Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

22.04.07 Kolejna kontrola, kolejne nielegalne oprogramowanie

[email protected]
Policjanci z Mokotowa zwalczający przestępczość gospodarczą zabezpieczyli dyski komputerowe z nielegalnym oprogramowaniem. Komputery z „piratami” wykorzystywała firma, która zajmowała się świadczeniem usług ...

Policjanci z Mokotowa zwalczający przestępczość gospodarczą zabezpieczyli dyski komputerowe z nielegalnym oprogramowaniem. Komputery z „piratami” wykorzystywała firma, która zajmowała się świadczeniem usług internetowych. W akcji razem z policjantami brali udział biegły sądowy z zakresu informatyki oraz przedstawiciel Lege Artis Service zajmującej się ochroną praw autorskich.

W piątek przed południem policjanci Sekcji do walki z Przestępczością Gospodarczą mokotowskiej komendy przeprowadzili kontrolę w jednej z firm mającej swoją siedzibę przy ulicy Bełdan. Funkcjonariuszom towarzyszyli biegły sądowy z zakresu informatyki oraz przedstawiciel Lege Artis Service zajmującej się ochroną praw autorskich. Z informacji operacyjnych uzyskanych przez policjantów wynikało, że w firmie na komputerach wykorzystywanych w firmie zainstalowane są nielegalne wersje programów.

Przypuszczenia potwierdziły się w 100%. Fachowcy potwierdzili, że na 11 z 12 komputerów użytkowanych w firmie zainstalowane były nielegalne wersje oprogramowania. Straty producentów programów to ponad 11 tysięcy złotych. Policjanci zabezpieczyli twarde dyski komputerów.

To już trzecia kontrola przeprowadzona przez Policje z Mokotowa, której wynikiem jest ujawnienie nielegalnego oprogramowania zainstalowanego na firmowych komputerach. Łączne straty poniesione przez producentów programów komputerowych szacowane są na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W przypadku wykrycia nielegalnego oprogramowania zainstalowanego na komputerach firmowych, wina za popełnienie tego rodzaju przestępstwa może być przypisana zwłaszcza:

* członkom zarządu spółek prawa handlowego,

* dyrektorom przedsiębiorstw i instytucji np. państwowych,

* osobom, które zajmują się administracją sieci komputerowych, a także

* osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, zwłaszcza w zakresie sprzedaży urządzeń komputerowych oraz

* właścicielom komputerów (użytkownicy końcowi).

Zgodnie z art. 79 prawa autorskiego producent oprogramowania komputerowego, którego prawa autorskie naruszono może żądać przede wszystkim wydania korzyści uzyskanych przez firmę naruszającą takie prawa albo zapłaty w podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia, które w normalnych warunkach na rynku przysługiwałoby producentowi. O zawinionym naruszeniu można mówić nawet wtedy, gdy wina polega na niedbalstwie osób odpowiedzialnych.

W zakresie odpowiedzialności cywilnej należy pamiętać o tym, iż zgodnie z polskim prawem osoby prawne ponoszą odpowiedzialność za działania podejmowane przez swoich pracowników, przedstawicieli, a tym bardziej członków ich władz. Tak więc to osoba prawna jest adresatem roszczeń przysługujących poszkodowanym producentom oprogramowania i ona ponosi wszelkie konsekwencję majątkowe.

W sytuacji, gdy zakład pracy nie posiada osobowości prawnej, a jest jedynie prowadzony przez osobę fizyczną zarejestrowaną w ewidencji działalności gospodarczej, adresatem zarzutów będzie właśnie ta osoba.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 22.04.07 Kolejna kontrola, kolejne nielegalne oprogramowanie - Mazowieckie Nasze Miasto

Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto