Początek 2015 roku przyniósł zmianę w przepisach fiskalnych, zgodnie z którą kolejne grupy podatników zostały zobowiązane do korzystania z kas rejestrujących bez względu na wielkość realizowanego obrotu. W związku z konieczność dostosowania firmy do nowych wymogów pojawia się podstawowe pytanie: jakie urządzenie wybrać?

Nowe grupy przedsiębiorców obowiązkowo z kasą fiskalną
1 stycznia 2015 roku weszło w życie Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowe przepisy rozszerzyły katalog czynności, przy wykonywaniu których występuje bezwzględna konieczność korzystania z urządzenia fiskalnego. Na liście tej znalazły się usługi kosmetyczne, kosmetologiczne, fryzjerskie, medyczne, prawnicze, księgowe, gastronomiczne, w zakresie naprawy samochodów oraz wymiany opon lub kół. Regulacje przygotowane przez resort finansów przewidziały także wprowadzenie odpowiednich okresów dostosowawczych, które pozwolą przedsiębiorcom na dopełnienie wszystkich procedur i spokojne rozpoczęcie ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.

- „Firmy, które zostały objęte nowymi przepisami, przed wejściem w życie Rozporządzenia obsługiwały klientów indywidualnych i nadal kontynuują ten rodzaj działalności, a do 31 grudnia 2014 nie przekroczyły rocznego limitu obrotu, powinny zainstalować kasy fiskalne najpóźniej do 1 marca 2015” - wyjaśnia Marcin Ciechowicz, Szef Serwisu w Polskim Centrum Kas Fiskalnych.

Okres dostosowawczy obejmie także przedsiębiorców, którzy w 2015 roku rozpoczną obsługę osób fizycznych. Moment rozpoczęcia ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej będzie zależał od tego, kiedy po raz pierwszy wykonano usługę na rzecz klienta indywidualnego.

- „W takiej sytuacji zastosowanie znajdzie zapis, mówiący o tym, że urządzenie rejestrujące trzeba zainstalować najpóźniej po dwóch miesiącach, następujących po miesiącu, w którym zaczęła się obsługa osób fizycznych” - tłumaczy ekspert PCKF.

Kasa fiskalna dostosowana do potrzeb firmy
Szukając odpowiedniej kasy fiskalnej warto zadbać o to, aby była ona dostosowana do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Zarówno pod względem oferowanych funkcji, jak i z pozoru rzeczy nieistotnej – gabarytów i wagi. Przykładowo: w warsztacie samochodowym znajdzie zastosowanie kasa stacjonarna, która jest odporna na uszkodzenia, a najlepszym rozwiązaniem dla kosmetyczki, oferującej usługi z dojazdem do klienta, będzie małe i poręczne urządzenie.

- „Przy wyborze odpowiedniej kasy warto polegać na wiedzy i doświadczeniu przedstawicieli firmy, u której zdecydujemy się dokonać zakupu. Wtedy zyskamy gwarancję, że urządzenie spełni nasze oczekiwania” - podkreśla Ciechowicz.

Najmniejsza i najlżejsza kasa fiskalna na rynku
Oprócz kas stacjonarnych, na polskim rynku dostępne są także niewielkie, lekkie i poręczne urządzenia mobilne. Rozwiązanie technologiczne tego typu sprawdzi się doskonale przede wszystkim w przedsiębiorstwach świadczącym usługi z dojazdem do klienta. Poza tym, mała kasa znajdzie zastosowanie w firmach, które ze względu na brak miejsca nie mogą sobie pozwolić na korzystanie z dużego urządzenia.

Pod tym względem wyróżnia się Posnet Mobile HS EJ. Gabaryty tej kasy to zaledwie 46 x 86 x 158 mm (wysokość, szerokość, głębokość), natomiast waga – tylko 400 g. To czyni z modelu Mobile HS EJ najmniejsze i najlżejsze urządzenie fiskalne na rynku. Komfort pracy to jednak nie wszystko, gdyż kasa oferuje także korzystanie z praktycznych funkcji, m.in. elektronicznej kopii paragonów i programowania klawiszy funkcyjnych.

Kasa stworzona do prowadzenia szybkiej sprzedaży
Sprawna obsługa klientów przyświeca wielu przedsiębiorcom, nie tylko ze względu na chęć osiągnięcia szybkiego zysku, ale także w celu zaspokojenia potrzeb nabywców. W związku z tym, warto wybrać kasę fiskalną, która to zapewni.

- „Prowadzenie szybkiej sprzedaży zapewniają m.in. klawisze funkcyjne kasy fiskalnej. Przy ich pomocy można zdefiniować bezpośredni dostęp do najpopularniejszych towarów lub usług. Definiowanie przycisków jest bardzo proste – wybieramy konkretną pozycję towarową w bazie PLU i przypisujemy jej klawisz funkcyjny. W czasie obsługi klienta wystarczy już tylko wcisnąć odpowiedni klawisz” - opowiada Ciechowicz.

Przykładem kasy fiskalnej z dużą liczbą klawiszy funkcyjnych jest Elzab Mini E. Urządzenie umożliwia bowiem zaprogramowanie nawet 61 skrótów do najczęściej kupowanych towarów lub usług. Klawisze szybkie można także wykorzystywać do bezpośredniego dostępu do najważniejszych funkcji kasy, np. wydruku raportów dobowych.

Sprawdzone i popularne urządzenia fiskalne
Przy wyborze pierwszej kasy rejestrującej najlepiej postawić na sprawdzone i popularne rozwiązanie technologiczne, które znalazło uznanie w oczach innych przedsiębiorców. Do grona takich urządzeń należy Posnet Bingo HS EJ. Wspomniana kasa charakteryzuje się zarówno prostotą obsługi i solidną konstrukcją, jak i dostępem do praktycznych funkcji. Model Bingo HS EJ zapisuje kopie paragonów na karcie pamięci SD, drukuje potwierdzenia zapłaty z prędkością 16 linii na sekundę i umożliwia precyzyjne definiowanie towarów lub usług. Co więcej, urządzenie reprezentuje rodzinę kas fiskalnych Posnet Bingo, które służą polskim przedsiębiorcom od wielu lat.

Nowe trendy w branży fiskalnej
Branża fiskalna coraz częściej sięga po zaawansowane technologie, które sprawdziły się w przypadku popularnych urządzeń mobilnych: tabletów i smartfonów. Efekty? Elzab K10, czyli pierwsza kasa rejestrująca z panelem dotykowym. Co więcej, podobnie jak w przypadku wielu smartfonów, wspomniane urządzenie rejestrujące można zamówić w jednym z trzech wariantów kolorystycznych. W rezultacie do przedsiębiorcy trafi kasa, która oprócz najważniejszych funkcji, będzie także dostosowana do jego osobistych preferencji.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

horto (gość)

Jeżeli chodzi o korzystanie z dróg to odprowadzam od lat wielu opłatę na rzecz ich budowy wliczoną w cenę paliwa jako podatek drogowy plus vat i akcyza oraz kolejne wszelkie opłaty na bramkach kolejny raz .Co zaś tyczy szpitali to odprowadzam go w postaci składek zdrowotnych .W autobusach zaś płacę podatek w postaci biletu za przejazd ,.. Swoją droga ,tak na marginesie zapytam czy korzystając z usług adwokatów ,księży czy też lekarzy ( z kopertą wdzięczności lub wręczonym koniaczkiem ) , prosił ich o paragon lub fakturę ?
kasa dla lekarza