Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja ulic w Warszawie anulowana. Ponownie wymienią kilkaset tablic. Operacja pochłonie ogromną sumę pieniędzy

Konrad Dąbrowski
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok mówiący o anulowaniu dekomunizacji 44 ulic w Warszawie, które zmieniły nazwy na za sprawą wojewody mazowieckiego, Zdzisława Sipiery. W związku z tym Zarząd Dróg Miejskich ponownie będzie musiał wymienić 600 tabliczek z nazwami ulic. Wymiana może kosztować nawet 200 tys. zł. Szczegóły w artykule poniżej.

W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipera ogłosił, że kilkadziesiąt ulic w Warszawie zmienia swoją nazwę w ramach dekomunizacji, czyli realizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu oraz innych systemów totalitarnych. W Warszawie wymiana tabliczek z nazwami ulic w związku z realizacją ustawy dekomunizacyjnej rozpoczęła się 24 stycznia 2018 r. W stolicy swoje nazwy zmieniło ponad 50 ulic, a drugie tyle zostało wymienionych w miejscowościach podwarszawskich. Najbardziej kontrowersyjną była zmiana al. Armii Ludowej na aleję Lecha Kaczyńskiego.

Prawie 50 ulic ma nową nazwę. Kim byli starzy patroni i kim zostali zastąpieni?

Dekomunizacja ulic w Warszawie anulowana. Sąd zdecydował o przywróceniu dawnych nazw

Wszystkie decyzje Zdzisława Sipery dotyczące zmiany patronów ulic w Warszawie zostały zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który postanowił zarządzenia wojewody uchylić. Sąd stwierdził, że Sipera nie uargumentował wystarczająco swoich decyzji, nie dokonał stosownej wykładni aktu prawnego i analizy, a jedynie ograniczył się do krótkich notek biograficznych.

Jedna z ostatnich takich decyzji została uchylona już w listopadzie 2018 r. - chodziło o ulicę Józefa Chmiela, której nazwa miała zostać zmieniona na ppłk. W. Lipińskiego. Sąd administracyjny zajmujący się tą sprawą doszedł do zaskakującego wniosku, że autorzy dekomunizacyjnych zmian pomylili działacza komunistycznego z nauczycielem o takim samym imieniu i nazwisku. Więcej piszemy o tym w tym artykule.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił 44 zarządzenia zastępcze wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, które dotyczyły zmian nazw ulic w Warszawie w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Oznacza to, że niedawno zamontowane tabliczki z nowymi patronami ulic trzeba będzie wymienić na stare. Wiąże się to z ogromnymi kosztami, bowiem niektóre ze starych tablic uległy uszkodzeniu podczas demontażu.

Które dokładnie nazwy ulic wrócą do pierwotnych wersji? Piszemy o tym w tym miejscu

Wymianę tablic z nazwami ulic przeprowadzi Zarząd Dróg Miejskich. Drogowcy zdradzili, że z tablic, które znajdują się w ich magazynie, ledwie mniej niż połowa nadaje się do użytku.

Znaczna część uległa kasacji, bo przy demontażu tablice uległy zniszczeniu – tłumaczył dziennikarzom tvnwarszawa.pl Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Zarząd Dróg Miejskich ostrzega, że będzie to długotrwała oraz kosztowna operacja. Puchalski tłumaczył dziennikarzom, że w pierwszej kolejności stare nazwy ponownie muszą trafić na mapy geodezyjne w warszawskim ratuszu. Następnie ich wymiana potrwa kilka tygodni, ponieważ samych tablic adresowych jest ponad 600. A przecież dochodzą do tego jeszcze nazwy przystanków i punkty informacyjne. Koszty przeprowadzenia ponownej wymiany szacowane są na 150-200 tysięcy złotych. Karolina Gałecka, która w ZDM-ie pełni funkcję rzecznika prasowego, na łamach tvnwarszawa.pl zdradziła, że zarząd rozważa obciążenie kosztami urząd wojewódzki.


od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto