Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droga na wschód

[email protected]
Mińsk Mazowiecki zaprasza do swoich zabytków. Turyści najczęściej odwiedzają tu barokowo–klasycystyczny pałac Dernałowiczów, z charakterystycznym piętrem pośrednim, a także kościół Narodzenia NMP z obrazem Matki Boskiej Anielskiej, tzw. Panny Hallera, przed którym w sierpniu 1920 r. modlił się generał Haller.

Zobaczhttp://www.minsk-maz.pl/

  • Tuż za Mińskiem, w kierunku południowo - wschodnim, znajdziemy miejscowość Cegłów, a w niej XIV-wieczny kościół śś. Jana Chrzciciela i Andrzeja. W środku – późnogotyckie rzeźby na belce i ołtarz główny z barokową oprawą. Kierując się na północny wschód docieramy do Kałuszyna. Przed nami nietypowy w tych stronach widok: po fermie przechadzają się strusie. Kałuszyn jest siedzibą Polskiego Związku Hodowli Strusi. Można tu kupić jaja tych ptaków.

    Zobaczhttp://www.kaluszyn.pl/



  • Nieco bliższe polskiej tradycji są atrakcje wysuniętej jeszcze dalej na wschód miejscowości Sucha. Napis nad wejściem do miejscowego modrzewiowego dworku głosi: „sub veteri tectu sed parentali”, czyli „pod starym, lecz ojczystym dachem.” Dwór można zwiedzać codziennie od maja do października, oprócz poniedziałków. A zobaczyć go warto, bo zachował się tu oryginalny układ wnętrz oraz fragmenty malowideł na stropach i ścianach. Wokół dworu stoją tradycyjne zabudowania drewniane z regionu siedleckiego, które tworzą Muzeum Architektury Drewnianej.



  • Kierując się bardziej na północ docieramy do Liwu, gdzie wita nas zamek książąt mazowieckich. Część XV-wiecznej warowni zachowała się do dziś, na gruzach pozostałej części w XVIII wieku zbudowano kancelarię starostwa – barokowy dworek. To nietypowe połączenie architektoniczne przetrwało do naszych czasów.
    Podczas II wojny światowej zamek miał być rozebrany, ale wmówiono Niemcom, że są to ruiny pokrzyżackie... i warownia przetrwała.

    Zobaczhttp://www.liw.pl/



  • Węgrów – miejscowość na granicy województw Mazowieckiego i Podlaskiego – oferuje nam takie zabytki jak kościół farny Wniebowzięcia NMP oraz śś. Piotra i Pawła, kościół i klasztor Franciszkanów reformatów czy kościół ewangelicko - augsburski. W pierwszym z nich znajdziemy bogate wyposażenie barokowe, liczne polichromie na sklepieniach i ścianach, obrazy olejne, w tym „Taniec śmierci”, przedstawiający motyw popularny w XVII i XVIII w. Kościół Franciszkanów ma interesującą kopułę, której sklepienie zdobi polichromia Michała Anioła Palloniego. Uwagę zwraca też epitafium Jana Krasińskiego, umieszczone nad wejściem do kaplicy.

    Zobaczhttp://www.wegrow.com.pl/



  • Pałac, tym razem z XIX wieku, możemy obejrzeć zatrzymując się w drodze do Treblinki - w Starej Wsi. Pałac powstał na kanwie barokowej budowy, będącej własnością Radziwiłłów. Efektem przebudowy jest neogotycki styl, zbliżony do angielskich zamków z okresu elżbietańskiego.



  • Docieramy do byłego obozu zagłady w Treblince. W latach 1941-1944 był tu obóz pracy, w którym hitlerowcy więzili około 10 tysięcy osób. W 1942 r. kazano więźniom wybudować obóz Treblinka II - miejsce zagłady około 800 tysięcy ofiar, przede wszystkim pochodzenia żydowskiego. Treblinka II została zlikwidowana w 1943 r. Zginął tu m.in. Janusz Korczak, słynny pedagog.



  • Z Treblinki możemy udać się do Broku, najlepiej ładną trasą przez Małkinię, wzdłuż Bugu, przez kolejowo - samochodowy most za Małkinią. W Broku powinniśmy koniecznie zobaczyć ruiny zamku biskupów płockich. Wprawdzie samych ruin pozostało niewiele, ale samorządowcy podjęli inicjatywę, która ma na celu ożywienie tych murów. W 2003 roku powstał projekt „Centrum Brok”: zaplanowano budowę przestrzennej wizualizacji XVII-wiecznego pałacu, przy wykorzystaniu metalu i szkła. W tej konstrukcji ma powstać ośrodek warsztatowo - rezydencjonalny. Oprócz tego w Broku znajdziemy także dwa rynki, które tworzą kwadratowy plac z kościołem pośrodku. Świątynia łączy w sobie dwa style: gotycką bryłę wieńczy renesansowy szczyt. Wewnątrz znajduje się m.in. obraz Madonny z Dzieciątkiem z XIV w. Dodatkowym atutem Broku jest to, że znajduje się on w samym centrum Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego z Puszczą Białą.

    Zobaczhttp://www.ugbrok.bip.org.pl/



  • Jadąc z Broku przez Sadowne i Łochów na południowy wschód docieramy do leżącego nad Bugiem Kamieńczyka. Interesująca jest drewniana w dużej części zabudowa wsi, a szczególnie ul. Armii Krajowej, przy której stoją niemal same stodoły. Niektóre są pokryte jeszcze strzechą. Przy rynku warto odnaleźć posesję państwa Słowikowskich. Na strychu mieści się prywatne muzeum, w zbiorach którego znajdują się uprzęże i siodeła oraz wiele innych cennych eksponatów.
    Z wioski możemy wyruszyć w głąb Puszczy Kamienieckiej.



  • Naszym kolejnym przystankiem jest Wyszków, gdzie możemy odpocząć w parku miejskim, który nosi imię jednego z biskupów płockich – Karola Ferdynanda Wazy. Pierwotnie w parku znajdowała się rezydencja biskupia. Dziś w kordegardzie działa Muzeum Miejskie (czynne codziennie, oprócz poniedziałku).


    Zobaczhttp://www.wyszkow.pl/



  • Z Wyszkowa ruszamy do Pułtuska. Zwiedzimy tu zamek biskupów płockich, obecny Dom Polonii. Do zamku prowadzi arkadowy most, są tu korty tenisowe i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Ogrody zamku ciągną się do Narwi. Przy rynku pułtuskim znajduje się jeden z niewielu wolnostojących kościołów rotund - kościół św. Marii Magdaleny („Magdalenka”). W ośmiokondygnacyjnej wieży ratusza działa Muzeum Regionalne. Warto tez odwiedzić gotycką, trzynawową świątynię Zwiastowania NMP i św. Mateusza.

    Zobaczhttp://www.pultusk.pl/



  • Serock to jedno z tych miejsc, gdzie można skorzystać z atrakcji Zalewu Zegrzyńskiego. Przy okazji warto też obejrzeć jedną z niewielu w Polsce świątyń o charakterze obronnym. Kościół Zwiastowania NMP został zbudowany w XVI wieku zgodnie z wymaganiami, jakie stawiano przed twierdzą warowną.
    Zalew Zegrzyński (Jezioro Zegrzyńskie) to sztucznie utworzony na przełomie lat 50. i 60. zbiornik wodny. W leżącym nad zalewem Nieporęcie utworzono port jachtowy. Przyjemnie jest usiąść tu i odpocząć lub przespacerować się brzegiem jeziora.

    Zobacz

    http://www.serock.pl/

    http://www.nieporet.pl/



  • Wracając do Warszawy przejeżdżamy przez Beniaminów, gdzie znajdziemy forty z początku XX wieku, będące częścią umocnień Warszawa – Praga – Zegrze. Stamtąd możemy się skierować do Radzymina, miasta, które było areną tzw. Cudu nad Wisłą w czasie walk w 1920 roku. Mogiły żołnierzy poległych w sierpniowej bitwie znajdują się na parafialnym cmentarzu. Stoi tam też pomnik upamiętniający tamte wydarzenia.

    Zobaczhttp://www.radzymin.pl/



    Na podstawie opracowania
    Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego
  • od 12 lat
    Wideo

    echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto