności” w Muzeum Żydów Mazowieckich. Na wystawę składają plansze prezentujące zdjęcia, dokumenty oraz opis życia i działalności Jana Karskiego. Jest więc m.in. jego rodzinne miasto Łódź z lat 20. XX wieku, fotografie rodzinne z czasów młodości, a więc i z okresu studiów i działalności dyplomatycznej. Ekspozycja ukazuje obraz miast europejskich w ogniu II wojny światowej oraz obozy zagłady i getto warszawskie. Dokumentuje też powojenne losy legendarnego Emisariusza, łącznie ze ślubem z Polą Nireńską. Wstęp wolny.

Patrz też: Artystyczny kalejdoskop na płockim festiwalu Rynek Sztuki 2014 [PROGRAM]

4 września 2014 r., czwartek

Godz. 18.00 - Koncert muzyki żydowskiej „Poezjazz” Projektu Grzegorza Rogali. Wstęp wolny.

P.G.R., czyli Projekt Grzegorza Rogali, jest efektem fascynacji muzyką żydowską, polskim folkiem i zagranicznych studiów tytułowego jazzowego puzonisty i kompozytora. Twórcy i realizatorzy projektu sięgają do tekstów Brunona Schulza. Według nich frazy językowe autora „Sanatorium pod klepsydrą” świadczą o tym, że był on „jazzmanem słowa”, stąd tytuł koncertu „Poezjazz”. Muzyka P.G.R. to przystępne połączenie funkowych rytmów z jazzem.

Koncert odbędzie się na małej scenie Rynku Starego Miasta. W trakcie występu zaplanowana jest promocja książki „Żydzi płoccy w dziejach miasta” Jana Przedpełskiego i Jerzego Stefańskiego. Ponadto serwowana będzie kawa po żydowsku, przygotowana przez restaurację Estera.

Wszystkie te wydarzenia w razie niepogody zostaną przeniesione do budynku Muzeum Żydów Mazowieckich.

Czytaj też: Vistula Folk Festival 2014 za nami! [ZDJĘCIA]

5 września 2014 r., piątek

godz. 18.00 - Projekcja filmu „Wysłannik z Polski” o Janie Karskim w Muzeum Żydów Mazowieckich. Wstęp wolny.

„Wysłannik z Polski” (40 min.) w reżyserii Martina Smitha to wywiad z niewiele ponad 70-letnim Janem Karskim, dotyczący jego zaangażowania, w latach 1943-1944, w próbę poinformowania świata alianckiego o dokonującej się zagładzie polskich Żydów.

Po filmie zapraszamy na Rynek Starego Miasta. Tam, w ogródku restauracji Estera, w godz. 19:00-21:00 odbędzie się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu Tourklezz. Restauracja w tym czasie zaprasza również na bezpłatną degustację czulentu w karczmie żydowskiej ustawionej na rynku. Zaplanowana jest też promocja książki „Żydzi płoccy w dziejach miasta” Jana Przedpełskiego i Jerzego Stefańskiego.

16 września 2014 r., wtorek

godz. 18.00 - Monodram „Zupa rybna w Odessie” w wykonaniu Sebastiana Rysia. Wstęp wolny.

Sebastian Ryś jest aktorem Teatru Dramatycznego w Płocku. Jego dziadek, Zbigniew Ryś, kurier Armii Krajowej, w 1940 roku uratował od śmierci Jana Karskiego w ramach „Akcji S”. W tej akcji uczestniczyła również Zofia Rysiówna, siostra Zbigniewa, po wojnie znana aktorka. Udział w ratowaniu Jana Karskiego przypłaciła czteroletnim pobytem w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Według Sebastiana Rysia, monodram jest swego rodzaju rozprawą - dywagacją, która stawia wiele pytań o zasadność misji Karskiego i drąży temat obojętności świata na jego raporty.

Czytaj też: Rocznica obrony Płocka 1920. Uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym

23 września 2014 r., wtorek

godz. 18.00 - Wykład „Wiadomości o Zagładzie. Przypadek Jana Karskiego” dr. hab. Dariusza Libionki. Wstęp wolny.

Dr hab. Dariusz Libionka jest pracownikiem Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk i kierownikiem działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku. W 1998 roku obronił rozprawę doktorską „Kwestia żydowska w polskiej prasie katolickiej we latach 30. XX w.”. Publikował m.in. w „Znaku”, „Więzi”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Yad Vashem Studies”. Jest też członkiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów i redaktorem naczelnym rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” wydawanego przez Centrum.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto