Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Kongres Energetyki Lokalnej. Eksperci: ,,Zagrożenie blackoutem w Polsce jest realne”

Redakcja Naszemiasto.pl
II Kongres Energetyki Lokalnej. Eksperci: ,,Zagrożenie blackoutem w Polsce jest realne”
II Kongres Energetyki Lokalnej. Eksperci: ,,Zagrożenie blackoutem w Polsce jest realne” Polska Press
Podczas II Kongresu Energetyki Lokalnej, który odbył się 21 stycznia 2019 roku w Warszawie, paneliści i prelegenci przybliżyli perspektywę administracji publicznej, organizacji pozarządowych, a także biznesu w spojrzeniu na energetykę lokalną. Poruszono także tematy dotyczące prosumentów, klastrów energii oraz spółdzielni energetycznych. Dalsza część artykułu poniżej.

II Kongres Energetyki Lokalnej w Warszawie

21 stycznia 2019 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbył się II Kongres Energetyki Lokalnej. O godzinie 9:00 Gości powitał Jego Magnificencja prof. dr hab. Stanisław Dziekoński – Rektor UKSW oraz dr hab. Irena Lipowicz, prof. UKSW – Kierownik Katedry Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego. Następnie odbyła się sesja ekspercka, naukowa i wystąpienia panelistów.

Sesje ekspercką rozpoczęła dr hab. Irena Lipowicz. Profesor UKSW mówiła o ewolucji zadań rządowej i samorządowej administracji publicznej na przykładzie bezpieczeństwa energetycznego. - Obecne uzależnienie energetyczne jest już tak wielorakie, że wystarczą dwie godziny bez energii, aby w różnych wymiarach odczuć tego skutki - mówiła Irena Lipowicz. I dodała, że w przeciwieństwie do niebezpieczeństwa powodzi, okazuje się że nie ma scenariusza lub planu ewakuacji, który wyjaśniłby, co robić w przypadku rozległej awarii zasilania. Według odpowiednich organów rządowych i państwowych, duże utraty zaopatrzenia w energią są spodziewane od roku 2020 r.

Niebezpieczeństwo nagłej utraty zaopatrzenia w energię zwanej blackout jest realne. Potrzebna jest zatem zmiana stanu prawnego szeregu spraw. - mówiła dr hab. Irena Lipowicz.

Temat bezpieczeństwa energetycznego poruszył także Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich, który podkreślił, że jeszcze 20-25 lat temu wyłączenie prądu trwające nawet kilka dni nie stanowiło życiowego wyzwania. Dzisiaj wszystko uzależnione jest od energii elektrycznej, m.in. ogrzewanie budynku, wentylacja czy dostarczanie wody. - Postępujący rozwój techniki zaczyna sprawiać, że wobec pewnych wyzwań stajemy się bezbronni - zaznaczył Grzegorz Kubalski.

W swoim przemówieniu mówił także o przeszkodzie, która uniemożliwia samorządom powiatowym budowę lokalnych systemów autonomicznych. - Powiaty mają bardzo mocno ograniczoną możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, a wytwarzanie energii elektrycznej będzie w ten sposób kwalifikowane - podkreślił Grzegorz Kubalski.

Odnawialne źródła energii w Polsce

Podczas konferencji naukowej, paneliści mówili także o odnawialnych źródłach energii. Katarzyna Szwed-Lipińska z Urzędu Regulacji Energetyki przybliżyła uczestnikom dlaczego odnawialne źródła energii są szansą rozwoju społeczeństw lokalnych oraz dlaczego tak ważna jest regulacja prawna dotycząca klastrów energii i spółdzielni energetycznych.

- Potrzebne są czytelne, jasne i kompletne regulacje prawne, które pozwolą na zastosowanie w praktyce klastrów energii i spółdzielni energetycznych, czyli tych konstrukcji prawnych, które mają służyć społeczeństwu lokalnemu, mają ułatwiać ich funkcjonowanie i korzystanie z form wsparcia energii odnawialnej - mówiła Katarzyna Szwed-Lipińska.

Wytwarzania energii z OZE w gminach

Gościem II Kongresu Energetyki Lokalnej był także Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica i Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej. Podczas wystąpienia mówił o dobrych praktykach w zakresie wytwarzania energii z OZE w gminach. - Na terenie Gminy Kobylnica zrealizowaliśmy m.in. duży projekt solarny. Wybudowaliśmy ponad 414 instalacji na budynkach jednorodzinnych, zamontowaliśmy 1134 kolektory słoneczne oraz 97 pomp ciepła. To spowodowało, że mieszkańcy stali się proekologiczni. Gmina może pochwalić się także siłowniami wiatrowymi o łącznej mocy 90 MW. - mówił Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica. I dodał, że w planach są dwa kolejne projekty inwestycyjne, ale obecna polityka energetyczna w Polsce nie pozwala na ich realizację.

Dyskusja podsumowująca

Podczas II Kongresu Energetyki Odnawialnej, wystąpili także paneliści, którzy przybliżyli uczestnikom zagadnienie: ,,Energetyka lokalna jako biznes przyszłości i gwarancja bezpieczeństwa energetycznego państwa." II Kongres Energetyki Lokalnej zakończył się dyskusja podsumowującą, w której udział wzięli paneliści, studenci oraz goście. Organizator Kongresu planuje wydanie publikacji pokonferencyjnej, w której będzie można przeczytać referaty.

Czytaj też: II Kongres Energetyki Lokalnej 2019 w Warszawie. Wystąpienia ekspertów i sesja naukowa na UKSW [ZDJĘCIA, WIDEO]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto