Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O filmie "Niedźwiadek"

[email protected]
Vivarto przedstawia film pt. NIEDŹWIADEK Reżyseria: Jan Hřebejk Produkcja: Czechy 2007 Czas projekcji: 98 min. Premiera: 23 maja 2008 DYSTRYBUCJA VIVARTO sp. z o. o., ul.

Vivarto przedstawia film pt. NIEDŹWIADEK

Reżyseria: Jan Hřebejk
Produkcja: Czechy 2007
Czas projekcji: 98 min.
Premiera: 23 maja 2008

DYSTRYBUCJA
VIVARTO sp. z o. o., ul. Franciszkańska 8/2, 00-214 Warszawa
tel: + 48 22 35 39 602, fax: + 48 22 35 39 603
E-mail: dystrybucja: [

[email protected]

](mailto:[email protected])
promocja: [

[email protected]

](mailto:[email protected])
[

www.vivarto.pl

](http://www.vivarto.pl)

Vivarto przedstawia produkcję Total HelpArt T.H.A. pt. NIEDŹWIADEK
tytuł oryginalny: Medvídek

Reżyseria: Jan Hřebejk
Scenariusz: Petr Jarchovský, Jan Hřebejk
Zdjęcia: Jan Malír

Montaż: Vladimír Barák
Produkcja: Ondřej Trojan

>>WYGRAJ ZAPROSZENIE<<

WYSTĘPUJĄ:
Anna Geislerová
Táňa Vilhelmová
Nataša Burger
Jiří Macháček
Ivan Trojan
Roman Luknár
Klára Issová
Zuzana Fialová
Jiří Menzel
Věra Křesadlová

Przewrotna komedia o świecie, w którym woda jest silniejsza niż kamień, miękkie jest mocniejsze niż twarde, a zasady kobiece są silniejsze od zasad męskich.

O FILMIE
Jirka, Roman i Ivan to przyjaciele ze szkolnej ławki. Dziś mają po 35 lat i choć ich drogi życiowe są odmienne, szkolna przyjaźń pozostała taka sama. Wszyscy trzej są żonaci i każdy z nich robi karierę zawodową w zupełnie innej dziedzinie. Jirka jest właścicielem galerii, Roman – lekarzem, a Ivan dyplomatą. Wśród trójki przyjaciół istnieją jednak sekrety, które pewnego dnia wyjdą na jaw. Odtąd nic już nie będzie takie samo.

Film tworzą trzy przeplatające się małżeńskie etiudy. Kiedy jedna się rozwija, zaczyna się kolejna, która nawiązuje do pytań pojawiających się w poprzedniej lub zmienia je. Tak jak torty niedźwiadki pieczone przez Annę, które składają się z wielu warstw kremu i ciasta, film Niedźwiadek to wielowarstwowa historia o trzech mężczyznach i pięciu kobietach wplątanych w absurdalne sytuacje.

Historia opowiedziana w Niedźwiadku to mozaika ułożona z rozmaitych życiowych doświadczeń twórców, którzy inspirowali się własnym życiem i losem swoich przyjaciół. „Zastanawialiśmy się, dlaczego wtedy nie byliśmy w stanie przewidzieć pewnych rzeczy, skoro byliśmy tak blisko nich”, mówi reżyser Jan Hřebejk.

„I oczywiście zastanawialiśmy się sami nad sobą, nad swoimi wątpliwościami. Niedźwiadek to bardzo osobista historia, która może wydać się zabawna dla tych, których opowieść nie dotknie emocjonalnie, ale ci, którzy będą nią dotknięci, od razu utożsamią się z naszymi bohaterami”

WYWIAD Z REŻYSEREM – JANEM HŘEBEJKIEM

W Pana filmie pojawia się szczególne motto: woda jest silniejsza niż kamień, miękkie jest mocniejsze niż twarde, a zasady kobiece są silniejsze od zasad męskich...

Jan Hřebejk: Ja widzę to w ten sposób: gdy mężczyzna przechodzi kryzys, często wychodzi z niego poturbowany, kobiety natomiast zazwyczaj stają się silniejsze. Petr Jarchovský i ja doszliśmy do tego wniosku przez nasze obserwacje. Oczywiście jest to pewnego rodzaju uproszczenie.

Co jest dla Pana tematem przewodnim filmu? Rozpad związku? Męska przyjaźń?

J.H.: Uważam, że temat Niedźwiadka nie jest prosty do zdefiniowania. Jeśli miałbym spróbować go opisać, z pewnością byłaby to miłość pomiędzy kobietą i mężczyzną, rodzicami i dziećmi. Tak naprawdę staram się w nim pokazać najróżniejsze rodzaje miłości, rozmaite możliwości wyjścia z kryzysu, różne rodzaje słabości, bo związek dwojga ludzi może być atakowany przez różne wirusy i jest zagrożony różnymi chorobami. Posiada różne rodzaje odporności. Jednym z najbardziej dramatycznych momentów filmu jest odkrycie niewierności. Tak więc myślę, że ten film opowiada przede wszystkim o tym, w jaki sposób człowiek może poradzić sobie z kryzysem i dlaczego, czasami to się nie udaje.

Pana film jest bardzo nietypowy – nie ma tu jednego, głównego bohatera, ale jest ich sześciu. Pojawiają się także dzieci. Nie chodzi tu jedynie o związek między kobietą i mężczyzną, ale o współczesną rodzinę. Czy w zamierzeniu adresował Pan ten film również do ludzi przed trzydziestką?

J.H.: Oczywiście. Uważam go za film familijny. Nasz zespół to ludzie, którzy maja dzieci w różnym wieku. Niedźwiadek opowiada o relacjach między rodzicami a dziećmi. To jeden z najważniejszych tematów dla mnie i dla Petra Jarchovský'ego. Myślę, że film nie jest skierowany do bardzo małych dzieci, ale młodzieży licealnej obraz się spodobał. Gdy miałem 16 lat sam lubiłem oglądać podobne rzeczy, były one dla mnie zabawne, bo zupełnie mnie nie bolały. Po prostu śmiałem się z nich.

JAN HŘEBEJK – REŻYSER

Czeski reżyser filmowy i teatralny, urodził się w 1967 roku. Wraz ze scenarzystą Petrem Jarchovskim studiował scenopisarstwo w Praskiej Szkole Filmowej (FAMU) w latach 1987-1991. Od tamtej pory współpracują niemal przy każdej produkcji. Pierwsze filmy, które Hřebejk zrealizował jeszcze w czasie studiów (m.in. Rok 1948) zdobywały nagrody i popularność na studenckich festiwalach filmowych.
W 1993 r. wraz z Jarchovským nakręcił film Šakalí léta (Big beat). Musical, w którym akcja toczy się u schyłku lat 50, a opowiada o narodzinach rock'n'rolla w Czechach.
Film osiągnął duży sukces kasowy i artystyczny w kraju. Największym sukcesem tego duetu był jednak film z 2000 r. Musimy sobie pomagać. Został on nagrodzony pięcioma Czeskimi Lwami i nominacją do Oscara.

WYBRANA FILMOGRAFIA

Reżyseria:
2007:Niedźwiadek (Medvídek)
2006: Piękność w opałach (Kráska v nesnázích)
2004: Na złamanie karku (Horem pádem)
2003: Pupendo
2000: Musimy sobie pomagać (Musíme si pomáhat)
1999: Pod jednym dachem (Pelísky)
1998: Česká soda (epizody)
1995: Kde padají hvězdy (serial TV)
1993: Šakalí léta
1992: Dobročinný večírek (TV)
1991: Nedělejte nic pokud k tomu nemáte vážný důvod (TV, FAMU, krótkometrażowy)
1989: Rok 1984 (FAMU, krótkometrażowy)
1988: Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít (FAMU, krótkometrażowy)

Scenariusz:
2007:Niedźwiadek (Medvídek, współpraca)
2006: Piękność w opałach (Kráska v nesnázích, współpraca)
2004: Na złamanie karku (Horem pádem, współpraca)
2000: Musimy sobie pomagać (Musíme si pomáhat, współpraca)
1993: Šakalí léta (współpraca)
1992: Dobročinný večírek (TV)
1990: Pějme píseň dohola (współpraca)

Aktor:
2002: Rok diabła (Rok dábla)
1996: Szeptem (Septej) jako Woody
1988: Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít (FAMU, krótkometrażowy)

PETR JARCHOVSKÝ – SCENARZYSTA
Urodził się w roku 1966. Z Janem Hřebejkiem chodził do liceum, a następnie studiował z nim scenopisarstwo w praskiej FAMU. W 1998 roku opublikowano jego powieść pt. Musimy sobie pomagać. Dziś jest nauczycielem scenopisarstwa. Jako scenarzysta zadebiutował w serialu telewizyjnym reżyserowanym przez jego kolegę ze studiów Igora Chauna, następnie razem z Janem Hřebejkiem napisał scenariusz, z którego później debiutujący reżyser Ondřej Trojan stworzył kultową komedię – Pejme písen dohola (1991). Od wielu lat współpracuje z Janem Hřebejkiem i Ondřejem Trojanem.

FILMOGRAFIA
Scenarzysta:
2007:Niedźwiadek (Medvídek)
2006: Piękność w opałach (Kráska v nesnázích)
2004: Na złamanie karku (Horem pádem)
2003: Zelary
2003: Pupendo
2002: Cesta z mesta (2000)
2000: Musimy sobie pomagać (Musíme si pomáhat)
1999: Pod jednym dachem (Pelísky)
1997: Okno
1993: Šakalí léta
1991: Velmi uveritelné príbehy (1 odcinek)
1991: Pejme písen dohola
Aktor:
2004: Na złamanie karku (Horem pádem)

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: O filmie &amp;quot;Niedźwiadek&amp;quot; - Mazowieckie Nasze Miasto

Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto