Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Desa Living w stylu PRL. Adapter Bambino i skuter Jawa możesz kupić na aukcji! [ZDJĘCIA]

baw
Desa Living w stylu PRL. Adapter Bambino, skuter jawa oraz plakaty i obrazy do kupienia na aukcji
Desa Living w stylu PRL. Adapter Bambino, skuter jawa oraz plakaty i obrazy do kupienia na aukcji materiały prasowe
Kultowy skuter Jawa, adapter Bambino, typowa dla czasów PRL-u meblościanka, książka „Sześcioletni plan odbudowy Warszawy” Bieruta czy plakat „Senat jest hamulcem postępu” z 1946 roku to propozycje dla osób, które z sentymentem myślą o obiektach z czasów PRL-u i zastanawiają się, jak je zdobyć. "Czerwony Październik” to tytuł pierwszej aukcji z nowego cyklu Desa Living.

Poszukujący sztuki z czasów PRL-u znajdą na pierwszej aukcji z nowego cyklu Desa Living sporo rarytasów. Na aukcję wystawione zostały pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy i rzeźby, które swoją rangą dorównują tym ze słynnego Muzeum PRL-u w Kozłowce.


Aukcja w DESIE Unicum, 3.11, godz. 19, ul. Marszałkowska 34/50, ceny wywoławcze od kilkudziesięciu złotych


Oferta listopadowej aukcji Desa Living obejmuje zarówno malarstwo i rzeźbę, jak i obiekty designerskie i sentymentalne z czasów PRL-u. Wśród obrazów dominuje malarstwo rosyjskie z okresu realizmu socjalistycznego. Są to dzieła o charakterze narodowym, z których emanują patetyczne treści podporządkowane radzieckiej polityce i propagandzie: od budowy dróg, elektryfikacji wsi poprzez zjazdy partii, Wojnę Ojczyźnianą po portrety Lenina i Stalina. Wielkość i rozmach dzieł służyć miały „pokojowi na całym świecie” ukazując życie, pracę, naukę młodzieży w walce o lepsze jutro.

Zobacz także: Neon na Pałacu Kultury już po remoncie. Zobacz zdjęcia odnowionego napisu!

Większość obrazów pochodzi z prywatnej kolekcji, która powstawała we Francji w latach 80. XX w. Prezentowane prace w 2007 roku można było podziwiać na wystawie „Socrealizm – sztuka manipulacji” w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, obok dzieł ze zbiorów Muzeum w Kozłówce.

Desa Living. Renesans PRL-owskiego designu

Druga część oferty DESA Living skierowana jest do wielbicieli kultowych przedmiotów z okresu PRL-u. Design, wzornictwo tamtych lat, wciąż fascynuje. Praktyczność, trwałość i bezpretensjonalna prostota powodują, że wciąż wracamy do tych oryginalnych projektów.

Lata 50. i 60. to najlepszy czas w polskim designie - szkła Zbigniewa Horbowego czy Jana Drosta, ceramika wytwórni w Ćmielowie, Chodzieży, Mirostowicach, Włocławku i Pruszkowie wnosiły w ciasne mieszkania powiew zachodniej nowoczesności i kolory zabarwiające szarą codzienność. Prężnie rozwijała się też szkoła polskiego plakatu – Aleksander Kobzdej, Wiktor Górka, Gabriel Rechowicz czy Juliusz Krajewski to jedne z najsłynniejszych nazwisk.

Zobacz także: Najlepsze drinki w Warszawie. W tych miejscach znajdziecie alkoholowe dzieła sztuki [PRZEGLĄD]

Prezentowane na aukcji w DESIE Unicum obiekty są sentymentalną podróżą w czasy pustych półek i kartek na żywność, meblościanki i adaptera Bambino. Tamten czas został uwieczniony też na wystawionych na licytację fotografiach, które ukazywały się w znanym wszystkim tygodniu „Świat”. „…Sentyment do tamtych czasów bierze się pewnie stąd że dzisiejsi czterdziestolatkowie, już nie mówiąc o starszych, doskonale pamiętają


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


Źródło: Naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto