Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małe jest piękne

[email protected]
W małym Karczewie najważniejszym zabytkiem jest późnobarokowy kościół św. Wita. Budowa nie przeszkodziła w zachowaniu kaplicy Karczewskich z 1541 roku, zachowała się także m.in. barokowa ambona w kształcie łodzi.

Kilka kilometrów dalej na południe znajdziemy Otwock Wielki, a tam - późnobarokowy pałac z końca XVII wieku, stojący na sztucznie usypanej wyspie. Otacza go park krajobrazowy. Niestety, pałac nie jest dostępny. Swoją rezydencję ma tu Prezydent RP.

  • Dalej na południe leży Mariańskie Porzecze. Warto tam obejrzeć drewniany kościół Matki Boskiej Bolesnej z epoki baroku. W jednej z naw umieszczono cudowny obraz Matki Boskiej Goźlińskiej.
    Jadąc na południe dotrzemy do Skurczy, gdzie wystawiono pomnik upamiętniający walki z sierpnia 1944, a szczególnie rolę, jaką odegrali w nich saperzy. Niedaleko stoi kamień, który wyznacza miejsce, gdzie osiem batalionów zbudowało most pontonowy.



  • Ze Skurczy przenosimy się do Maciejowic, które znane są z najważniejszej bitwy powstania kościuszkowskiego. Każdego roku w czwartek i piątek poprzedzające rocznice bitwy organizowany jest tu Rajd Kościuszkowski. W Maciejowicach znajduje się również Muzeum im. Tadeusza Kościuszki. (czynne codziennie oprócz poniedziałku i niedzieli).

    Zobaczhttp://www.maciejowice.pl/



  • Za Maciejowicami znajduje się Podzamcze, a tam - pałac, który Kościuszko w czasie bitwy maciejowickiej obrał za główną kwaterę.



  • Kierujemy się na północny wschód - do Żelechowa. Na wybrukowanym rynku tu stoi klasycystyczny ratusz z sukiennicami, a wokół - drewniane domy, niektóre z początku XIX wieku. Poruszając się dalej na południowy wschód dojeżdżamy do Okrzei. W tej miejscowości ślub brali rodzice Henryka Sienkiewicza, a on sam został tu ochrzczony w kościele śś. Piotra i Pawła. Sklepienie świątyni zdobią malowidła nawiązujące do scen znanych z utworów Sienkiewicza. W nawie zaś umieszczono obrazy „Obrona Jasnej Góry” i „Dokąd idziesz, panie?”. W Woli Okrzejskiej, gdzie urodził się Sienkiewicz, można zwiedzić jego muzeum (czynne codziennie oprócz poniedziałków i dni poświątecznych).

    ZobaczŻelechów



  • Z Woli Okrzejskiej możemy skierować się do Garwolina, gdzie w kościele Przemienienia Pańskiego przechowywane są relikwie Unitów z Pratulina, którzy zginęli za wiarę, gdy próbowano siłą nawrócić ich na prawosławie. Wydarzenia te opisał Władysław Reymont w opowiadaniu „Z ziemi chełmskiej”. Folklor południowo – wschodniego Mazowsza przybliży nam miejscowość Kołbiel, gdzie podczas świąt można jeszcze spotkać mieszkańców w strojach regionalnych.

    Zobaczhttp://www.garwolin.pl//um/



  • Przed nami Otwock, gdzie znajdziemy secesyjny ratusz, który powstał z przebudowanej XIX-wiecznej willi, drewniany budynek pierwszego otwockiego sanatorium z końca XIX wieku, a także drewniane wille w dzielnicy Świder, o których Gałczyński mówił, że są wykonane w stylu „świdermajer”. Można tu też zwiedzić Muzeum Ziemi Otwockiej (czynne od poniedziałku do czwartku oraz w co drugą sobotę i niedzielę) lub przespacerować się doliną Świdra.

    Zobaczhttp://www.otwock.pl/



  • Kontynuując ten spacer warto wejść do ścisłego rezerwatu przyrody Na Torfach, będącego częścią Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Chronione jest tu jezioro i otaczający je bór bagienny. W drodze do Warszawy możemy odwiedzić jeszcze: Wiązownię, a w niej - neobarokowy pałac Lubomirskich; Sulejówek, gdzie stoi willa Milusin, w której na początku lat dwudziestych mieszkał Józef Piłsudski, a obecnie mieści się przedszkole; Wesołą, gdzie oprócz koszar Warszawskiej Brygady Pancernej im. T. Kościuszki znajdziemy kościół Opatrzności Bożej, którego wnętrze ozdobił Jerzy Nowosielski. Prace artysty nawiązują w charakterystyczny dla niego sposób do sztuki bizantyńskiej.

    Zobaczhttp://www.sulejowek.pl/



    Na podstawie opracowania
    Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego
  • od 12 lat
    Wideo

    Wybory samorządowe 2024 - II tura

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto