Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Powstania Warszawskiego

[email protected]
Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy. Otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk o miasto, jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i ...

Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy. Otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk o miasto, jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę.

Muzealna ekspozycja przedstawia walkę i codzienność Powstania Warszawskiego na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów i dźwięków opowiedziana została tu historia dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy. Na powierzchni ponad trzech tys. metrów kwadratowych zobaczyć można ponad 800 eksponatów oraz blisko 1500 fotografii i filmów.

Sercem Muzeum jest stalowy Monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.

Część ekspozycji stałej udostępniona w hali B przybliża aliancką akcję zrzutową, centralnym jej punktem jest replika bombowca Liberator B-24J. Wiele miejsca poświęcono tu Niemcom i ich sojusznikom. W hali tej można obejrzeć i wysłuchać relacji świadków wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku, pochodzących z audiowizualnego Archiwum Historii Mówionej MPW. W podziemiach znajduje się replika kanału. Sala kinowa z panoramicznym ekranem oferuje filmy poświęcone Powstaniu, na antresoli zaś mają swoje miejsce wystawy czasowe. Szczególną atrakcję stanowi wieża muzealna, z której rozciąga się widok na Warszawę i Park Wolności z Murem Pamięci, na którym wyryto ponad 10 000 nazwisk poległych Powstańców. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący 230 kg dzwon „Monter”, poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi. Na tyłach Muru Pamięci, w Ogrodzie Różanym prezentowana jest galeria murali autorstwa współczesnych artystów polskich.

Nieustannie trwa zbiórka pamiątek z Powstania. Muzeum ma także wersję wirtualną pod adresem www.1944.wp.pl

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa
tel.: +48 22 539 79 05, +48 22 539 79 06
fax: +48 22 539 79 24
e-mail: [email protected]
www.1944.pl

Dni i godziny otwarcia:
czwartek 8.00 - 20.00
poniedziałek, środa i piątek 8.00 - 18.00
sobota i niedziela10.00 – 18.00
wtorek - nieczynne.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto