Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Spadających Gwiazd 2018. Perseidy 2018 - gdzie oglądać w Warszawie?

Redakcja
Noc Spadających Gwiazd 2018. Perseidy 2018 - gdzie oglądać w Warszawie?
Noc Spadających Gwiazd 2018. Perseidy 2018 - gdzie oglądać w Warszawie? pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Noc Spadających Gwiazd 2018, Perseidy 2018. Tegoroczny rój Perseidów na niebie będzie można zobaczyć w nocy z 12 na 13 sierpnia. Tradycyjnie wspólne obserwowanie spadających gwiazd organizuje Centrum Nauki Kopernik. Początek o godz. 21:00.

Noc Spadających Gwiazd 2018. Perseidy 2018 - gdzie oglądać w Warszawie?

Noc Spadających Gwiazd tradycyjnie odbywa się w sierpniu. To właśnie wtedy, kiedy wieczorem spojrzymy w niebo, mamy szansę zobaczyć deszcz Perseidów. Najlepiej jest oglądać je z dala od miasta, tam, gdzie widoku nie będą zakłócać światła latarni. Wiele osób decyduje się jednak na pozostanie w Warszawie i oglądanie spadających gwiazd np. w Centrum Nauki Kopernik, które również w tym roku zaprasza na wspólną obserwację w Parku Odkrywców.
- Zaproście znajomych, rodzinę i w sierpniu wpadajcie na wspólne obserwacje "spadających gwiazd" czyli meteorów z roju Perseidów! - tak do udziału w wydarzeniu zachęcają organizatorzy z Kopernika. Centrum Nauki Kopernik wyłączy swoją iluminację, podświetlenie Parku Odkrywców, a także podświetlenie planetarium Niebo Kopernika.

Deszcz gwiazd osiągnie dwa maksima - w nocy z 11 na 12 sierpnia oraz z 12 na 13 sierpnia. Pierwszej nocy największą aktywność będzie można zaobserwować ok. godz. 2:00, a drugiej od godz. 20:00 do 6:00. Spadające gwiazdy to resztki roju Perseidów, spalających się w atmosferze Ziemi. Ich nazwa pochodzi od Perseusza, bo to właśnie z tej konstelacji meteory zdają się wybiegać.

Aby dobrze je widzieć, wcale nie musimy zabierać ze sobą lunet czy lornetek. Można spróbować uchwycić spadające gwiazdy na zdjęciu, ale nie należy to do najłatwiejszych zadań. Powinniście także zabrać ze sobą ciepły koc lub kurtkę, a także termos z herbatą i coś do jedzenia. Nigdy nie wiadomo, jak długo będziecie obserwować niebo, a noce w Polsce, nawet latem, bywają zdradliwe.

Dotychczas i miasto wychodziło naprzeciw obserwatorom nocnego nieba. Zarząd Dróg Miejskich dbał o to, aby zgasło oświetlenie mostów Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Ciemno robiło się również na skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców oraz gasły niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Zgasła również iluminacja na elewacji Stadionu PGE Nardodowego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto