Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodziny projektu

[email protected]
Andrew G. Vajna, pochodzący z Węgier producent amerykański, który odniósł duży sukces w Hollywood [wyprodukował takie hity jak Rambo, Terminator III, Sędzia Dredd, Pamięć Absolutna, Rambo III, Tombstone czy Elita], ...

Andrew G. Vajna, pochodzący z Węgier producent amerykański, który odniósł duży sukces w Hollywood [wyprodukował takie hity jak Rambo, Terminator III, Sędzia Dredd, Pamięć Absolutna, Rambo III, Tombstone czy Elita], nigdy nie zerwał więzów z ojczyzną i jej historią. W 1989, wyprodukował m.in. film Music Box, obracający się wokół podobnej tematyki, co późniejsze Children of Glory. Film oparto o scenariusz Joe Eszterhasa, wyreżyserował go sam Costa Gavras, a główną rolę zagrała Jessica Lange [nominowana za tę kreację do Oscara].

Vajna uciekł z Węgier w 1956 mając 12 lat. W jego pamięci na zawsze pozostały, jak symbole, obrazy z rewolucji i zawsze chciał wyprodukować film, który oddałby jak najwierniej emocje i tragedię tamtego czasu. „1956 był najważniejszym punktem zwrotnym mojego życia” – mówił. „gdybym został wtedy w domu wszystko wyglądałoby inaczej. A tak moi rodzice wypchnęli mnie w środek wielkiego, obcego świata. Granicę przekraczałem sam. Oni inną droga przekroczyli ją 2 tygodnie później. Zupełnie przypadkiem w dniu, w którym uciekałem z Węgier – 6 grudnia, na drugim końcu świata nasi waterpoliści walczyli z Rosjanami na olimpiadzie…. Dziś widzę, że ten cudowny miesiąc był niezwykle ważny dla historii naszego małego narodu. Wydaje mi się nawet, że nasz zryw z 1956 stał się zaczynem, który 30 lat później zaowocował zburzeniem imperium Sowietów. Chciałbym żeby młodzi Węgrzy byli dumni ze swojej historii i mam nadzieję, że ten film pomoże im osobiście poczuć, przez co przeszli ich rodzice i dziadkowie” – mówił Vajna.

Do realizacji filmu przygotowywał się wiele lat, ale ostateczną inspirację przyniósł mu film Miracle. „Bazą dla CHILDREN OF GLORY były dwa równoległe zdarzenia: Olimpiada w Melbourne oraz upadek Rewolucji” – wyjaśniał Andy Vajna. „Film ‘Miracle’ przekonał nas, że obraz o sportowcach może być niezwykle wciągającym widowiskiem. Reszta zrodziła się z naszych długich rozmów z Eszterhazem.” Autor scenariusza szybko przekonał Vajnę, że uczucie między sportowcem a dziewczyną z rewolucyjnego środowiska studentów będzie doskonałym sposobem połączenia tych dwóch równoległych nurtów opowieści jeden film.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto