Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bolid Formuły Student. Na Politechnice budują unikatowy pojazd

Piotr Wróblewski
Bolid Formuły Student. Na politechnice budują unikatowy pojazd
Bolid Formuły Student. Na politechnice budują unikatowy pojazd mat.pras.
Stal nanokrystalizna, druki 3D, struktury kompozytowe i laserowie cięcie. Przy użyciu tych technologii studenci WUT Racing Politechniki Warszawskiej budują specjalny bolid.

Studenci Politechniki budują niezwykły pojazd. W bolidzie Formuły Student, poza wysokiej jakości elementami, znajdą się nowoczesne rozwiązana wymyślone przez warszawskich żaków.

- Stal nanokrystaliczna zostanie użyta do wykonania półosi napędowych oraz piast bolidu. Są to elementy przenoszące bardzo duże obciążenia a dodatkowo, z powodu często zmieniających się obciążeń - ciągłe przyspieszanie i hamowanie bolidu - narażone są na tak zwane zniszczenie zmęczeniowe - mówi Szymon Marciniak z Politechniki Warszawskiej, członek projektu NanoStal. Nowoczesne rozwiązania tworzone są we współpracy z Wydziałem Inżynierii Materiałowej PW.

To jednak nie wszystkie innowacyjne rozwiązania wykorzystywane przez studentów. - W tegorocznym bolidzie będziemy sprawdzać ECU, czyli sterownik do silnika zaprojektowany i wykonany w całości przez naszego kolegę. To autorski projekt i jestem przekonany, że będzie działał doskonale, pozwalając na optymalne wykorzystanie parametrów napędu - tłumaczy Marek Gulka, Kierownik Zespołu WUT Racing.

Następnym etapem będą testy, podczas których bolid będzie sprawdzany w praktyce. - Jako jeden z niewielu zespołów wykonamy testy aerodynamiczne pojazdu podczas jazdy bolidu po torze oraz dokonamy pomiaru temperatur opon z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, tak jak w Formule 1 - mówi Piotr Duda, kierownik Działu Aerodynamiki.

Studenci chcą przygotować bolid na dwa tegoroczne starty: w sierpniu na Węgrzech i we wrześniu we Włoszech. Dokończenie budowy pochłonie jeszcze 130 tys. zł. Młodzi konstruktorzy szukają jeszcze partnerów, którzy umożliwią kolejne starty unikatowego pojazdu.

Zobacz też: Remanent na UW. Studenci IKP mają swoje święto


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto